pot ramane insarcinata?

29-01-2010
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
sunt noua pe acest forum si tin sa va salut pe toti.in 1999 am fost operata laparascopic de chist ovarian bilateral.in urma interventiei m/i s/a descoperit frumoasa endometrioza.m/i s/a dat un tratament cu anticonceptionale 6luni si atat.trecand anii am mai facut divere chistulete oe care insa le eliminam la ciclu nedand insa importanta c/a recidivat endometrioza.acum de 1an am dureri pot spune mari la ciclu motiv pt care m/am dus la control.mentionez ca vreau f mult sa raman insarcinata.la control m/i s/a zis ca am un chist endometriozic de 2cm pe ovarul st si in perioada de dinaintea menstruatiei cam mult lichid in douglas.[cava inflamatoriu cred]problema mea este ca in lunile in care am ovulatia pe ovarul st foliculul nu se sparge si se transforma in chist pe care i elimin in 2/3 cicluri.tratament momentan nu am facut deoarece este a2a luna cand incerc si medicul m/a sfatuit sa mai asteptam putin.va rog din suflet sa/mi raspundeti deoarece vreau si alte pareri de la oameni mai in masura sa imi raspunda.pot sa raman fara sa trebuiasca sa ma oerez din nou ?va multumesc din suflet si va doresc multa sanatate!
49 comentarii 12 Înainte ›
0
30-01-2010, ora 16:27
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
va rog din suflet sa/mi raspunda si mie cineva!!va multumesc
0
31-01-2010, ora 15:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dar de ce sa te operezi din nou, interventia chirurgicala este foarte rar indicata, doar in formele tumorale, endometrioza beneficiind de tratament medical eficient, cu progestative de sinteza.Gaseste un ginecolog bun si fa tratament, nu te gandi din prima din nou la operatie.Tot asteptand, fara tratament, normal ca iar se va interveni.
0
01-02-2010, ora 11:57
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
va multumesc din suflet pt raspuns.eu am un medic bun care mi/a recomandat tratament insa eu l/amrefuzat dorind sa raman cat mai repede insarcinata dar cred ca nu/mi va ramane alta sansa decat tratamentul.dar totusi cum imi dau seama ca endometrioza este avansata sau nu?????????????deoarece eu am deja dureri destul de acute la menstruatie!va multumesc si sper sa nu fiu prea insistenta cu intrebaril.
0
05-02-2010, ora 16:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pai tocmai prin asta iti dai seama ca endometrioza este deja o problema serioasa si trebuie neaparat tratata.Durerea pelvina la menstruatie, greata, varsaturile, balonarea abdominala si, cand se complica [ compresiune sau infiltrare excentrica la organele vecine ] - neplacerile urinare, febra etc.- toate acestea arata ca endometrioza exista si evolueaza.
0
05-02-2010, ora 20:18
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
va multumesc din suflet pt timpul acordat.credeti ca daca fac tratament acum in stadiul in care sunt isi v/a face efect tratamentul.nu este prea avansata boala?ce se intampla defapt in momentul tratamentului cu endometrioza?bineinteles nu se tratateaza ci pur si simplu stagneaza evolutia ei, nu?va multumesc
0
06-02-2010, ora 14:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tratamentul medical in endometrioza reuseste sa controleze evolutia acesteia si prognosticul este, in general, bun.Endometrioza este o boala cronica, nu se vindeca, ci se mentine ca atare sau poate recidiva dupa perioade de terapie.Cu instalarea menopauzei boala va regresa.
0
06-02-2010, ora 21:31
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
sunteti o draguta si va multumesc pt raspunsuri.ca sa raman insarcinata este necesara laparoscopia sau se poate ramane si dupa tratamentul clasic al endometriozei?stiu, totul necesita timp si rabdare.dar vreau sa stiu daca pt a ramane insarcinata este necesara operatia?va multumesc
0
07-02-2010, ora 15:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti ramane insarcinata in orice moment al evolutiei bolii, fie dupa terapia chirurgicala, fie in timpul /dupa terapia medicamentoasa.Metoda terapeutica o decide numai medicul ginecolog care te-a tratat si te are in urmarire, tu trebuie sa ai incredere in el, sa-l asculti, sa nu mai refuzi ceea ce-ti recomanda si sa-l lasi sa decida doar el ceea ce e mai potrivit ca terapie pentru cazul tau.Urmeaza tratamentul corect, fereste-te de infectii genitale, de raceala si roaga-te sa fii binecuvantata cu un copilas.Numai bine!
0
07-02-2010, ora 15:27
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
va multumesc din suflet! daca mai am nelamuriri va mai scriu.sanatate!
0
08-02-2010, ora 10:03
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
am fost astazi la control pt a2a luna de urmarire a ovulatiei.am uitat sa mentionez ca am o formatiune pe ovarul stang de 2, 5cm.tinand cont ca am fost operata in trecut si m/i s/a pus acest diagnostic [endometrioza], medicul meu actual mi/ar fi spus ca aceasta formatiune ar putea fi un chist endometriozic.il am de 3luni si structura acestuia nu s/a modificat in niciun fel.am facut si un marker CA125_76.tinand cont de acest rezultat si de faptul ca nu isi modifica structura medicul meu tine mortis sa fac laparoscopia care ar putea pune un diagnostic corect la toate problemele mele.acest chist?nu imi da dureri, decat in momentul controlului ginecologic.in legatura cu ovulatia...acest chist[?]imi inhiba ovulatia nelasand foliculul sa se sparga formandu/se intr/un chist care se absoarbe la urmatoarea menstruatie.deci in luna cu ovulatie pe partea dreapta este ok, iar in cea pe stanga...nimic.acum ce p[arere aveti?trebuie sa ma operez, nu?cu toate ca nu vreau.nu ma simt pregatita.va multumesc
0
11-02-2010, ora 13:59
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
va rog imi raspunde si mie cineva???????va multumesc
0
18-03-2010, ora 16:17
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada83, Ce mai faci?Am vazut mesajul tau si sper sa mai te uiti pe acest forum.Din pacate si eu am aceiasi problema.Anul trecut am fost operata de 2 chisturi endo mari, pe mabele ovare.Am luat contraceptive dar in timpul tratamentului faceam chisturi functionale f mari ( am avut si de 8 cm.)Acum sunt pe diphereline.Nu ai incercat tratament cu diphereline sau cu danazol.Acum pe ce tratament esti?Ai avut chisturi mari?Te durea inainte?Eu am fost operata clasic.Astept vesti de la tine.
0
19-03-2010, ora 09:55
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Misspiss!multumesc pt raspuns.chiar de mult timp nu ma mai baga nimeni in seama.tot ce scrie lavreau sa raman insarcinata este legat de mine.deci operata am fost acum 10 ani si boala a recidivat.se pare ca am avut o operatie cu reusita daca a recidivat endometrioza dupa 10 ani deoarece tot citesc pe forum ca apare f repede dupa operatie aceasta nemiloasa boala.acest chist al meu nu creste, nu doare, pur si simplu este prezent si imi inhiba ovulatia.pt moment asta este problema mea.doctora mea nu vrea sa ma bage la niciun tratament.a zis ca este inutil atata timp cat nu stie ce este inauntru...pot fi trompele afectate...ovarele.dar totusi eu de fiecare data insist pt un tratament dar degeaba.stiu ca sunt hormoni si nu fac bine dar as putea incerca macar.oricum nu vreau sa te dezamagesc.dar nu vom scapa niciodata de aceasta boala, vom murii cu ea.Stiu ca este crud ceea ce iti spun dar asta este adevarul.nu stiu ce varsta ai, daca ai copii, dar eu te sfatuiesc oricum ar fi sa te grabesti si sa faci un copil deoarece dupa aceea ai sa te chinui si nu ai sa poti.cum am facut si fac si eu.daca vrei sa ma mai intrebi ceva te rog nu ezita...sunt aici ca sa te ajut.te pup si sanatate
0
19-03-2010, ora 10:26
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus.Am 33 de ani si nu am copii deoarece din pacate am considerat ca mai intai tb sa termin facultatea, sa am casa si etc..ca sa pot oferi copilului meu tot ce este mai bun.Am mers la medic regulat si zicea ca totul este bine.In 2009 am mers la un alt medic.SOC!!! 2 chisturi si binenteles a zis ca trebuie sa ma operez.Am avut CA 125-53, 52.Am mers la cluj la 2 medici au zis ca 50% am cancer deoarece chisturile erau diferite si eu nu aveam dureri, de nici un fel nici la contact si nici la ciclu.Am plecat la Viena si au pus diagnostic de endometrioza.M-am operat in tara.Am tot citit si vorbit si cu alti medici dar parerile sunt impartite.Multi considera ca trebuia sa incep tratamentul cu diphereline chiar dupa operatie si sa nu astept un an de zile.Acum sunt la a 4 a inj si saptamana viitoare m-am programat la Polisano pt o prima discutie pt FIV.Eu nu am inteles f bine tu te-ai operat acum 10 ani?de ce sa nu-ti dea tratament.Ai mai vorbit si cu alti medici?Dupa ce vin de la polisano scriu tot ce am facut numai ca problema este ca ma cam doare.La mine durerile au aparut numai dupa operatie.Pupici!!!
0
19-03-2010, ora 10:38
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
deci, da am fost operata acum 10 ani.insa nu am zis ca eu nu am dureri am dureri foarte mari inainte de ciclu, pe perioada ciclului, la ovulatie[atunci cand o am], dureri uneori la schimbarea pozitiei,.deci simptome sunt caci altfel nu m/as fi dus a control insa nu sunt atat de multe si insuportabile cum vad ca au multe fete.Iar despre acel chist endometriozic iti spuneam ca de 5 luni de cand l/am descoperit nu a mai crescut si nici nu ma doare.CA125 pe care l/am facut ultima oara in decembrie era de 76 deci mai mare ca al tau dar eu nu m/am gandit niciun minut la cancer deoarece acesta poate creste pe o infectie pelvina puternica, pe fibrom, pe chisturi, pe endometrioza.am intalnit persoane care aveau si 188 valoarea si nu aveau cancer.Medicii nostrii se prea grabesc in a pune diagnostice doar pe baza unei analize.tie nu t/i s/a facut analiza dupa operatie la acei chisti pe care t/i sau operat?sanatate
0
19-03-2010, ora 14:34
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Diagnosticul de 50% cancer era dat de cei de la Cluj inainte de operatie.Medicul care a descoperit ce am si care m-a si operat nu a zis decat ca este endometrioza.La fel si in Viena tot acest diagnostic.La biopsie s-a scris insa doar chist hemoragic cu pigment...Doctorul a zis ca nu conteaza ca clar este endometrioza si ca am avut aderente...Tu cati ani ai?Chestia cu durerile la mine a fost ffff ciudata.Toti medicii au zis la fel.Pt ca la chisturile care le aveam inainte de operatie nu aveam nimic si dupa a fost dezastru.Abia astept sa vad ce zic si cei de la Polisano pentru FIV.
0
21-03-2010, ora 12:23
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Misspiss.ma scuzi ca n/am mai citit mesajele.eu am 27 de ani si probleme de cand m/am operat acum 10 ani insa nu atat de acute ca acum un an.de asta iti spun imi este groznic cand ma gandesc ca ar trebuii sa ma operez din nou pt a putea sa raman gravida deoarece prima operatie in endometrioza atrage dupa ea mai multe.este ingrozitor ceea ce traim!te rog sama ti la curent cu ceea ce faci.iti doresc bafta si sa fie totul ok.domnul sa te aiba in paza Lui!te pup si sanatate
0
21-03-2010, ora 22:35
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada,
Sa inteleg ca te-ai operat cand aveai 17 ani? In timpul acesta, 10 ani, ai incercat sa ramai insarcinata?
La mine chistul creste fff repede.In octombrie ( pe 11.oct) anul trecut am fost la control si avea 1, 7 cm.La sfarsitul lui noiembrie avea 2, 2 cm si cel functional 4, 2.Atunci, am inceput tratamentul cu dipherelin.Nu stiu ce sa cred - am impresia ca toate tratamentele se dau la nimereala si nu prea se stie mare lucru.Dupa ce vin miercuri, de la Polisano, scriu tot ce am facut.Sincer, am emotii.Pa ! O saptamana buna!
0
22-03-2010, ora 11:08
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Misspiss.eu stiam ca aceste chisturi endometriozice cresc cu fiecare menstra pe care o avem dar fffff putin deoarece daca ar creste mult iti dai seama unde ar ajunge!insa eu l/am si tinut putin in frau aceste lni cu supozitoare CARPICON, si cu multe ceaiuri care se par, la mine au avut efect.iti garantez eu ca niciun medic ginecolog nu are habar despre aceasta boala.poate o data cu anii se vor face mai multe pt acest lucru.insa din pacate ptmulte din noi o sa fie prea tarziu.si eu mai fac si acum chisturi pe langa acela deoarece cum eu nu reusesc sa raman neavand ovulatie foliculul se transforma in chist care si la mine cresc dar la un ciclu doua le elimin.pana acum jumatate de an nu am incercat sa raman.facand acelai lucru ca multe.cariera.o casa.bani.si acum.ma chinui.te pup.bafta.si fi te rog optimista!stiu cat de neplacut ese FIV/ul dar o sa fie ok.bafta!
0
22-03-2010, ora 19:01
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus, Da, ai dreptate chisturile endometriozice cresc incet dar la mine dupa operatie totul a fost haotic.Am avut ovulatie pe contraceptive.Dupa, operatie la control totul era bine.Am luat contraceptive monofazice si sangeram ffff tare.Le-am schimabat si am luat trifazice- o luna a fost fff bine.Dupa maxim o luna si jumatate m-am dus la medic cu dureri f mari, nici in picioare nu mai puteam sa stau, lesinam de durere - un chist functional de 8 cm.Si tot a continuat...chisturi, chistulete inca o internare si multe.In final medicul a decis sa nu-mi mai dea contraceptive si a fost bine - o perioada si apoi ti-am spus am fost in oct si acum sunt pe diphereline.Tu nu ai luat nici un tratament dupa cate am inteles eu.Dar ce ceai bei? si supozitoarele sun recomandate de medic?As incerca si eu.O seara faina!!!
0
22-03-2010, ora 19:36
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna scumpa!da, eu nu am facut niciun tratament din acelasi motiv.nu fac bine pe endometrioza, insa de acest tratament pe care il faci tu aum am auzit ca este cel mai bun si reactioneaza cel mai bine pe endometrioza.tu aum nu ai menstra, nu?asta este si scopul nemaiavand menstra nu se mai formeaza acele focare de endometrioza deoarece fiecare ciclu este un adevarat calvar pt noi femeile, atunci actioneaza endometrioza.eu ma tem acum sa nu se fi extins boala si pe alte organe sau cel putin pe trompa dreapta deoarece la menstra ma doare abdomenul in partea unde cred ca s/a format un focar de endo.cat despre ceaiuri este un amestec de cretisoara, coada soricelului, sunatoare, urzica alba moarta, turita mare.se face o infuzie din toate amestecate in cantitate egala si se beau 3 cani pe zi.se incepe din a6a zi de menstra pana ce iti vine urmatoarea.daca nu ai menstra poti sa bei cam 3 luni onsecutiv.cat despre supozitoare t/i le recomand deoarece sunt fff bune si naturiste.se pun rectal din a5a zi de menstra pana in a19a.se pun 2 supozitoare pe zi...unul dimineata si unul seara la culcare.insa dimineata ai grija cum il pui sa nu te duci imediat la toaleta sa il dai afara.si da tocmai medicul m/i l/a recomandat, eu nicinu stiam de el.am 6 luni de cand il fac insa acum cam trei luni trebuie sa fac pauza.sunt curioasa cum va evolua chistul fara el.si stop dulciuri, stii asta nu si incearca si un regim alimentar mai sanatos.chiar daca nu crezi au toate legatura cu endometrioza.te pup
0
24-03-2010, ora 22:48
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada, am ajuns in final acasa.Am fost la Polisano.Foarte deschisi si d-na doctor la care am fost a avut rabdare, a asculat tot ce i-am spus, a raspuns la intrebari si s-a uitat pe analizele care le-am avut.S-a decis sa mai raman pe diphereline inca 2 luni si sa fac 6 inj.Dupa al-2-lea ciclu sa fac analize hormonale si sa ma intorc pentru stimulare si monitorizare - BINENTELES in functie de rezultatul analizelor.Credeam ca scap de inj dar se pare ca nu scap - efectele secundare sunt greu de suportat.Nu AM ciclu din decembrie dar sper sa fie bine.Am facut si o radiografie la oase deoarece diph mananca calciu din oase.Am facut in zona bazinului si a fost OK. sper sa fie bine.Nu stiu daca am apucat sa-ti zic dar am si uterul mic si chiar daca raman sansele sa duc o sarcina la final sunt mici dar sunt.Te pup!mai vorbin.
0
01-04-2010, ora 22:17
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Misspiss.am fost plecata o saptamana la parintii mei si astazi ajungand acasa mi/am citit mesajele.ma bucur ca esti ok si sa te ajute domnul sa ramai insarcinata.Sa stii ca m/am hotarat si eu chiar daca imi vine ffff greu sa ma operez prin vara, deoarece nu am nicio sansa sa raman atata timp cat nu am ovulatie si cat medicul meu insista cu aceasta operatie garantandu/mi ca totul o sa fie ok dupa.iti doresc UN PASTE FERICIT si sa ai inima plina de iubire si bucurii!te pup si mai vb
0
02-04-2010, ora 16:43
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada, mersi de mesaj si de urari.Si eu iti doresc lumina in suflet, multa multa sanatate si putere.Un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi si numai bine.Mai vorbim!!!!!Te pup!
0
09-04-2010, ora 23:43
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna misspiss.o perioada de timp sa stii ca nu voi putea intra sa imi citesc mesajele deoarece duminica noapte plec din tara pe un timp destul de lung.momentan mi/am luat gandul de la operatie si las totul in voia domnului.atata tot imi doresc sa nu se complice fff mult lucrurile si sa fie bine.tu poti sa imi scrii in continuare de cate ori vrei, o sa/mi verific mesajele de acolo si de cate ori am sa pot o sa iti raspund.sa ma ti te rog la curent cu toate si sa dea domnu sa aud cat mai repede ca esti insarcinata.te pup si mai vb
0
10-05-2010, ora 18:13
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada, Ce mai faci, cum mai esti?
Eu sunt bine, in seara aceasta tb sa fac ultima injectie.Sunt foarte fericita ca am scapat de ele dar in acelasi timp sunt stresata ce va fi dupa tratament.Este foarte bine fara dureri, caldurile sunt mai usor de suportat decat durerile.M-am simtit din nou om si am putut sa-mi desfasor activitatea in cond normale.Joi, plec pentru 4 zile in Germania sper daca totul functioneaza si avioanele vor putea zbura.Te pup!Sanatate multa si sa ne auzim cu bine.PUPICI!!!!!!!
0
07-11-2010, ora 18:17
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna, buna...Misspiss!A trecut mult timp de cand nu ti-am raspuns.in viata mea in ultimile 6 luni s-au schimbat multe.dar ce este cel mai important nu s-a produs...sa fiu insarcinata.insa mi-am recastigat putin increderea in mine in sensul ca nu mai sunt acea pesimista care a plecat de acasa acum jumatate de an.Sunt in Spania impreuna cu sotul meu, muncim amandoi si chiar daca nici aici nu sunt cainii cu colaci in gura...noi ne descurcam bine.Munca imi ocupa tot timpul fapt care ma distrage de la cumplita boala pe care o purtam pe umeri:ENDOMETRIOZA.Aici am descoperit oameni care m-au ajutat sa vad realitatea si altfel decat este ea.am inceput pe saiturile de aici din Spania sa citesc despre aceasta boala si sa vad ca sunt tratamente care ne pot ajuta, nu fac minuni dar te fac sa traiesti ca un om normal fara dureri si cu increderea zilei de maine.Am cunoscut aici un om drag mie.un medic homeopat care se lupta zi de zi cu aceasta nemiloasa boala...o face pt a-mi fii mie bine.merge la congrese si seintereseaza de tot ce-ar putea sa ma ajute.De sase luni, adica de cand am venit aici am inceput sa fac tratament cu HOMEOPATIE.Si sincer in fiecare luna vad rezultate.insa mi-a spus si medicul...homeopatia este o medicina naturala, care da rezultate in timp.si cand spune timp...il sublinieaza, rabdare si multa, multa credinta.iti spun sincer ca am inceput sa trec peste fiecare menstra fara pastile´*calmante*, m-i s-a mai reglat ciclu, am scapat de acel sindrom premenstrual adica saptamana de durere dinaintea ciclului si spre marea mea surprindere am fost aici la un medic ginecolog care mi-a zis ca nu mai am niciun chist endometriozic pe ovarul stang, chist pe care eu il aveam in Romania de 8 luni si de care medicul mi-a zis ca numai operat pot scapa de el.mi-am facut aici si analizele care mi-au iesit toate bune inclusiv CA125 care il aveam 76 acum il am 23.Nu pot sa spun ca ma simt super ok deoarece mai am momente cand ma dor ovarele dar sunt oricum mai bine ca in Romania.ORICUM ACUM IN DECEMBRIE VREAU SA REPET ANALIZELE, si in mai anul care vine vin in vacanta o luna si vreau sa merg la Bucuresti pt ceva analize.daca t-i se pare interesant ceea ce m-i s-a intamplat mie scrie-mi si eu iti raspund.multa sanatate si pupici!sper ca ai burtica deja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
08-11-2010, ora 08:42
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Draga Mada - ma bucur enorm ca esti bine si optimista, conteaza foarte mult si mediu in care-ti desfasori activitatea si oamenii de langa tine.Din pacate, in Romania cel mai simplu lucru pentru medici reprezinta operatia, ei nu inteleg cat de traumatizanta poate fi pentru noi si ca nu este atat de usor sa tai sau sa ramai fara un ovar...etc.Tratamentele naturiste sunt privite cu retinere.Valoarea CA 125 care a scazut inseamna foarte mult.Despre mine, ce sa-ti spun din mai s-au intamplat f multe.Am terminat dipherelinul care pentru mine mare lucru nu a facut.In aug la control aveam chist endo de 2 cm dar nu mai aveam dureri.CM a venit dupa aproximativ 70 de zile de la ultima injectie.Pe dipherelin a fost bine, fara dureri, am fost in concediu si mi-am revenit dar in aug am luat-o de la capat.Asa ca am grabit un pic FIV-ul, am facut FIV in octombrie - a durat un pic cu analizele hormonale si pe 16 oct am facut transferul - 2 embrioni de ziua 5.In 25 am aflat si rezultatul Beta -117.deci sunt insarcinata.Maine am prima ecografie la mine in oras si miercuri la Sb.Acum, maine aflam daca este totul bine si daca este un bebe sau 2 baietei.
Ce sa zic - atatea cazuri si atat de multe fete cu aceasta boala ca te apuca disperarea dar sa speram ca totul o sa fie bine.Multumesc de mesaj, ma bucur din suflet ca nu m-ai uitat si-ti doresc tot binele din lume.Sa ne auzim cu bine!Pup!
0
11-11-2010, ora 18:25
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Misspiss.Cat ma bucur sa aud ca esti insarcinataaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!Felicitari scumpa mea!Uite eu ma iau cu munca si nu am timp sa ma gandesc la FIV, nici nu am conditiile necesare, nu am acte lucrez la negru, deci fara acte nu beneficiezi de control gratuit si aici sunt toate scumpe, numai o ecografie banala este 150 euro.Dar vreau sa te intreb ceva, tu nu aveai probleme cu ovulatia, nu???o data ce a putut sa-ti extraga ovulele inseamna c-o ai.deoarece principala mea problema data de endometrioza pe langa acel chist este ca nu am ovulatie.uite cumnata mea nu are aceasta boala insa tot nu ramane, , , , , ea a avut acum 3 ani o sarcina extrauterina, i s-a spart trompa, a operat-o, a facut analiza ca sa vada daca cealalta trompa este desfundata, este ok, insa trei ani nu a ramas.acum o zi abia a iesit din spital, a avut o sarcina tot extrauterina insa oprita din evolutie, norocul ei caci daca i se rupea si cealalta, , , , , nu mai avea nicio sansa decat in FIV.Si asa medicul i-a zis ca este riscant sa ramana pe cale naturala.are si rh-ul negativ si sotul ei pozitiv.si aici este o problema.Ti-am povestit toate astea pt ca nu este drept ca femeile care isi doresc atat de mult un copil sa nu il poata avea si altele ii aruca la gunoi.saraca mea mama isi doreste atat de mult sa fie bunica!!!!!!!!!!!!!!!!!Dar spune-mi si mie care sunt etapele FIV-ului.doare?unde t-i l-ai facut?cat costa?si cel mai important pt mine care imi este groaza de spitale.este neplacut????Inca o data iti zic imi pare nespus de bine ca ai burtica.sa dea Domnul sa ti sarcina, sa fi sanatoasa.si fericita c-ai fost binecuvantata.Te pupic si astept sa-mi scrii.va pupic...caci acuma sunteti doi.sau poate trei!!!!!!!
0
11-11-2010, ora 22:53
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus - da sunt 3 in 1, am 2 inimioare, am fost ieri la prima eco si am vazut ca sunt 2.
Am facut FIV la Sibiu, nu este deloc dureros, nu stai in spital...Este o lista cu analizele care tb sa le ai, inainte iei legatura cu un medic de la clinica si-ti zice exact ce trebuie sa faci.Faci analizele, urmeaza o perioada de inhibare ovariana cu diherelin in cazul meu 21 de zile si in primele 3 zile de cm (pe diph de 0, 1 ai cm) incepe stimularea care depinde de rezultatul analizelor hormonale.Eu am avut o stimulare cam puternica...pe stimulare am avut 3 eco sa vada cum se dezvolta foliculi si apoi punctia cu anestezie totala dar dureaza putin si dupa nu ai nimic, am fost f OK dupa punctie am plecat f repede acasa si dupa 5 zile daca ajung embrionii faci transferul - este o procedura simpla si nu doare doar este naspa ca trebuie sa ai vezica plina.De costuri, ce sa zic depinde mult in functie de tratament si analize.La mine a fost mult PUREGONUL - pentru stimulare, am avut Puregon 900 - 250 unitati/zi si a fost mult.punctia este 5580 si transferul 2214, dipherelin 21 zile deci 3 cutii, analize, drum am ajuns pe undeva -fara nici cea mai mica exagerare la 14.000 ron. Ai dreptate nu este cistit sa vrei si sa nu ai copii si cand te uiti la stiri te ingrozesti.Cand am inceput procedura aveam iar chist si simteam ca innebunesc ca iar si iar reapare dar cu endometrioza nu ai cum sa te joci, este oribila.
Te pup si mai vorbim.
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Endometrioza - 10 tratamente naturale eficiente
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  •