pot sa fac injectii cu polidin in caz de candida recidiva?

08-08-2009
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna seara, cu cateva luni in urma mi-a aparut pt prima data candida, am fost la medic si bineinteles mi-a dat o reteta pe care am urmat-o si mi-a trecut, insa dupa o perioada a recidivat, iar am urmat un tratament si de curand a recidivat din nou. am facut ceva analize si mi-a iesit o anemie, ideea este insa ca toate bolile pe care le-am avut au recidivat(stomatite, raceli, infectii urinare etc.) intotdeauna am avut astfel de probleme. am citit pe forum ca injectia cu polidin creste imunitatea organismului si are rezistenta antiinfectioasa. intrebarea mea este daca este adevarat si daca o pot utiliza si in cazul meu pentru a scapa de aceasta candida si va rog sa imi spuneti si daca trebuie facute aceste injectii neaparat in perioada ciclului menstrual si cate repetari sunt necesare?, va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra
28 comentarii
0
08-08-2009, ora 22:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU, Polidinul va moduleaza sistemul imunitar astfel incat sa fie mai rezistent la infectii BACTERIENE, nu fungice.
Pt. candida, exista un vaccin pe numele sau IBC-10 - Imunostimulator bacterian cu candidina, fabricat de Institutul Cantacuzino din Bucuresti. Acest vaccin este polivalent, ajutandu-va organismul sa lupte atat impotriva infectiilor bacteriene, cat si impotriva Candidei albicans!
Consultati-va cu meicul dvs. de familie pt a va testa sa vada daca nu sunteti intoleranta/alergica!

Toate cele bune si multa sanatate!

P.S. Consumati si un supliment cu bacterii probiotice (Lactobacillus Acidophilus, Lactobacillus Bulgaricus, Lactobacillus salivarius, Streptococcus termophilus, Bifidus etc.) care va refac sau intaresc microflora intestinala cu rol foarte mare in inhibarea "cresterii" si dezvoltarii fungilor, cocilor, micrococilor etc. Incercati de asemenea sa evitati consumul de antibiotice (Ampicilina, Eritromicina, Amoxicilina etc.) pt ca distrug flora intestinala. Cand aveti nevoie apelati la propolis, tinctura de echinaceea, usturoi, Astragalus etc.

Toate cele bune si multa sanatate!
0
08-08-2009, ora 22:35
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
va multumesc pentru raspuns
0
08-08-2009, ora 22:53
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
si acest vaccin pot sa mi-l procur eu din farmacii sau trebuie sa merg sa mi-l prescrie un medic? alergica nu sunt, dupa cum v-am zis am facut de curand analize prescrise chiar de un medic alergolog si mi-a iesit doar o anemie. momentan fac un tratament pentru candida cu fluconazol 150 si lomexin 600, pot sa iau in acest timp si acest supliment cu bacterii probiotice pe care mi l-ati recomandat?, presupun ca il gasesc la plafar?multumesc inca odata
0
09-08-2009, ora 00:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA, dar trebuie sa mergeti la medicul alergolog sa vi-l faca (sau la cel de familie, nu-l puteti face singura), pt ca inocularile se fac subdermic in mai multe locuri la 2-3 zile una de cealalta.
Probioticele se pot lua cu antifungicele si le gasiti la plafar!

P.S. Daca luati fluconazol beti si un ceai hepatoprotector, de armurariu spre exemplu, pt ca are ca principiu activ printre altele si silimarina, un excelent compus hepatoprotector si stimulator!


Toate cele bune!
0
09-08-2009, ora 12:52
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
nu am gasit colostrum cu probiotics si am luat biotics, scrie ca echilibreaza flora intestinala nu scrie insa nimik ca fiind antifungic. este bun acesta sau sa mai caut sa il iau pe primul?
0
09-08-2009, ora 13:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Este foarte bun! Nu toate suplimentele precizeaza faptul ca echilibrarea florei intestinale are si efect antifungic, dar daca va documentati veti vedea ca am dreptate!

Multa sanatate si incredere in Bunul Dumnezeu si va veti face bine!
0
09-08-2009, ora 13:18
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
va multumesc din suflet, multa sanatate va doresc si dumneavoastra si familiei
0
12-08-2009, ora 15:05
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna ziua, va mai deranjez cu o intrebare, mi-am luat vaccinul insa din pacate prima injectie nu a fost facuta bine, nu a inteles asistenta bine( eu i-am zis intradermic) si a facut-o subcutanat sau nu stiu cum a zis, dupa ce mi-a facut-o a inteles ce trebuia facut ca trebuia sa iasa acele mici umflaturi si a zis ca la urmatoarele stie cum trebuie facut. este vreo problema daca una nu a fost facuta corect, nu isi mai face efectul vaccinul, este necesar sa imi mai iau o fiola in plus? va multumesc
0
12-08-2009, ora 18:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mod de administrare: Inocularea se face pe partea anterioara a antebratului, STRICT intradermic, administrand 0, 2 ml in patru puncte separate (0, 05 ml per punct, distantate la 1-2 cm). Aparitia reactiei locale imediate sau intarziate, de tip papula, cu diametru de 0, 5-0, 6 mm indica o actiune favorabila in cursul tratamentului. Tratamentul complet cu IBC-10, pentru adulti, consta in 10 administrari, la interval de 3-4 zile. In cazurile rebele se indica repetarea bianuala a curei (toamna si primavara), timp de 2 ani consecutiv.

Contraindicatii: Boli infectioase acute febrile si cronice evolutive, diabet, hepatita, nefropatii si cardiopatii decompensate.


Numai Bine si incercati sa le faceti corect pt ca altfel nu veti avea aceleasi reactii normale si nici efecte;)

In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
13-08-2009, ora 01:02
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna seara, am mai citit pe internet sa mai aflu cauzele acestei candide enervante, bineinteles ca sunt foarte multiple, una din cauze este si dereglarile hormonale produse de anticonceptionale, eu iau anticonceptionale mi-a recomandat doctorita pentru microchisturi. m-am apucat de luat dupa ce am avut candida prima data deci nu poate fi asta cauza aparitiei candidei in cazul meu insa poate fi cauza recidivei, deoarece mi-a reaparut la ceva timp dupa ce m-am apucat de luat anticonceptionale. acum nu stiu ce sa fac, sa le las si daca le las ce fac cu microchisturile de pe ovare? doctorita mi-a recomandat 8 luni de zile dupa care sa merg la control. as vrea sa-mi dati un sfat, multumesc mult inca odata
0
13-08-2009, ora 06:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pt. relarea secretiilor ovariene f bun este DONAVITAL! (este natural)...


Iar pt a elimina microchisturile ovariene puteti folosi ovule si supozitoare Propolicium...sunt extraordinare!

Persoana de contact: Claudia Liciu : 0722.736.919 ( liciuclaudia@yahoo.com ) - in caz ca doriti sa luati tratamentul vi-l trimite prin posta! (Tot ce v-am sp mai sus sunt pure sugestii/sfaturi care nu va obliga sa le luati in seama)...

Toate cele bune si multa sanatate!



In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
19-08-2009, ora 00:02
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
nu va suparati, va mai deranjez cu o intrebare, am auzit ca nu e bine sa fac ibc-10 vara, numai toamana si primavara, este adevarat? ca eu il fac acum si ma gandesc sa nu fie vreo problema, cica isi pierde nu stiu ce proprietati din compozitie la caldura, va multumesc, numai bine
0
19-08-2009, ora 00:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, asa se spune, dar NU este o regula. Decat deloc...am uitat sa va spun ca ar fi extrem de bine daca ati putea sa mancati cat mai mult usturoi puteti, pt ca are in compozitie alicina, un antibiotic natural care inhiba proliferarea bacteriilor, cocilor etc. din intestinul subtire si nu numai, si le permite mai bine bacteriilor "prietenoase" - probioticele, sa se colonizeze mult mai bine si omogen!

Nu m-ati deranjat, nu ma deranjati si nu ma veti deranja niciodata!
Daca doriti, puteti opri administrarea vaccinului, cu reluarea lui din Septembrie-Octombrie, este alegerea dumneavoastra!


Multa, multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
19-08-2009, ora 11:27
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
am uitat sa va precizez ca in urma tratamentului cu fluconazol si ovule lomexin nu mi-a trecut candida, ce ar trebuii sa fac?, ma gandeam sa merg la medic sa fac o fungigrama sa stiu la ce tratament este sensibila candida mea sa nu incerc o mie si o suta de tratamente fara rezultate. ma puteti sfatui unde as putea sa fac aceasta fungigrama, ca am inteles ca nu se face peste tot si cam cat m-ar costa? va multumesc, numai bine
0
19-08-2009, ora 14:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa-mi spuneti in ce zona locuiti pt a va recomanda un laborator de analize!? Da, va trebuie o fungigrama, pt a evita supradozarea cu diferite antifungice la care candida dvs. nu este sensibil!


Multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
19-08-2009, ora 14:58
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
eu locuiesc in vaslui, dar daca nu este in zona pot merge si in iasi nu este nici o problema, medicul care mi-a recomandat acest tratament este din iasi de la policlinica pentru studenti, doamna Botezatu Doina, un medic foarte bun, ma gandeam poate se face si la dumneaei, daca nu merg in alta parte nu e nici o problema, va multumesc
0
19-08-2009, ora 15:17
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
inca ceva, ce spalaturi vaginale sunt indicate pentru candida? daca stiti vreo reteta naturista.
0
19-08-2009, ora 16:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Laborator Synevo Iaşi
Cloşca nr. 8, bl. B2, mezanin
Iaşi
tel: 0232 219 971 fax: 0232 218 299 (sunati si intrebati daca fac fungigrama extinsa)

Tratament pentru acasa
Iaurtul natural aplicat in zona vaginala are efect imediat (echilibreaza aciditatea), dar cercetarile au aratat ca un tratament numai cu aplicari de iaurt este ineficace. Insa, ovulele vaginale cu extras inodor de usturoi si bacterii Lactobacillus acidophilus vindeca infectia. De asemenea, consumul de iaurt ajuta la controlul bacteriilor.

Faceti seara, timp de doua saptamani, spalaturi vaginale cu un litru de apa fiarta (calduta cand faceti spalaturile), in care puneti, alternativ, o zi o lingurita de bicarbonat de sodiu, alta zi o lingurita de suc de lamaie.

Pentru a impiedica dezvoltarea ciupercii dimineata, introduceti crema de galbenele (calendula) in vagin si masati usor, dar dupa o igiena locala adecvata. Daca aveti scurgeri galbui si maronii, beti zilnic la interval de o ora, o inghititura de ceai rece de cretisoara si de ceai de urzica alba, dar sa nu amestecati cele doua ceaiuri. O cana pe zi.

O reteta naturista pentru candidoza: ceai de galbenele (30 gr), urzica vie (10gr), rachitan (10gr), coada calului (20gr), urzica alba moarta (30gr), musetel (15gr), troscot (20gr), coada soricelului (15gr), salvie (10 gr). Luati o lingurita din acest amestec si lasati sa se infuzeze, dupa ce ati turnat o cana de apa fiarta peste. 3-4 cani de ceai (strecurat) pe zi.
SFATURI PENTRU A EVITA INFECTIA CU CANDIDA

* Spalati-va cel putin o data pe zi, stergand usor locul cu un prosop. Evitati sapunurile parfumate si colorate, baile spumante si dusurile vaginale.
* Dupa defecatie, stergeti-va din fata spre spate ca sa evitati patrunderea microorganismelor in vagin.
* Nu purtati pantaloni stramti si lenjerie sintetica (doar bumbacul este indicat!).
* Tampoanele interne trebuie evitate, deoarece candida se dezvolta in locuri umede, calde, intunecate.
* Reduceti bautura cofeinizata la 3 cani pe zi; consumati 2 catei de usturoi de 3 ori pe zi, zdrobiti sau tocati in salate, supe, ciorbe; alimente cu vitamina B (biotina, B 6 sI B 12); urmati un regim alimentar sanatos, bogat in magneziu, selenium, zinc, vitaminele A, C si E.
* Daca aveti vaginul uscat, folositi lubrifiant in timpul actului sexual. Contactul sexual irita vaginul uscat.
* Folositi alifia de calendula din cand in cand, ca metoda de prevenire a ciupercilor.


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
20-08-2009, ora 23:22
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
mi-a recomandat cineva sa fac un tratament homeopat, sa termin vaccinul si apoi sa mai stau vreo 2-3 sapt si abia apoi sa imi fac antifungigrama, ca sa vad daca mai e ceva acolo( mentionez ca momentan ma simt mai bine) si ma gandesc sa continui cu vaccinul si cu acest tratament naturist pe care mi l-ati recomandat, iau in continuare si biotics, si dupa ce termin cu astea sa imi fac antifungigrama. cat despre acest tratament homeopat ce parere aveti? la ce este bun si daca ar trebui sa il fac, puteti sa imi recomandati un medic homeopat care ar putea sa ma ajute? va multumesc
0
21-08-2009, ora 21:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok! Perfect, cum doriti dvs.
Tratamentele homeopate sunt bune...homeopatia merge pe principiul:"ciu pe cui se scote", astfel ca prin diverse substante dinamizate in dilutii specifice organismul primeste o cantitate infinitizemala cu ajutorul careia se reface...un medic homeopat:

CMI Dr. Cadar Sorin Dan
Tel. 0040 743 603 168


Numai bine si insanatosire grabnica;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
05-10-2009, ora 21:14
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna ziua, am terminat vaccinul imunostimulator IBC 10, am luat intre timp si biotics asa cum mi-ati recomandat si m-am simtit mult mai bine, si iau in continuare biotics, numai ca mi-a aparut de deva vreme o scurgere albicioasa abundenta fata de cea normala( nu e ca aceea pe care o aveam inainte urat mirositoare si de culoarea oului de rata). mentionez ca din pacate nu am apucat sa imi fac antifungigrama, iar intrebarea mea este daca este cunva posibil sa nu imi fi trecut candida??. si niici relatii sexuale nu am mai avut, oricum o sa merg saptamana aceasta la medic sa vad care e problema, dar din pacate nu am posibilitatea sa imi fac acum antifungigrama, ca am auzit ca e cam costisitoare si din acest motiv va trebui sa mai astept un pic, astept raspuns si va multumesc mult, o seara buna
0
06-10-2009, ora 19:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Secreţiile albicioase sunt oarecum normale...devin anormale când sunt de culoare maronie, şi au un miros nu tocmai plăcut, totuşi, consultaţi medicul! Este posibil să nu vă fi trecut candidoza, pentru că este foarte greu de tratat, mai ales dacă a apucat să se cronicizeze sau să devină sistemică, dar acestea sunt doar supoziţii; nu poate fi nimic confirmat fără anumite teste.

Toate cele bune...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-11-2009, ora 21:38
alinutzab
Nu este medic/terapeut
alinutzab
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca administrarea vaccinului trebuie facuta si sotului. As vrea sa il fac in primavara, pt ca sufar de candidoza care reapare cam la 3, 4 luni. O sa fac cat de curand si fungigrama. La noi in oras (Pitesti) nu se facea pe nicaieri cand m-am interesat eu, dar de curand s-a deschis Synevo si aici si ma gandesc ca poate fac. Ca sa sintetizez, as avea 2 intrebari:
1. face si sotul vaccinul
2. fungigrama e o analiza a sangelui?
Va multumesc
0
22-11-2009, ora 21:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna,

Poate să facă şi soţul vaccinul, dar numai dacă nu este alergic la substanţele din el.
Fungigrama este un mediu de cultură şi identificare a fungilor (ciupercilor)."este o analiză a sângelui?"...depinde de context. Dacă suferiţi de candidoză sistemică, da, vi se va preleva sânge pentru a determina cu exactitate specia de fungus (este impropriu spus fungigramă), dar dacă infecţia este locală se poate apela şi la prelevare de secreţii (vaginale, oculare, auriculare, nazale, spută)...oricum veţi afla pe moment!

P.S. Consultaţi medicul!
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)
0
23-11-2009, ora 18:38
alinutzab
Nu este medic/terapeut
alinutzab
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns. Medicul il consult destul de des, pt ca ne confruntam si cu o problema de infertilitate. Pt candida, mi-a dat pana acum vreo 4 tratamente diferite, dar intotdeauna dupa 3, maxim 4 luni, reapare. Insa nu mi-a recomandat sa fac fungigrama... e drept ca nici eu nu am insistat asupra acestei probleme, pt ca cea cu infertilitatea ma deranjeaza mai tare. Si de obicei il bat la cap cu asta.
0
23-11-2009, ora 20:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare plăcere!
Aţi făcut vreun tratament pentru fertilitate? (naturist, alopat...?)
0
23-11-2009, ora 20:51
alinutzab
Nu este medic/terapeut
alinutzab
Mda, am facut intai ceva analize: analizele hormonale in ziua 14, (prolactina f f putin depasita), cele de glanda T3, T4, TSH. Am facut apoi o laparoscopie pt ca aveam 2 chisturi supecte ca ar fi endometriozice si asa erau. Mai rau e ca pe biletul de externare scrie ca la verificarea trompelor s-a constatat ca cea stanga este nepermeabila, iar cea dreapta greu permeabila. Din pacate nu scrie daca au si facut ceva ca sa incerce sa le faca permeabile... Cica ar trebui sa fac acum o histeroscopie, dar am vrut sa mai incerc macar o jumatate de an sa vedem daca se intampla, in ideea ca as putea avea noroc cu trompa dreapta. Ovulatia e perfecta, ciclul normal si regulat. De 2 luni am inceput cu naturiste. Luna trecuta am facut si cate 2 polidine in primele 3 zile de ciclu, am luat ampicilina si supozitoare cu indometacin, dar cred ca erau cam puternice pt mine, dar cred ca am reusit sa pun unul pe zi. Din ziua a 5a am folosit si supozitoare cu carpicon. In timpul ciclului am baut cam 2, 3 cani de ceai de papadie pe zi. Din Z 1 pana in Z 12 am luat tinctura de branca ursului. Dupa ovulatie (in Z 12 aveam un folicul de 18 chiar pe ovarul drept) am baut cate 2 cani de ceai de napraznic pe zi si cate 2 de cretisoara. Sunt in a 3 a luna de Omega 3 (o termin si nu mai iau) si iau de asemenea si niste vitamine: Pregvit Zinc, care contin si acid folic. Iar referitor la candida despre care v-am intrebat mai devreme, desigur ca luna aceasta dupa ampicilina mi-a aparut. Eu nu am mai luat antibiotic de 6, 7 ani pt ca nu aveam probleme de sanatate. Asa ca luna asta, pe langa toate cele despre care v-am scris am luat si o tura de flucovim si am folosit crema canesten imediat dupa ciclu. In ceea ce priveste infertilitatea, continui in dec cu branca ursului ca sa fie 3 luni, termin Omega 3 si Pregvit si nu mai iau, dar voi face din nou Polidin (am inteles ca e bine sa faci o cura de 3 luni). Nu mai iau nici antibiotic. Ma gandesc sa raman cu polidin, un antinflamator in perioada ciclului (recomandate si de medic, a zis ca poate trompele erau inflamate de la vreo anexita) si naturistele: branca ursului, ceai de papadie, napraznic, cretisoara, supozitoarele cu carpicon si as mai incerca sa fac si niste bai de sezut cu coada calului si matase de porumb. Am citit ca ar fi bune si pt raceli si pt cistite chiar si pt candida...
Am scris o gramada, cred ca v-am capiat. Daca aveti vreo recomandare v-as ramane indatorata. Multumesc.
0
24-11-2009, ora 18:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă, aveţi un istoric destul de stufos!
Da, pentru a se evidenţia cât mai concret şi corect o eventuală anomalie a trompelor uterine (aşa numitele tubele/trompe ale lui Fallopio), trebuie să faceţi o Histerosalpingografie!
Histerosalpingografia este un examen de radiologie al uterului şi al trompelor lui Fallopio. Examenul este practicat, într-un centru de radiologie, între a 8-a şi a 12-a zi după menstruaţie, cu vezica goală, repet, goală.
Durează aproximativ 20-30 de minute, în funcţie de abilităţile medicului, de aparatură şi de ceea ce evidenţiază aparatura (dacă se observă ceva anormal, ceva patologic, medicul va insista pe acea arie pentru a se lămuri cu privire la tipul patologiei, acest fapt putând să mărească timpul aproximant).
Histerosalpingografia poate fi dureroasă. Rar, în orele post-investigaţie, persoana poate resimţi dureri în partea de jos a abdomenului, dureri însoţite de febra moderată.Starea se datorează unei reacţii locale la produsul de contrast, care dispărea destul de rapid.
Dacă ştiţi că suferiţi de vreo infecţie a vaginului şi a trompelor, vă este contraidicată histerosalpingografia. De ce? Pentru că există riscul diseminării infecţiei (răspândirii ei) în bazin.
Mai multe detalii veţi primi cu siguranţă de la medicul dvs. curant.

P.S. Apelaţi şi la ajutorul lui Dumnezeu. EL este Cel care binecuvântează mamele cu copii, nu uitaţi, este foarte important!
Toate cele bune, însănătoşire grabnică şi un copil minunat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •