potentiala tulburare psihica...rog sfatul unui psihiatru! :)

24-12-2010
alcofribas
Nu este medic/terapeut
alcofribas
Sora mea vitrega prezinta simptome ale unei tulburari psihice, nu pot zice precis despre ce este vorba, este doar parerea mea personala.

Fata va implini in curand 17 ani si se comporta ca o fetita de 12 ani.
Mai rau inca, caci nu este interesata de nimic, cand spun "nimic", inseamna absolut nimic! nici de citit, nici de coafat, nici de manichiura, nici de citit, nici de scoala, nici de baieti...fata de pustoaicele de 12-13 ani, carora le joaca hormonii in ele...pana si parul de pe pieptan il lasa acolo(pe pieptan) si se spala cu bunica: " freaca bine la subrat, sub tate, haide, mai mult". Cand avem o discutie, sau cand se discuta cate ceva prin casa, nu este atenta si il intreaba pe tatal sau vitreg "ce?", "cine?", "de ce?"...etc. un exemplu: ne uitam la un film la televizor cu charlie chaplin si tatal ei spusese "ACESTIA 2 SUNT FRATE SI SORA".. la cateva minute, domnisoara a reactionat, intreband: " CE FRATE SI SORA? CINE? "
nu aude cand vorbesc cu ea, parca zici ca este prezenta numai cu trupul.trebuie sa-i zici, sa tipi la ea ca sa te auda si sa iti raspunda... asta daca a inteles ce inseamna un cuvant (caci are si o ffff slaba cultura generala).Nu stie ce inseamna civil, autoritar, cv, imperiu... probleme in ortografie cuvintelor...

A repetat 2 ani la scoala, acum de Craciun a ratat toate examenele, cu exceptia matematicii. Prin urmare tatal sau vrea sa o mute la profesionala cum nu este capabila de nimic...
este in garda alternativa, o saptamana din 2 la tatal ei, dar nu cred ca este un motiv sa fie geloasa chiar si pe fratii ei...cel mare fiind handicapat si cel mic prea rasfatat...acum este invidioasa pe mine, cum eu nu sunt decat de un an in belgia si am trecut toate examenele acum de craciun... se holbeaza in gura mea cand mananc, sa vada orice mic gest.Si lista poate continua!

Mentionez ca traiesc in belgia, deci personajele citate mai sus vorbesc lb franceza. Este adevarat ca franceza nu este cea mai usoara limba din lume, dar nu trebuie sa exageram. Pana la urma e limba ei maternala!

am o intrebare pe care mi-o pun de catva timp: de ce tip de boala sufera, o fi retardata sau ceva mai mult?
20 comentarii
0
26-12-2010, ora 08:09
Pierdut
Nu este medic/terapeut
Pierdut
Acest comportament indiferent si daunator, precum si inteligenta dobandita se poate observa la toate generatziile de tip Feminin 83-88.
De peste 2 ani ma confrunt cu o situatie mult mai grava si incep sa o iau si eu pe-o stradutza imaginara, am 60% din simptomele Delerium Tremelis si nu din cauza bauturii, alte vicii.. destul de daunatoare, dar cel mai daunator a fost stresul si incercarea de-a intelege, ajuta, schimba, pastra, persoana iubita, de vina sunt in primul rand parintii care le-au laudat spunandu-le ca au mereu dreptate, Tu esti aia desteapta, Tu esti cea mai desteapta, etc.. desi nu era adevarat, lipsa de afectiune, lipsa de comunicare, parinti care nu sau implicat prea mult, si aruncau vorbe doar sa scape, ca probabil erau prea obositi, stresatzi si mai stiu eu ce.. toata indiferenta de atunci, se observa acum!
Daca unui copil 5 zile ii duci dulciuri si te porti frumos cu el si-n a 6-a zi tzipi, te rastesti la el, asta o sa tzina minte toata viata, ca te-ai rastit la el, sunt foarte fragili.
Daca stam sa ne gandim putin, parinti nostrii, au trait un alt regim, au primit o altfel de educatie, bataia era rupta din rai, conceptzii neclintite, idei preconcepute, libertate de exprimare nu prea aveau, cunostinte.. doar ce li se arata, nu vedeau alte civilizatzii, alte mentalitati.. erau un cerc vicios, catzi din generatia 40-60 stiu engleza ? Foarte putini, noiile generatii incep meditatiile de la gradinita, dup-aia primesc computere, telefoane mobile, internet si multe altele, toate dauneaza si prea multe informatzii strica, nu au timp sa le proceseze si principala Boala a Nebuniei este internetul, de cand am intrat prima data pe internet mi-am dat seama c-o sa faca ravagii in gandire si conceptii.
Este foarte usor sa uiti cine esti, mereu iti poti creea personaje, pe internet ai puterea sa spui ce nu ai putut spune in realitate, pe internet nu mai esti timid, pe internet totul, absolut totul este interpretabil, nu exista limite, isi poate creea oricine o personalitate si-o gandire cum vrea el, fie ca si-o creeaza intr-un joc, fie pe vreun chat si a doua zi o preia in viata reala...
Eu am incercat mult timp sa-i arat prietenei mele alte idei, sa accepte ca toti gresim, ca nu poti spune de cineva ca nu are si nu stie ce inseamna bunul simt cand tu scuipi si injuri mai rau ca o satra de tzigani.
Daca nu eram de acord cu ea, o contraziceam, ma facea prost, batut in cap, si-n toate felurile, si tot ea urla, tzipa, se isteriza, si tot ea nu stia despre ce vorbeste, dar nu poate accepta asta, nici nu realizeaza, si facandu-ti zilnic asta plus alte mii de faze dusmanoase, parca te uraste, si tot ce vrea este sa te vada la pamant si sa dea vina tot pe tine, ba mai mult, sa te acuze ca tu ai nenorocit-o pe ea, este de nebunie curata!
Eu unu o iau pe forumuri, eram un om cu multe principii, foarte calculat, niciodata nu eram luat prin surprindere, mereu descurcaretz, mereu capabil, mereu eram sigur pe mine, puteam sa infurnt orice, acum, am ramas pierdut intr-o tastatura si iubirea mi-a oferit teroare si pedeapsa.
In 10 ani maxim, problema asta o sa fie pretutindeni daca nu se iau masuri, mai ales in gandire, in media, care a devenit foarte daunatoare, eu nu ma uit la televizor de ani de zile, nu vad rostul, tzi se arata numai dezamagire, drama, chin si nimic bun.
Revin gandurile de nebunie si neliniste, cateodata stau si ma gandesc ca poate eu sunt ala nebun si ca prietena mea cu mama au grija de mine, ca eu traiesc intr-o lume imaginara, poate sunt in coma, poate nu exist.
Asta este motivul pt care trebuie cineva sa ia masuri, este vremea pt o noua divinitate, o noua biblie, o noua gandire, un medicament nou.
Barbatzii sunt puterea, dar ei sunt influentatzi si condusi de femei, daca ele sunt nebune, vom fi si noi barbatzii, diferentza e ca noi vom realiza, dar nu va mai conta, ele nu, chiar o sa le convina asa, nici nu-si vor da seama!
Cand un om este prost arata-i, spune-i!
Cand un om greseste, corecteaza-l!
Cand un om se contrazice fara nici un rost, demonstreaza-i ca greseste, fa-l sa realizeze!
Cand un om iti face rau si te acuza tot pe tine, da-i o palma sa-si revina!
Cand un om iti face in ciuda, inchide-l intr-o buda!
Cand un om te umileste luandu-si aliatii de langa tine, care n-au fost nici pro nici contra, bate-i, ca ei sunt de vina!Il ajuta pe nebun sa te faca si pe tine!
Cand un om este indiferent, nu fi ca el, arata-i ca esti om, ajuta-l, o sa-l puna pe ganduri!
Cand un om te injura, cere-ti tu iertare, tot pe el il doare!
Cand un om este sensibil, apreciaza-l, arata-i asta, ia ex!
Cand un om iubeste, iubeste-l si tu, nu-ti fie frica, lasa-te condusa de sentimente!
Chiar daca iubirea, relatzia, dragostea o sa tzina mai putin, o s-o simtiti amandoi, vetzi fi fericiti si impliniti, stiti ca atzi avut parte de Iubire!
Sunt prea multe, dar singura baza si cauza este INDIFERENTA


Nu-mi doresc sa innebunesc, de ar fi sa innebunesc, o sa-mi las doar corpul sa traiasca, psihicul il iau cu mine, mi'l inchid departe de lume, mai bine leguma si inchis in propriul meu vis decat sa ajung si eu sa dau vina pe voi!
0
26-12-2010, ora 12:52
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
BUna ziua,

La simptome din astea, din start trebuie eliminat metodic glutenul (actioneaza ca o usoara doza de morfina), redusi carbohidratii - dieta low-carb.
cate ghionturi am primit in adolescenta fiindca "nu vroiam sa muncesc", si de fapt era intoleranta la gluten.
urmariti topicurile deschise de mine, blogul din profil.
CITEZ;
_

*Omega 3 + vit E 100 UI /zi in mod regulat, Magneziu +complexul B, deci si B6, Seleniu (organic !), uneori Lecitina, zinc, o dieta fara gluten (vigilenta, glutenul este ascuns in unele pastile) si eventual cazeina, probiotice intermitent 8 mld / cps(sau legume fermentate in schimb), ceai verde bio, ginkgo biloba, glutamina 5 g /zi.
*optimizarea raportului testosteron -cortizol (miscare si eliminare stres)
*corelarea stricta a aportului de carbo cu efortul depus

As mai incerca Brain Elevate, Vitamina D, Enzime digestive, Rhodiola dar vit D trebuie luata cu precautie, mai bine testez la laborator mai intai. Pentru restul nu am parale momentan.
_
Daca sunteti interesata va pot detalia fiecare aspect mentionat.
0
26-12-2010, ora 13:00
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Daca are 17 ani, la 13-14 ani a avut explozia hormonala specifica varstei, i-au crescut sanii?
Ce BMI are ?
Cand ai un aparat stricat nu il izbesti de pereti daca nu merge. Deci ar fi inutil sa-i reprosati una sau alta, omul are o tendinta naturala spre progres.
Daca nu se intampla lucrul asta inseamna ca trebuie intervenit prin niste metode deja cunoscute in anumite medii stiintifice, insa ignorate de cei mai multi oameni.
0
26-12-2010, ora 21:55
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Avem nevoi de Dumnezeu;in Biblie scrie, hranitiva cu paine CARE VA INTARESTE INIMA, beti vin CARE VA INVESELESTE INIMA.Noi crestini avem nevoie de hrana limitata, hranaa curata, spalaata, fiarta, ca sa fim sanatosi.
0
28-12-2010, ora 13:15
alcofribas
Nu este medic/terapeut
alcofribas
Bineinteles ca i-au crescut sanii, i-a crescut si fundul... :))
0
28-12-2010, ora 19:45
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
Buna seara cind va scriu acest comentariu este seara, numele meu este Marinescu gabriel sint din brasov si va-s ruga mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns.Acum un an si doua luni am fost plecat in Qatar vreo 4 luni si cind ma-m intors am observat ca am niste probleme care nu le-am mai avut niciodata, nu stiu cum sa va explic am niste stari foarte foarte rele imi vine sa fac rau la orice persoana care sta linga mine, nu am fost o persoana violenta, si nici acum nu am facut rau cuiva dar ma abtin greu, am fost si la un doctor psihiatru si mi-a dat haloperidol si asentra, nu ma-u ajutat cu nimic nu mai iau nici o pastila si ma chinui in fiecare zi de un an si doua luni, va rog din suflet daca imi puteti sa imi dati un sfat, am o familie foarte frumoasa o fetita de 3 ani si nu ma pot bucura de ea pentru ca sufar, ma doare inima cind ma uit la ea -*

(*modificat de administrator)
0
28-12-2010, ora 19:47
alcofribas
Nu este medic/terapeut
alcofribas
chiar nu pot sa inteleg, scrieti lucruri care nu au nicio legatura cu topicul meu!!!
0
28-12-2010, ora 22:59
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
marinescugabriel79 ce diagnostic ti s-a pus?
AI facut vreodata rau sau este numai in mintea ta?
Te rog raspunde sa te putem ajuta?

Alcofribas, scuza-ma te rog de off-topic.
Unii oameni trebuie ajutati, poate omul posteaza prima data aici pe romedic.

Numai bine
Prozac
0
29-12-2010, ora 08:00
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
nu am facut rau niciodata pentru ca ma pot abtine, este doar in mintea mea, starile aste ma deprima, nu ma mai pot uita la televizor, daca vad ceva rau ma baga intr-o stare de nu mai ies vre-o 3-4 oare, va rog ajutati-ma cu un sfat sa scap de necazul asta
0
29-12-2010, ora 08:01
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
De la ce se pot declansa tulburarile acestea
0
29-12-2010, ora 09:26
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
Si mai am o intrebare se trateaza va rog dati-mi un raspuns pozitiv si ce trebuie sa fac
0
29-12-2010, ora 23:12
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
marinescugabriel79, ce acuzi tu pare a fi tulburare obsesiv-compulsiva.
Vestea buna este ca trece cu antidperesive gen Prozac, Zoloft samd
Mergi la medic, descrie-i medicului cat mai amanuntit ce stari ai si urmeaza tratament.

Nu merita sa suferi asa! mergi la dr. Crede-ma ca te vei simti infinit mai bine, dar numai cu ajutor specializat.
Cauta grupul nostru de suport pe romedic se numeste "Grup de support pentru TOC".
Numai bine iti doresc!
Prozac
0
30-12-2010, ora 03:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
da, candva am incurcat planurile; si nu am mai putut schimba lucrurile multa vreme; am realizat asta f clar la inceput, apoi tot mai putin;

Aveti grija de voi.
0
30-12-2010, ora 07:50
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
As vrea sa tin legatura cu voi si sa ma mai puteti ajuta cu sfaturi, va multumesc mult de tot
0
30-12-2010, ora 13:31
amadeus_amalia
Nu este medic/terapeut
amadeus_amalia
eu cred este vorba despre un deficit de atentie, cel mai bine ar fi sa mergi cu ea la un psiholog, acela te va indruma daca este cazul de psihiatru sau poate reziolva dansul
0
30-12-2010, ora 16:06
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
fara pastile pot sa scap de problema care o am eu, sau mi se inrautateste situatia imi puteti raspunde si cum sa fac.va multumesc mult
0
30-12-2010, ora 16:14
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ai vreo jena sa incerci ce i-am recomandat celei care a inceput topicul? crezi ca esti mai special si ai nevoie de solutii particulare ? La tine ar fi mai mult decat necesar sa eviti medicamentele, deja ai folosit Haloperidol, un medicament cu anumite efecte secundare.
0
30-12-2010, ora 16:19
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
de-ci nu era bun haloperidolul
0
30-12-2010, ora 21:30
alcofribas
Nu este medic/terapeut
alcofribas
lol!!! ;-)
0
30-12-2010, ora 21:52
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
nu vreau sa deranjez pe nimeni, vreau numai sa scap de starea asta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •