pot lua antibiotic(azitrox500) cu lactate?

12-04-2013
ysaa
Nu este medic/terapeut
ysaa
iau azitrox 500mg la recomandarea dermatologului pt acnee si borenar20mg pt mancarimi. Azitrox iau 1cp / 3 zile si iau de pe data de 10 martie-6 mai =20 capsule si de pe 13 mai-10iunie iau 1cp / sap= 5cp, TOTAL :25 capsule(insa derm. mi-a sp sa iau mult mai multe).Borenar am luat 1/zi, timp de 2 luni si 1 sap(desi dermat.mi-a dat sa iau 4 luni).Asa ca am renuntat la borenar dupa 2 luni si o sap si am injumatatit perioada de luat capsule si la azitrox, din 2 motive: 1-am avut stari de voma puternice, ameteli si dureri insuportabile abdominale de cand am introdus si nexium 40 mg pt protejarea stomacului, lactoflorene7(fermenti latici)cred...pt flora intestinala pt a nu face candida si reflor tot pt protejarea florei intestinale 2-m-i sa descoperit de curand in urma unor analize ca am inceput de gastrita(banuiesc ca din vina a atator medicamente).Intrebarile mele sunt : 1- este bine ca am injumatatit tratamentul cu azitrox500 si am luat o pauza si la cel cu borenar, dorind sa revin dupa alte cateva luni pt a nu-mi afecta si mai rau stomacul? 2-pot consuma produse lactate ( in special lapte si iaurt) pe timpul tratamentului cu azitrox? 3 - este adevarat sau doar un mit ca in timpul tratam. cu antibiotice nu se consuma fructe si legume acide, lapte ? Va rog din inima sa-mi raspundeti sa stiu daca am facut bine sau mi-am facut un mai mare rau prin decizia ce am luat-o vis-a-vis de durata tratamentului.Va multumesc
1 comentarii
0
13-04-2013, ora 07:29
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Daca problemele cu stomacul persista trebuie oprit tratamentul si continuat extern (Zineryt, Isotrexin, Skinoren gel etc), chiar se indica consumul de lactate in timpul tratamentului cu atb dar la 2 ore distanta, ultima e mit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.