pot incepep administrarea de anticonceptionale in oricare zi a lunii??

11-12-2007
Brianna20
Nu este medic/terapeut
Brianna20
Am o probema.Vreau sa incep protectia cu anticonceptionale.Ma aflu insa in a 9-a zi de la venirea ultimei menstruatii.Pot face acest lucru in conditii de siguranta si de protectie impotriva unei sarcini?Nu am intretinut relatii sexuale si nici nu urmeaza sa intretin in urmatoarea saptamana..As dori insa sa ma protejez incepand de saptamana viitoare cand urmeaza sa am contacte sexuale.Ce ma sfatuiti?
2 comentarii
0
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele pot fi incepute in oricare zi. Daca sunt incepute intr-una din primele 5 zile de ciclu nu este necesara excluderea posibilitatii unei sarcini. Daca insa sunt incepute mai tarziu, este necesara certiturdinea ca nu exista sarcina. In cazul special in care nu au avut loc relatii sexuale in ultima luna nu e nevoie de un test.
In cazul dv, este preferabil sa incepeti sa luati anticonceptionale de pe acum, daca o sarcina este exclusa.
0
28-06-2009, ora 23:00
elena200
Nu este medic/terapeut
elena200
dar mereu pot fi luate in a 5 zi de ciclu anticonceptionalele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul