pot lua anticonceptionale daca fac tratament cu moldamin?

31-05-2006
raluca_uca
Nu este medic/terapeut
raluca_uca
acum 2 ani am facut o angina cu streptococ B hemolitic de grup A si de at fac 6 luni pe an tratament cu moldamin 1.200.000 UI la 2 saptamani.Pot sa folosesc anticonceptionale sau e mai sigur sa folosesc prezervativul?
4 comentarii
0
01-06-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Ati putea folosi anticonceptionale insa in cele 6 luni cit faceti tratamentul cu moldamin are trebui sa va protejati si cu prezervativ, macar cite 7 zile dupa fiecare injectie.
0
15-05-2007, ora 00:00
ancuti
Nu este medic/terapeut
ancuti
dar moldaminul nu se metabolizeaza hepatic, de ce ar influenta anticonceptionalele?
0
20-12-2007, ora 00:00
manu2007
Nu este medic/terapeut
manu2007
si eu sunt in aceeasi situatie: moldamin si anticonceptionale, dar eu fac o injectie pe luna. cum ai procedat pana la urma?
0
20-12-2007, ora 00:00
raluca_uca
Nu este medic/terapeut
raluca_uca
Pana la urma, am renuntat la anticonceptionale, pentru ca oricum atata timp cat luam moldaminul trebuia sa folosim si prezervativul. Oricum nu eram prea multumita de anticonceptionalele pe care le luam. Cand o sa termin cu moldaminul o sa o rog pe doctorita mea sa-mi recomande alte anticonceptionale; pana at - baxuri de prezervative.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul