pot avea copii?

14-09-2011
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
in speranta ca o sa reusesc sa fac un copil m-am dus la ginecolog sa-mi rezolv durerile groaznice de ovare, si sa vad exact care mai este diagnosticul. ovare inflamate, lichid... si cam atat. mi s-au dat mai multe timpuri de antibiotic ( tavanic, sumamed, etc), pe care nu le-am putut lua pentru ca le vomitam (mentionez ca am o malformatie la fiere, si un ulcer pe sistem nervos facut din clasa a cincea). am facut intravenos ceftamil o saptamana, dupa care doctorul meu ginecolog fara sa verifice daca inflamatia a scazut a vrut sa-mi faca o histerosonograma. cu toata anestezia am simtit cea mai acuta durere pe care am simtit-o vreodata. nu am reusit sa rezist procedurii. acum, inflamatia persista si nici doctorul meu nu stie cu ce sa mai incerce.mentionez ca de la varsta de la 15 ani merg din ginecolog in ginecolog pentru durerile de ovare si de uter, si nimeni, nici chiar la bucuresti, nu m-a ajutat cu nimic. am avut o perioada de aproape trei ani cand am luat anticonceptionale si durerile la menstrutie erau aproape la fel de puternice ca atunci cand nu eram pe tratament. urmatoarele investigatii pe care mi le-a cerut doctorul ginecolog sa le fac au fost la endocrin si reumatolog (momentan dandu-mi diagnosticul de sterilitate primara). la endocrin mi-a gasit insuficienta ovariana, iar la reumato mi-a dat un set de analize care costa mult prea mult sa mi le permit acum. mentionez faptul ca am fost diagnosticata pe la 16 ani cu poliartrita reumatoida juvenila, apoi sindrom reumatic, si cred ca mai sunt vreo doua diagnostice carora le-am uitat numele, si toate astea in functie de medicul la care am fost. deoarece am problema cu fierea si stomacul nu am putut lua antiinflamatoare si am renuntat de mult sa ma duc la controale. m-am trat naturist ( salcie alba si cartilagiu de rechin).
sper ca mesajul meu sa fie luat in seama si sa mi se dea indicii de unde sa incep. vreau un copil, dar eu in momentul asta abia stau in pozitia de sezut din cauza durerii de ovare (vsh-ul meu este 21 in crestere).
multumesc!
3 comentarii
0
14-09-2011, ora 21:48
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Eu zic sa-ti vezi de treaba cu copilul. Ai grija de tine si vezi ce poti face sa nu mai suferi atat. E un sfat pe care ti-l dau din toata inima.
Multa sanatate!
0
15-09-2011, ora 12:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa cum deja ati observat, cu antibioticele si antiinflamatoarele nu ajungeti nicaieri in acest caz de anexita cronica. Un tratament homeopatic si cateva sedinte de acupunctura ar fi optiunea de prima alegere.
0
15-09-2011, ora 15:49
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
pentru mine copilul e scopul suprem al omului.
am incercat si tratament homeopat dar aveam cam 16 ani. nu am incercat niciodata acupunctura, si am auzit de la cineva apropiat ca a dat rezultate. multumesc pentru sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.