postinor 2 cum functioneaza?

13-03-2009
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Buna ziua! As dori sa stiu cum anume functioneaza acest contraceptiv de urgenta, am inteles ca in functie de perioada ciclului menstrual in care este luiat, fie impiedica ovulatia, fie impiedica fixarea ovulului daca ovulatia a avut loc cand postinor este luat. Intrebarea mea ar fi: are vreo influenta, daca este luat cu doua-trei zile inainte de data cand trebuia sa apara menstruatia? Situatia mea e cam asa: contact sexual neprotejat in ziua a 24-a a ciclului (in jur de ziua a 28-a trebuia sa apara menstruatia), sperma a fost eliminata la urinare, am luat postinor a doua zi dupa contact, iar a doua pastila la 12 ore... Exista riscul fecundarii ovulului in aceasta zi a ciclului? Va fi dereglat ciclul menstrual, adica va mai aparea in jur de ziua 28, cand trebuie sa apara (acum sunt in ziua 26), sau mai tarziu? Vor fi dereglate si menstrele viitoare? Exista posibilitatea ca acest contraceptiv sa nu fi avut niciun efect, avand in vedere ziua (mult dupa ovulatie) cand a fost luat, mai ales ca si simptomele premenstrulae (sani tari si durerosi) erau deja instalate? Poate nu era cazul sa iau, dar... pentru orice eventualitate. Multumesc!
9 comentarii
0
13-03-2009, ora 17:46
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
buna,

dupa parerea mea nici nu trebuia sa iei aceasta pastila. este de evitat sa iei deoarece nu este sanatos deloc datorita dozei mari de hormoni. se ia o data sau maxim de doua ori pe an.atata timp cat ai luata pana in 72 de ore nu are cum sa nu-si faca efectul... pe viitor te sfatuiesc sa nu mai iei mai ales ca se apropia ciclul menstrual.s-ar putea sa ti mai intarzie putin venirea lui...
o zi buna iti doresc :)
0
13-03-2009, ora 18:08
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
eu am ezitat sa iau... dar el a insistat (mai speriat decat mine...)
multumesc! o zi buna si tie!
0
13-03-2009, ora 18:11
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
pai asa sunt barbatii...se sperie din orice!!!.e bine sa sti pe viitor ca nu este bun postinorul...
te puppp..o zi buna:)
0
13-03-2009, ora 22:06
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
emy83 intrebare ce preferi : sarcina nedorita sau luarea postinorului si intarzierea menstruatiei ?


kitty29 e bine ca ai luat nus es tie niciodata.. vezi sa nu faci abuz dea ceasta pastila.. iar daca insistati sa faceti neprotejat si nu vreti bebe.. incercati alte metode anticonceptionale.. poti lua pastile in urma unui control ginecologic si scapi de stres :)
0
13-03-2009, ora 22:20
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
buna raluca...kitty intrebase daca este posibil sa-i intarzie ciclul menstrual si de aceea am zis ca s-ar putea sa ii intarzie.da este bun postinorul 2..dar dupa cum sti nu trebuie sa facem abuz de el.mie medicul meu ginecolog mi-a spsu ca nu este bine sa luam mai mult de 2 ori pe an.precum ai spus si tu sunt alte metode contraceptive care se pot lua...
o zi buna iti doresc!
0
13-03-2009, ora 22:22
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
".e bine sa sti pe viitor ca nu este bun postinorul... "


tocmai i'ai spus ca e rau ca l'a luat :D
si eu am venit cu ideea ca e bn ca l'a luat..si da e corect cum ai spus tu ca nu e bn sa iei mai mult de 2 ori pe an.. pentru ca risti sa ai o dereglare hormonala..
0
14-03-2009, ora 10:24
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Ok, am inteles, nu trebuie sa fac abuz... oricum nu fac! Dar ce vroiam eu de fapt sa stiu, din partea unui medic daca este posibil, este daca a avut vreun efect asupra organismului, adica daca a actionat in vreun fel, avand in vedere ca nu era niciun ovul (care a fost eliberat la ovulatie, adica pe la mijlocul ciclului si care nu este viabil decat 2 zile) in perioada in care l-am luat... Postinorul avand efecte strict asupra ovulului/ovulatiei, oare este posibil totusi sa nu fi actionat in niciun fel, sa-l fi luat si el sa nu fi fost "metabolizat" sau cum se zice...?Tocmai de aceea intrebam... cum functioneaza acest contraceptiv? E interesant de stiut...
0
05-05-2009, ora 19:33
ionutza10
Nu este medic/terapeut
ionutza10
buna...as vrea sa ma lamuriti si pe mn este bun postinorul sau nu? am avut in 12 aprilie un contact sexual cu prietenul meu si si am avut probleme cu prezervativul si am luat in maxim juma de ora de la incident postinor.. si leam luat exact la orele care erau trecute pe prospect...au trecut de atunci cred ca aproape 4 saptamani si nu am avut nicio sangerare si menstruatia trebuia sami vina in 20 aprilie.. miam facut 2 teste de sarcina unu mia iesit negativ si unu pozitiv..am fost si la ginecolog miercuri si mia dat orgametril si a zis ca sa iau timp de 5 zile pt ca sa imi vina menstruatia si mai sigur ca scap de o sarcina nedorita nedorita si daca nu imi vine sa ma duc inapoi dupa 10, 11 zile...ati mai luat careva orgametril???? ce sa mai fac.am dureri exact ca si atunci cand trebuia sami vina ciclu..ma doare burta si ma dor sanii.. ...sunt foarte disperata.care ati mai trecut prin situati asemanatoare va rog sami spuneti cei de facut...se poate sa fiu insarcinata...??????? va rog sa ma ajutati:((
0
12-06-2015, ora 19:01
catrina123
Nu este medic/terapeut
catrina123
Va rog raspundeti-mi, va rog, am avut un contact sexual cu partenerul meu si am luat postinor 2 exact cum trebuie cu toate ca nush daca a ejaculat sau nu, nu mi-a curs sange deloc nu am avut reactii adverse dar am avut scaun, dar nu diaree chiar...si mi-e frica sa nu-si fi facut efectul...raspundeti-mi va rog...in plus am ciclu neregulat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •