pot beneficia de tratament gratuit cu Interferon sau Zefix?

15-09-2008
Katya23
Nu este medic/terapeut
Katya23
Buna ziua! am 23 de ani si sunt o persoana care sufera de o hepatita cronica de tip B. Tin sa precizez ca am luat contact cu acesata boala in 1999 in urma unei operatii de apendicita. Provenind din mediul rural nu am stiut la momentul acela de existenta vaccinului impotrva hepatitei B. Ulterior sora mea a fost vaccinata pentru a preveni o eventuala infectie. A trebuit sa treaca, cativa ani pentru a ma informa despre aceasta boala deoarece la varsta aceea (14 ani( nu stiam si nu am fost informata de parinti de gravitatea acestei boli si de consecintele ei. Analiza sangelui o fac periodic, cam la jumatate de an, iar celelalte analize mai amanuntite la an: Ag hbs, Ac Anti-HCV, Anti Hbe. In urma cu 3 ani am facut si viremia (ADN viral cantitativ) unde am inregistrata valoarea de 19300 copii/ml. Ma intriga faptul ca Ag Hbs are rezultatul pozitiv, desi am fost declarata "purtator sanatos" de catre medicul primar intern si gastroenteorologic la care ma duc frecvent. De asemenea si medicul meu de familie imi spune sa stau linistita sa nu imi fac probleme, oferindu-mi adjutante hepatice, de care sunt constienta ca nu ma ajuta la negativizarea rezultatului.
As vrea sa ma indrume cineva care este in tema ce analize trebuie sa fac pentru a incepe formalitatile de intocmire a dosarului pentru obtinerea Interferonului, si unde trebuie depus acest dosar. Am inteles ca ar trebui facuta punctia hepatica...si as vrea sa stiu care sunt consecintele acesteia si daca imi poate agrava starea actuala. Fizic ma simt bine, poate un pic obosita cateodata, dar psihic nu imi este atat de bine, mai ales dupa ce citesc diverse articole publicate pe Internet. Si as mai avea o intrebare.hepatita B se ia si prin saliva, adica prin sarut?stiu ca se ia prin contact sexual neprotejat si prin transfuzii de sange (implicit tatuaje, seringi, manichiura etc). De aceea am preferat sa nu imi incep viata sexuala si asta pentru a nu pune in pericol vietile altor persoane, pentru ca stiu cat este de greu sa ai o boala ca aceasta.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!! o zi buna!
6 comentarii
0
28-09-2008, ora 00:00
mari2
Nu este medic/terapeut
mari2
Din cate stiu eu, numai daca ai peste 100, 000 copii/ml se prescrie interferon.Intra pe:
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic4439.html
o sa afli mai multe informatii.
Sanatate si numai bine!
0
28-09-2008, ora 00:00
mari2
Nu este medic/terapeut
mari2
Urmareste in special comentariile lui SKY (el apare in pagina 2)sunt foarte bine documentate.Am invatat multe de la el!
Sa auzim de bine!
0
28-09-2008, ora 00:00
Katya23
Nu este medic/terapeut
Katya23
Asa am citit si eu. Dar la mine valoarea viremiei de 11300copii/ml era acum 3 ani. Trebuie sa imi refac aceasta analiza la Matei Bals cat de curand. M-al logat pe forumul respectiv si am citit toate comentariile respective, insa am mai luat legatura cu unele persoane cu viremia mult mai mica decat a mea si au beneficiat de tratament.Cred ca totul depinde si de medicul care ne supravegheaza starea.multumesc pentru detalii. Sanatate maxima si dumneavoastra.
0
29-09-2008, ora 00:00
mari2
Nu este medic/terapeut
mari2
Buna, katya23
Stii cumva daca persoanele cu viremia mica, care zici ca au facut totusi tratament cu interferon au obtinut si rezultate, in sensul ca le-a scazut viremia sau vindecat ?Te rog mult sa-mi raspunzi.Este vorba de sotul meu, are viremia 27000 copii/ml si la fel nici lui doctorul nu ia dat nici un fel de tratrament antiviral.
0
29-09-2008, ora 00:00
Katya23
Nu este medic/terapeut
Katya23
Nu mai stiu exact valoarea viremiilor persoanelor respective, insa in unele cazuri tratamentul cu Interferon a dat rezultate, insa in alte cazuri au avut loc recaderi...adica ulterior a reaparut virusul in organism. De ce nu i-a recomandat, din acelasi moriv ca are viremia sub 100.000 copii/ml?Sunteti din Bucuresti?eu vreau sa imi refac viremia si nu stiu unde...si nici la cine sa apelez ca sa ma ajute sa imi fac dosarul pentru Interferon. sotul dvs cum a contactat virusul?Momentan ia hepatoprotectoare?este in stare cronica?de cat timp?
0
29-09-2008, ora 00:00
Katya23
Nu este medic/terapeut
Katya23
Am uitat sa va spun unde sa intrati pe forumul roportal- si acolo gasiti intrebari legate de hepatita B si va puteti loga si astfel comunica cu persoanele de acolo. Eu mi-am facut cont. Sunt deja teme lansate. HVB+HVD, Ag HBs pozitiv si altele.Cel putin pe forum beneficiem de suport moral si incurajari din partea persoanelor care au aceeasi afectiune si bineinteles de sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.