pot lua karissa?

01-03-2011
nico13
Nu este medic/terapeut
nico13
buna seara,
am luat 3 luni diane 35 si am inceput la al patrulea blister, tratamentul mi l-a dat pentru acnee.pot incepe dupa pauza de 7 zile sa iau AC karisa in loc de diane 35?
va rog sa-mi raspunde-ti
va multumesc
11 comentarii
0
02-03-2011, ora 07:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti, daca aveti in vedere ca:
-noul anticonceptional nu are acelasi efect pe acnee ca Diane
-in primele 7 zile de folosire, considerati nivelul de protectie nesigur.
0
01-07-2012, ora 16:08
tania333
Nu este medic/terapeut
tania333
Bună ziua,
Am primit ca tratament pentre chisturi la ovare să iau Diane 35 şi am observat că m-am ingrăşat şi am o stare emoţională inconfortabilă. Iau de o lună. Aş putea să iau alte anticoncepţionale în loc de Diane 35?
Mulţumesc
0
02-07-2012, ora 17:17
alexa-cata25
Nu este medic/terapeut
alexa-cata25
Buna ziua, imi poate spune daca a folosit cineva cerazette, eu le iau la recomandarea medicului, si vad ca menstruatia imi vine destul de rar cam la 4-5 luni am citit prospectul dar totusi nu sunt lamurita, daca cineva ma poate ajuta cu mai multe informatii, v-as fi recunoscatoare.
0
02-07-2012, ora 17:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@tania333: Toate anticonceptionalele pot ingrasa si pot predispune la stari emotionale inconfortabile, mergand pana la depresie. Din cauza numeroaselor reacti adverse ale anticoncpetionalelor (cele enumerate reprezinta doar...varful aisbergului) ar fi preferabil sa urmati, pentru chisturile ovariene descrise, un tratament naturist, cel mai bine homeopatic.

@alexa-cata 25: Anticonceptionalele de tip cerazette deprima menstruatia. Exista femei care nu mai au menstruatie de loc in urma lor. Totusi, aceasta este o reactie adversa minora, care nu justifica intreruperea lor. Pe de alta parte, din cauza faptului ca au marele inconvenient de a trebui luate "la fix", cerazette sunt folosite mai mult de femei care nu pot lua alte anticonceptionale unde uitarea orei nu e o problema chiar asa de mare, de exemplu de femeile care alapteaza.
0
02-07-2012, ora 17:42
alexa-cata25
Nu este medic/terapeut
alexa-cata25
deci sa inteleg, ca daca nu sunt luate la fix nu mai au absolut nici un efect?este ca si cum le-as lua degeaba chiar daca sunt luate cu 5-10minute mai devreme sau mai tarziu?tin sa precizez faptul ca alaptez si tocmai de aceea le si iau
0
03-07-2012, ora 06:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu e vorba de minute. Dispuneţi de o toleranţă de 3 ore.
În cazul altor anticoncepţionale, toleranţa este de 12-24 de ore. Nu e o problemă dacă cineva uită să-şi ia pilula de Diane 35 seara: o poate lua a doua zi dimineaţa la fel de bine, fără a ieşi de sub protecţie. Dar, în cazul Cerazette, dacă ar proceda aşa ar ieşi de sub protecţie.
0
03-07-2012, ora 10:11
alexa-cata25
Nu este medic/terapeut
alexa-cata25
Multumesc frumos, pentru raspunsurile dvs m-ati mai scos putin din ceata.
0
13-07-2012, ora 15:57
Lavinia03
Nu este medic/terapeut
Lavinia03
Buna ziua!
Am 28 de ani si iau anticonceptionale de ~ 4 ani(Karissa). As dori sa le opresc ptr ca vreau sa raman insarcinata.
In cat timp pot disparea efectele anticonceptionalelor din organism..
0
13-07-2012, ora 20:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele ar putea dauna copilului cand sunt luate in timpul unei sarcini, dar nu dupa ce nu mai sunt luate. Prin urmare, puteti ramanea fara grija insarcinata chiar in luna urmatoare opririi lor.

Daca le luati de 4 ani, se prea poate ca sarcina sa se lase un pic asteptata.
0
13-07-2012, ora 23:28
onucu
Nu este medic/terapeut
onucu
Ma ajutati si pe mine va rog ? Am luat pentru prima data anticonceptionale Stodette dar nu in prima zi a menstruatiei ci in a 6-a zi si am asteptat cele 7 zile ca sa se instaleze protectia sau sa am contact protejat si in a 8-a zi am avut contact neprotejat. Imi fac griji pentru ca este prima oara de cand i-au anticonceptionale si ca nu le-am inceput din prima zi si nu as dori o sarcina. Este vreun risc ?
0
14-07-2012, ora 01:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ati procedat corect. Prin urmare, ati fost sub protectie contraceptiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •