pot ramane insarcinata daca iau antidepresive?

19-09-2011
roxanafetita
Nu este medic/terapeut
roxanafetita
buna ziua! sunt foarte stresata decand mi'am inceput viata sexuala:( am intretinut relatiii sexuale de 2 ori pana acum si iau de 5 luni antidepresive:arketis si cipralex cate 1 pe zi. Prietenul meu nu a ejacuat in mine..asa zice.. A trecut 1 zi decand s'a produs actul sexual. Dupa cat timp pot sa raman insarcinata?Cand trebuie sa imi fac un test de sarcina?Exista posibilitatea sa nu raman insarcinata?Exista vreo pastita pe care sa o iau acum, pentrru a preveni sarcina? va rog frumos sa imi raspundeti..:((
2 comentarii
0
20-09-2011, ora 20:24
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
avand in vedere ca iei antidepresive, nu anticonceptionale si nu te protejezi, poti ramane oricand insarcinata.Pana in 72 de ore de la contactul sexual, poti lua Postinor, dar aceasta pilula contraceptiva(pilula de a doua zi) trebuie folosita doar in cazuri exceptionale, nu ca anticonceptional la fiecare act sexual neprotejat.mergi de urgenta la un ginecolog pentru a ti se recomanda un mijloc de contraceptie(pt problema actuala, dar si pt protectie ulterioara) sau foloseste prezervativul de acum inainte!Prezervativul te protejeaza atat de sarcina, cat si de boli!
0
21-09-2011, ora 20:57
roxanafetita
Nu este medic/terapeut
roxanafetita
Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul