pot naste un copil sanatos? un doctor se poate sa raspunda?

20-09-2008
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
timp de 8 luni am luat dim un distonocalm si 1/2 anxiar de 1mg, la pranz la fel ca dim. si un cipralex de 10 mg, iar seara un distonocalm si un anxiar. diagnostic- anxietate, atac de panica, depresie. m-am simtit f bine si de 2 saptamani nu mai iau decat o pastila de cipralex de 10mg la pranz. ma simt f bine. problema este ca vreau un copil si nu stiu ce sanse am sa fie sanatos. la ce perioada dupa intreruperea medicamentelor pot ramane insarcinata? am inteles ca trebuie sa treaca 6 luni pt dezintoxicarea organismului. pot tine sarcina sau simtomele revin? va rog frumos sa ma lamuriti pt ca sunt f stresata/ am 33 de ani. multumesc frumos.
40 comentarii 12 Înainte ›
0
23-09-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
nu-s medic, dar din cate stiu daca ai urmat tratamentul si te simti bine este posibil ca sa fii vindecata. nu spui daca ai facut psihoterapie pen ca si aceasta ajuta in gestionarea simptomelor neplacute ale anxietatii.
din cate am citit, poti avea un copil sanatos daca timp de 3 luni inainte de momentul conceperii nu ai mai luat medicamente.
sanatate multa!
1
23-09-2008, ora 00:00
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
nu am facut niciodata psihoterapie pt ca in orasull meu nu este asa ceva. oricum multumesc mult de tot si iti doresc numai bine.
0
26-10-2008, ora 10:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Violeta,

Sunt sanse de 99, 99% sa te fi vindecat, insa dupa cum cred ca sti dupa sau chiar in timpul sarcinii, organismul femeii sufera atat de multe modificari hormonale incat cu putin inaintede nastere, dar cel mai frecvent dupa se produce asa numita depresie post partum, insotita in cazuri grave de simptome psihotice.
Ceea ce ti-am scris nu vreau sa te determine sa nu mai faci un copil, vreau sa te determine sa fi foarte atenta cu simptomele pe care le ai si sa fii sub supravegherea sotului sau si mai bine sub supraveghere medicala.

P.S. Teoretic poti ramane insarcinata oricand, insa ar fi bine sa se intample la minim 3-6 luni dupa incetarea anxioliticelor sau antidepresivelor.

Numai BIne!
0
27-10-2008, ora 08:11
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
acum iau doar un cipralex la pranz. dr. psihiatru nu mi a scos pastila si mi a spus ca in momentul in care raman insarcinata sa nu mai iau nici un medicament timp de 4 luni. nu mai inteleg nimic. de cine sa ascult. sper sa fiu tare. am foarte mari emotii. am inteles ca si in timpul sarcinii pot lua un distonocalm la nevoie. oricum multumesc mult de tot.
0
30-10-2008, ora 19:42
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna,
Sunt si eu f.disperata cu depresia, am 37 ani si de 5 ani am insomnii groaznice am folosit aproape toate antidepresivele pe rand, anxiolitice o gramada am avut peroade mai bune cand cat decat am dormit cu medicamente dar acum nu mai dorm nici cu ele.
Vreau sa-ti spun ca cipralexul e f. bun dar atentie cu sarcina e cam critic eu spun sa nu incerci sa ramai insarcinata dar stiu femei care au ramas insarcinate cu antidepresive si au nascut copil perfect sanatos.
Vezi ca antidepresivul isi face bine efectul daca il folosesti cam 1, 1/2 ani.
Daca pot sa-ti fiu de folos cu ceva informatii, mai scrie-mi si cat de repede pot iti raspund.


Multa sanatate!
0
01-11-2008, ora 11:37
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
multumesc frumos pt sfat, dar eu sunt speriata de ce; ma gandesc ca pana fac testul de sarcina eu tot iau cipralex, ma gandesc sa nu intru in sevraj dupa ce le intrerup si sa pierd sarcina. de 6 luni fac tratamente peste tratamente pt lichen plan verucos, cutanat, genital, bucal si nu imi trece. cica apare pe sistem nervos. nu mai stiu ce sa fac, m-am ingrasat f mult am 73 de kg si 1, 60 m. sun non stop balonata. sunt complet derutata si nu stiu ce sa fac. oricum multumesc mult.eu cipralex iau de 1 an.
0
01-11-2008, ora 11:49
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
eu ma chinui cu anxietatea, atacul de panica de 7 ani si nu iti spun prin cate am trecut si trec. pana acum 1 an cand am inceput tratam pe care l-am spus mai sus. chiar ma simt perfect eu care nu puteam sa calatoresc pe distante lungi, nu puteam dormi undeva la tara pt ca ma gandeam ca mor, trebuia sa fiu la oras aproape de spital; am avut si eu o perioada cand nu dormeam deloc, visam numai urat, imi inchipuiam fel de fel de lucruri, imi era frica de dracu, am fost mult timp ingrozita acum realizez ca totul era amplificat de mintea mea. totul. si acum mai fac atac de panica, am tensiunea 14 cu 10, pulsul 120 si nu iau nimic. ma linistesc singura. totul tine de autocontrol. eu am lut anxiar si distonocalm seara si dormam bine bine. acum le-am lasat si dorm si mai bine.pa pa.
0
02-11-2008, ora 13:34
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
da, e adevarat ca lichenul il faci pe baza nervoasa.
daca iei cipralex de 1 an e f. bine pt. ca stu ca e f.bun pt.depresie si eu am folosit dar cred ca 4, 5 zile si nu prea mi-a fost bun de aceea am trecut pe remeron.
eu spun ca ar trebui sa mai iei vreo 6 luni si dupa aceea sa le intrerupi.
draga mea, nu intri in sevraj de la medicamente doar sa sti cum le intrerupi.
primele 10 zile o sa iei cate 1/2 de cipralex si dupa aceea inca 7 zile 1/4 si ai sa vezi ca nu patesti nimic.
din pacate eu nu pot sa-mi rezolv insomnia cu nimic, iau 1 remeron, 1/2 calmepan si 1 stilnox, iti dai seama si tot supa 3 ore ma trezesc si sunt f.agitata stiind ce zi ma asteapta la servici.
am fost pe punctul de a-milasa serviciul si sa intru in pensie de boala ca pur si simplu am zile cand nu mai pot sa judec si intru in panica.
deci pur si simplu la mine e problema cu psihicul, mi-e teama toata ziua ca nu voi dormi la noapte si orice iau nici nu dorm, de cum ma asez in pat as vrea sa adorm in 5 min.
daca sti ceva ce e bun pt.insomnii, te rog scrie-mi!

multa sanatate!
0
04-11-2008, ora 12:29
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
buna. incearca sa iei un anxiar te rog si apoi sa imi scrii. Te rog eu frumos sa nu iti lasi serviciul pt ca este f important, el te ajuta f mult; Si mie imi era rau la serviciu in fiecare zi si fugeam la spital;INCEARCA SA TE DUCI LA AEROBIC CHIAR DACA ITI VINE RAU NU SE INTAMPLA NIMIC PT. CA EU AM TRECUT PRIN ASA CEVA. DE UNDE ESTI?EU ITI RECOMAND PE DR. IONESCU DIN BUZAU ESTE PSIHIATRU SI EL ESTE SALVAREA TA. EU AM INCERCAT 10 PSIHIATRI SI FEL DE FEL DE MEDICAMENTE, IAR EL ESTE SINGURUL CARE MI-A DAT TRATAMENTUL CORECT. EU CHIAR MA SIMT BINE. CALMEPAN SI STILNOX AM LUAT SI EU SI AM PATIT CE PATESTI TU. EU ZIC SA IEI ANXIAR SAU MACAR JUM DE PASTILA. DACA TOT AI INCERCAT ATATEA MAI IA CATE UN FERVEX INAINTE DE CULCARE, NU MEREU CAM 1, 2 PE SAP. TOATA ZIUA SA ITI ZICI IN GAND CA DISEARA TRBUIE SA DORMI SI CAND INTRI IN PANICA RESPIRA ADANC DE 3 ORI SI ZI IN GAND CA TRBUIE SA TREACA SI PLEACA DE UNDE ESTI, IA UN TAXIU, NU STA ACOLO UNDE INCEPE PANICA. EU CU TAXIUL M-AM PLIMBAT F MULT, MAI LUAM SI UN DISTONOCALM SI UN ANXIAR. ESTE DOZA CE REZOLVA ATACUL DE PANICA. INCEARCA SA FII TARE SI GANDESTE-TE CA SI EU AM AVUT ACELEASI GANDURI CA TINE POATE SI MAI RAU. DACA NU ERA DR IONESCU POATE SI ACUM ERAM RAU. ORICUM FII TARE SI IA ANXIAR LA CULCARE. AI UN TRATAMENT NU PREA BUN PT TINE.TE PUP PA PA.
0
04-11-2008, ora 15:19
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna,
Eu tin minte c-am mai incercat cu anxiar dar tot n-am dormit, dar o sa incerc din nou si ma gandesc sa inlocuiesc calmepanul cu anxiar, nu?
Si spune-mi te rog sa iau distonicalm in loc de stylnox?
Da draga, eu te inteleg ca totul e panica dar nu mai rezist, azi noapte am dormit vreo 3 ore, acum sunt la servici si simt ca ma sfarsesc, nu am nici o putere in mine.
Mi se pare greu pur si simplu sa mai fac si mancare.
Scuze am uitat sa-ti spun ca sunt din Arad si crede-ma ca pana acum am fost la cel putin 10, 12 psihiatri, am fost internata la Sanatoriul de nevroze din Predeal.E foarte bine acolo la Predeal, e 20 lei/ zi 3 mese, cazare si tratament. Dar uite nici dupa curele de Predeal nu sunt mai bine, am ezitat sa-ti spun ca am multe discutii cu fiica-mea care are 17 ani si prob. de aceea nu ma refac nicicum si la servici am fost singura 3 ani cu toata contabilitatea pe cap.
Daca totul va fi bine in februarie vreau sa merg din nou la Sanatoriu, nu vrei sa vi si tu?
Ai luat vreodata melatonina, am auzit ca e f. buna pt.inzomnii.

Mai scrie-mi te rog cand ai timp,
Multa sanatate iti doresc!
0
05-11-2008, ora 15:14
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
buna, imi pare rau ca nu iti revii deloc.Si eu am luat stilnox si calmepan si mi+au facut numai rau. Nu stiu ce sa iti mai spunţ doar ca sa nu inlocuiesti stilnoxul cu distonocalm, trebuie medicul sa iti dea alt tratament. In legatura cu fiica ta e cam delicata problema pt. ca esti mama de fata si este f greu mai ales ca la varsta asta tot ce zboara se mananca.L aso in pace sa se loveasca singura de greutati sa isi dea seama ca viata este f grea. Daca ii impui ceva mai rau face. nu te mai stresa si incearca sa traiesti si pt tine. Eu asa am facut ca tine si acum nu mai intereseaza pe nimeni de mine. M+am imbolnavit din cauza fratilor mei si ei acum deaia nu mai pot. SI eu am fost internata si te rog sa ma crezi ca la dr cu care ma tratez eu vine lume din toata tara. el e singurul care te face bine. nu te mai chinui. nu am luat niciodata melantonina si nu stiu nimic.EU NU POT PLECA DIN ORAS PT CA SUNT MEDIC VETERINAR SI LUCREZ SI SAMBATA SI DUM. AM UN PROGRAM F INCARCAT. SI MAMA MEA ESTE CONTABILA SI TE INTELEG PRI CE STRES TRECI. MERGI INAINTE SI NU RENUNTA LA LUPTA CU TINE INSATI, ROAGATE F MULT SI AI SA VEZI CA ATUNCI CAND NU TE ASTEPTI SE INTAMPLA MINUNEA. EU STIU CE ZIC SI O SA IMI DAI DREPTATE ODATA. TE PUP SI AI INCREDERE IN TINE. MACAR INCEARCA. PA PA.
1
05-11-2008, ora 15:34
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Iti multumesc pt.sfaturi, esti o persoana deosebita si tot odata sufletista si sensibila.De fapt tot noi persoanele cu suflet ne imbolnavim si suferim.
Am sa incerc s-ajung la medicul acela oricum inainte de a merge o sa-ti scriu si iti cer mai multe detalii.
Iti doresc multa sanatate si tot ce iti doresti!
0
07-11-2008, ora 08:54
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
ok. eu te astept in buzau si te rog sa imi spui cand te hotarasti sa vii. pa pa si lupta cu tot raul. nu te lasa invinsa.te pup.
0
23-11-2008, ora 23:38
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
singurul medic esti tu insati gandeste pozitiv ;vreau copil sanatos sant bine copilul arenevoie de o mama sanatoasa ;fii o luptatoare ;lasa medicamentele naibi nu sunt bune/inlocuiestele cu vitamine si zi sub constientul tau ca sunt antidepresive/vei vedea ca poti, Dumnezeu stie cesa ne dea si cand/DOAMNE AJUTA.
0
26-11-2008, ora 17:21
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
Multumesc pt sfat. Am lasat toate medicamentele de 2 saptamani pt ca incerc sa raman insarcinata. Problema este ca sunt nervoasa, certareata, adica depresiva. Incerc sa ma mentin pe pozitie.Cat o sa imi fie de rau nu stiu, incerc sa trec peste aceste stari fara pastile. oricum iti multumesc inca odata. pa pa.
0
26-11-2008, ora 17:34
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
raspuns pt banca. am un teren si vreau sa imi construiesc o casa, iar suma pe care o doresc este de 100000 ron, perioada 10-15 ani, salariul net 3000ron numai eu. ma incadrez? multumesc.
0
08-12-2009, ora 21:30
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
Buna seara doamnelor Popescu Violeta si Ani-Dana,
Eu sunt din Pitesti si acum 5 ni am facut un atac f urat de panica in urma solicitarii psihice si emotionale de lunga durata, a fost o perioada f grea aveam tulburari nu mai cunosteam pe cei din familie, migrene cu tulburari de vedere, dupa lungi investigatii am ajuns la psihiatrie la o doc, ffff buna ;am luat anxiar si serlift, greseala a fost ca dupa vreo 6 luni am intrerupt brusc tratamentul deoarece m a simteam f bine.
ANUL ACESTA AM RAMAS INSARCINATA IN MARTIE SI IN IUNIE AM PIERDUT SARCINA, AM FACUT UN SOC F URAT CU ATACURI DE PANICA MULT MAI RELE CA ACUM 5 ANI CU SIMTOME DE SUICID, FARA SA DUC PANA LA CAPAT GANDUL, DOAMNE FERESTE, DAR VREAU SA VA SPUN CA AM MERS TOT TIMPUL LLA BISERICA SI MA SIMTEAM BINE, IN SFARSIT DUPA CE AM FACUT NUMEROASE ANALIZE OFTALMO, NEURO, RMN, AM AJUNS TOT LA D NA DOC PSIHIATRU DIANA PASCU SI AM TRATAMEN CU ANXIAR SI CIPRALEX, DAR AM UITAT SA VA SPUN DE LA SOCUL CU PRICINA MI S A DEREGLAT GLANDA AM FOST LA O DOC F BUNA IN CARE AM INCREDERE SI A ZIS - CA SI CEA DE LA PSIHIATRIE CA SI GLANDA TIROIDA PPOATE SA DE-A DEREGLARI F MARI PE PSIHIC1
deci sfatul meu pt amandoua sa va faci cat mai curand analize pt glada sa consultati un doc endocrinolog si sa cereti s afaceti analize ANTI TPO, PROLACTINA, FT4,
ATI INCERCAT SA FACETI PUTIN SPORT SERA INOT, ALERGARE SA CITITI CEVA PLACUT LA CULCARE FARA TELEVIZOR UN MASAJ CU ULEIURI FACUT DE SOT?
CEVA NATURIST CEAIURI DIN BUSUIOC EU AM INCERCAT DE TOATE SI DAU ROADE,
EU AM SI MIGRENE CU AURA F GREU SI EU VREU SA AMAI RAMAN INSARCINATA DAR M IE TEAMA DAR MA ROG LA DUMNEZEU SA MI DE A PUTERE!
SA STITI CA LA MINE IN PITESTI E O BISERICA CARE FACE MINUNI CU MINE A FACUT !!!!!!!!!!!
MI AM GASIT SI JUMATATEA SI O SA TREC SI DE BOALA CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU SA STITI CA O SA MA ROG MAINE SI PT VOI!!!!!!!!!!
SA AUZIM DE BINE SI O SA TINEM LEGATURA
-*
SA MI TRIMITE TI VESTI!
ANA HOZA - PITESTI

(*modificat de admin)
0
08-12-2009, ora 21:35
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
pt DOAMNELE MELE
V AM DAT ADRESA DE MESS CA VREAU SA VA POVESTESC MAI MULTE SA VEDETI PRIN CE INCERCARI AM TRECUT SI TOTUSI AM REUSIT SA MA RECUPEREZ ZIC EU 70%.
domnul sa ne ajute pe toti!!!!!!!!!!!!!!
va pup si astept sa ma contactati!
0
08-12-2009, ora 22:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Ana,

Mă bucu că v-aţi făcut bine, Dumnezeu este minunat, Slavă Lui!
Toate cele bune şi încercaţi să ajutaţi şi dvs. pe cei care trec prin experinţe similare cu cea prin care aţi trecut dvs.

P.S Sărbători fericite; multă ubire, lumină şi pace!

Cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
1
09-12-2009, ora 17:04
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
buna! este prima data cand intru dupa 4 luni si 9 zile, atat are bebelusul meu eduard-cristian. am lasat medicamentele cu 3 luni inainte sa raman insarcinata si m-am simtit bine, am nascut un baietel sanatos, nu am facut atac de panica chiar daca am nascut la 8 luni prin cazariana ( epidurala-am fost constienta toata operatia) si sunt o mamica fericita. asa ca se poate si fara medicamente, important este sa vrei sa renunti la ele, va spun eu care fara medicamente credeam ca am sa mor si eram disperata. am multe de povestit, dar un bebelus nu prea iti da voie sa ai prea mult timp si pentru tine. in concluzie eu am reusit si sper sa nu fiu nevoita sa iau iar pastile pe viitor sper. va multumesc pentru sfaturi, va pup si m-ai vorbim.pa pa.
0
09-12-2009, ora 19:05
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
DRAGA VIO FELICITARI, CE POT SPUNE, DUMNEZEU E MARE SI CAND ITI DORESTI DIN SUFLET TI SE INDEPLINESTE !!!!!!!SA AI SPERANTA CA NU VEI MAI AVEA NEVOIE DE MEDICAMENTE ACUM AI CEVA MINUNAT LANGA TINE DE CARE SA AI GRIJA!!!!!!!!!!!!!
CAND AI TIMP SA MI MAI POVESTESTI SI MIE DESPRE TINE SI SARCINA EU SUNT UN PIC SPERIATA DUPA TRAUMA PRIN CARE AM TRECUT!!!!!!!!
0
10-12-2009, ora 09:59
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
buna ana! imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat. sper ca pe viitor sa ai si tu norocul meu. legat de sarcina iti pot spune ca a decurs normal la mine, am mai avut stari de frica dar slabe ca intensitate specifice sarcinii, nu am luat nici un medicament( dr. meu psihiatru mi-a spus ca pot sa iau la nevoie extraveral sau o jumat. de anxiar).am nascut la 8 luni cum am ma-i spus pentu ca bebele meu are personalitate si a vrut sa vina mai repede. am asistat la nastere, mi-au aratat copilul, etc. pot sa iti spun ca am fost umpic in stare de soc de am rezistat sau m-a intarit d-zeu. problema a fost dupa nastere pt ca atunci m-a luat frica pt ca ma durea ingrozitor si nu ma putea deplasa. pt. mine cezariana a fost cea mai grea operatie si traumatizanta. nu stiu pe viitor ce o sa fac pt ca vreau sa m-ai am si o fetita( eu asa sper ), dar sa vedem cum evolueaza starea mea pt ca anxietatea poate sa revina oricand. astep vesti bune de la tine.te pup.pa pa
0
26-03-2013, ora 10:26
camelia37
Nu este medic/terapeut
camelia37
buna ziua.am 37 de ani.. de multi ani iau tratament cu CIPRALEX..acum mi-a intarziat ciclul si este posibil sa fiu insarcinata...de cateva zile am intrerupt CIPRALEXUL dat fiind ca s-ar putea sa fiu insarcinata...ce riscuri sunt?
vreau sa pastrez acest copil...multumesc anticipat si astept rsapuns
0
26-03-2013, ora 22:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ camelia37

Medicul curant trebuia sa te informeze ca trebuie sa te feresti sa ramai insarcinata daca iei astfel de medicamente.
Scrie si pe prospectul lor si mai mult decat atat se stie clar ca nu tre sa iei un paracetamol cat timp esti insarcinata.

Exista trei riscuri majore:

1. sa ti se faca rau si sa iti revina sindromul depresiv-anxios pentru care luai probabil Cipralexul
2. daca se va naste un copil acesta va mostenit precis predispozitia la boala
3. grijile prin care treci atunci cand ingrijesti o familie din care face parte si un copil sa iti inrautateasca boala

Incearca sa uiti de toate si sa mergi inainte acum. Toata sunt in mainile lui Dumnezeu.
Rezista pe cat posibil fara medicamente pe timpul sarcinii (citeste-le prospectul) si roaga-te ca totul sa fie bine. Mai mult decat Dumnezeu si toti sfintii nu te poate ajuta nimeni. Doctorii nu sunt nici ei Dumnezeu.
0
27-03-2013, ora 08:27
camelia37
Nu este medic/terapeut
camelia37
..da...eu am fost constienta de lucrul acesta...si am folosit prezervativ mereu...doar ca acum nu mai inteleg nimikkk...eu de obicei nu am intarzieri..ieri am facut un test de sarcina si a iesit negativ...si ciclul luna trecuta l-am avut pe 20 februarie...nu mai inteleg nimik.acum nu stiu ce poate sa fie..ori o sarcina.ori intarziere..ori alceva...chiar nu stiu ce sa fac?sa mai astept vreo 2 zile si sa fac alt test?
e posibil sa fie prea curand sa nu imi arate??
sau e doar o dereglare?
va multumesc pt cuvintele d-stra si stiu ca doar cu aj. DOMNULUI VOI REUSI
0
27-03-2013, ora 17:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ camelia37

Folositi in continuare prezervativ.
Cititi pe prospectul fiecarui medicament pe care il luati daca va poate da tulburari ale menstruatiei.

Rugati-va si totul o sa fie bine.
Sa va ajute Dumnezeu si sa se faca voia Lui !
0
27-03-2013, ora 19:19
camelia37
Nu este medic/terapeut
camelia37
multumesc...am sa mai astept cateva zile si voi mai face un test...multumesc anticipat..problema este ca eu in 18ani de casnicie nu am avut intarzieri niciodata...doar cand am ramas insarcinata cu cei 2 copii..de asta acum sunt ingrijorata
0
16-07-2013, ora 00:36
Verysad
Nu este medic/terapeut
Verysad
Dear Dr. Nick,

Am 32 de ani si sunt o pacienta cronica cu anxietate, atacuri de panica si depresie. Am facut tratament ani de zile cu Effectin si apoi cu Cipralex. Am intrerurp tratamentul cu Cipralex in Ianuarie (dupa 1an si jumatate) pentru ca voiam sa ma "dezintoxic" pentru a putea face un copil. Inca nu sunt insarcinata dar ma simt fffff rau. Toate simptomele au revenit. Amtesc foarte tare, nu pot respira, nu ma pot concentra, dureri in piept.plus sentimente de culpabilitate fata de sotul meu. Ne-am casatorit de 2 luni si vrem sa facem bebe. Nu stiu daca in conditiile acestea vom reusi. Exista vreun tratament antidepresiv ce se poate lua in sarcina? sau trebuie sa aleg intre a-mi reveni si a face un copil? Am inceput si psihoterapia dar e nevoie de timp... Ce fac restul femeilor in situatia mea? Ce e cel mai rau lucru care se poate intampla daca raman insarcinata si nu fac tratament? Unii medici spun ca sarcina e cel mai bun antidepresiv. Asa sa fie? E adevarat ca se poate lua distonocalm la nevoie? Pe prospect scrie ca nu.
0
22-07-2013, ora 23:37
Verysad
Nu este medic/terapeut
Verysad
Nu mi-a raspuns nimeni nimic...sa cred ca sunt fara speranta?
0
23-07-2013, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Verysad

Se stie ca orice medicament luat in timpul sarcinii poate afecta copilul.
Nici un medic din lume nu va poate spune in ce masura.
Este adevarat ca femeile sanatoase au o stare de bunadispozitie in timpul sarcinii dar la femeile cu depresie, aceasta se poate adanci, mai ales daca este netratata. Un alt pericol mare il presupune perioada de dupa sarcina cand puteti face depresia post partum care e foarte urata si se poate transforma chiar in psihoza.
De asemenea, nimeni nu va poate spune exact daca copilul dv. va dezvolta boala la un moment dat al vietii lui sau nu.
Nu exista certitudini nici in acest sens. Dv. ii transmiteti ereditar predispozitia catre boala psihica.

Parerea mea este ca in nici un caz sa nu ramaneti insarcinata atat timp cat va simtiti rau.
Luati tratamentul cum trebuie o perioada buna pina ajungeti la o remisie si pina atunci aveti suficient timp sa va ganditi daca faceti un copil, tinand cont de faptul ca ii transmiteti predispozitia ereditara.
Sunt mame cu anxietate care au facut copii ce s-au imbolnavit de boli mai grave decat anxietatea.
Trebuie sa cunoasteti toate aceste amanunte inainte de a concepe un copil.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  •