posibile probleme cardiace

23-04-2007
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Incerc sa fiu concisa. De circa 6 luni am niste dureri in piept, fara o localizare exacta. E o durere "miscatoare", fie intre sani, fie retrosternal, fie in epigastru, insotita de junghiuri in jurul sanului stang, sau chiar in sanul stang. Cateodata, ma doare si in spate, in jurul coloanei toracice. Durerile se asociaza unei apasari, arsuri. Nu sunt extreme, in sensul ca atunci cand apar, nu-mi modifica in nici un fel activitatea. Ma nelinisteste faptul ca am aceste dureri de atata timp...
Am facut un control cardiologic, incluzand EKG, radiografie pulmonara si ecografie. In urma acestor investigatii, domnul doctor a gasit niste lichid la inima, datorat, dupa spusele dandului, unei raceli foarte puternice pe care eu am avut-o. Mi-a prescris Celebrex 10 pastile, 1/zi. Tratamentul l-am terminat cam de 1 luna de zile.
Mentionez inca doua lucruri : timp de o saptamana m-am masat cu diclofenac in zona dureroasa, in sparanta ca durerile mele au natura reumatica... Chiar a fost mai bine, dar nu am continuat...
Am fost fumatoare (am 40 de ani) dar, de 2 zile, le-am lasat, cu intentia vadita de a termina cu fumatul. Ma gandesc ca poate este si asta o cauza...
Imi cer scuze pentru lungimea mesajului...
1 comentarii
0
24-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Lichid la inima adica o pericardita impune o pericardocenteza exploratorie pt a se evalua cauza acesteia. Durerile descrise sunt atipice si nu par insa legate de aceasta pericardita- durerea toracica de cauza pericardica e diferita de obicei. In Romania, cea mai frecventa cauza de pericardita lichidiana cronica este TBC, asa ca eu cu aceasta as incepe investigatiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.