post internare: depresie. refuzul de a mai manca... a slabit 30 kg in 2 luni

04-08-2013
Croitoru Daniel
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniel
mama are 74 de ani am internat-o la floreasca la urgenta pt ca acuza dureri in epigastru cei de acolo printr altele au pus si diagnosticul de depresie am mers acasa dupa o saptamana de spitalizare si la 4 zile situatia a inceput sa degenereze adica sa vorbeasca anapoda alternand starile de luciditate cu starile confuze am mers si am internat-o la Obregia unde a stat 3 saptamani.Era un pic mai bine in sensul ca starile de luciditate erau mai dese dar acum de cateva zile ne confruntam cu o situatie groaznica NU MAI VREA SA MANANCE NIMIC REFUZA SA FIE ALIMENTATA a slabit in 2 luni vreo 30 de kg.CUM POT SA FAC SA O HRANESC? Nici in spital nu manca normal dar totusi manca iau fost puse perfuzii doar la inceput
6 comentarii
0
04-08-2013, ora 16:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Care sunt cauzele faptului ca refuza sa mai manance ?
0
04-08-2013, ora 17:49
Croitoru Daniel
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniel
pur si simplu nu vrea am folosit toate metodele de convingere verbale bineinteles si daca reusesc totusi sa o conving sa ia o lingurita de piure sau aceeasi cantitate de altceva cere servetel si scoate din gura nu vrea sa lupte pt viata mai devreme nu am putut fi atent la net pt ca a vrut la toaleta si tata a dus-o dar in usa toaletei a lesinat a dat ochii peste cap si-a schimbat culoarea am crezut ca a murit dar l-am dat pe tata la o parte am luat-o in brate am pus-o in pat si i-am facut masaj cardiac si-a revenit cu un oftat adanc cred ca a avut datorita efortului de a merge un stop cardio respirator.Imi cer scuze de divagatie. doar apa vrea
1
04-08-2013, ora 22:48
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Este posibil sa sufere de dezechilibru hidroelectrolitic si metabolic datorita refuzului de a se alimenta. Este necesara internarea bolnavei, cu efectuare de investigatii si tratament endovenos (reechilibrare). Manifestarile descrise (predominant tulburarile comportamentului alimentar) pot pleda si pentru boala Alzheimer, al carei diagnostic necesita investigatii de specialitate. Multa sanatate!
0
04-08-2013, ora 23:44
Croitoru Daniel
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniel
Multumesc maine voi merge la doamna doctor de la Obregia si la medicul de familie si sper ca voi rezolva ceva.Inca odata multumiri.
0
05-08-2013, ora 02:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e vorba de asta.
Mama dumnealui nu mai vrea sa mai manance ca sa nu devina o povara pentru familie, ea si cu boala ei si ca sa nu se mai chinuie cu boala dumneaei.
Din pacate si asta e tot un simptom de boala. A facut o depresie.

Bunica mea, exact cu acest comportament, a murit la varsta de 67 de ani in 40 de zile, internata in spital fiind.
Eu in perioada aceea eram copil si nu am avut nici un cuvant de spus in acest sens.
Nici nu am stiut.

Va recomand sa nu lasati sa se intample asa ceva cu mama dv. deoarece veti avea remuscari toata viata.
Ii subliniati ca o intenati involuntar daca nu mananca si va fi hranita prin perfuzii.
Este foarte bine sa vorbiti si cu un preot care sa vina sa o spovedeasca, sa ii explice ca e mare pacat ceea ce face (e tot o forma de sinucidere - lenta), si sa o intareasca. Astfel eu cred ca va reveni asupra deciziei dumneaei si nu va mai fi necesara internarea.

Sanatate multa va doresc !
0
05-08-2013, ora 06:08
Croitoru Daniel
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniel
Am chemat preotul pt maslu si impartasanie si am si spus ca o internez din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Mecanism de reglare neuronală implicat în apetitul alimentar
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •