posibila malformatie cerebrala - anevrism

07-06-2006
claudel
Nu este medic/terapeut
claudel
Buna ziua!

Numele meu este Claudiu si am aproape 20 de ani. Problema mea este urmatoarea... saraca mea mama a murit cand eu aveam 2 luni si jumatate, insa nici acum nu cunosc exact exact cauza.. bunica spune ca a facut o comotie cerebrala, pe fondul unei stari prelungite de stres + nervi, iar tata spune ca din cauza unui nenorocit de anevrism cerebral.. Intrebarea mea e urmatoarea: cat este de posibil (dpdv genetic) sa fi mostenit si eu un eventual anevrism cerebral... ? Ar fi cazul sa incep sa bat spitalele de neurochirurgie pentru analize? Tata, care nu are nici o legatura cu medicina, imi zice sa nu ma ingrijorez pt ca eu mostenesc structura bunicilor.. Tin sa mentionez ca mama a fost singurul caz din toata familia cu aceasta problema..

Va multumesc.
3 comentarii
0
07-06-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Frecventa anevrismului cerebral in populatia generala este de 5%. Daca sunteti sigur ca mama a avut anevrism cerebral, conform informatiilor mele, riscul dvs. statistic de a avea anevrism cerebral ar fi de 10%. In mod normal nu se fac investigatii doar pe baza suspiciunii de anevrism rupt al unei rude de gradul 1 ci doar daca exista simptome sugestive pentru acest diagnostic.
0
07-06-2006, ora 00:00
claudel
Nu este medic/terapeut
claudel
Da.. mai citisem pe un site.. ca incidenta anevrismelor se prezinta la un nivel dublu in cazul celor cu antecedente heredocolaterale in familie... insa ma gandeam (a se citi "speram") ca daca doar saraca mama a suferit de asa ceva si absolut nimeni altcineva dintre rudele mele (nici macar cele indepartate) sa nu prezint si eu un risc dublu... problema este ca datorita acestor suspiciuni eu am facut o nevroza (de o luna de zile stau cu Zoloft si alprazolam, sub diferite denumiri medicamentoase, precum si sedinte la neuropsihiatru) motivata de o frica imensa de moarte... As putea incepe o intreaga discutzie de aici, dar n-am s-o fac.. Problema este ca starea mea incepe sa-i afecteze si pe cei din jurul meu.. La cate ganduri am in cap, nici un set de investigatii nu cred ca m-ar linisti... Oricum, lasand starea mea de spirit la o parte, am uitat sa precizez in primul mesaj faptul ca mama mea a mai suferit un mic incident in timp ce era insarcinata cu mine...un lesin sau asa ceva... Iar din cat am reusit sa ma documentez pe net, anevrismele sunt asimptomatice... Deci nu ar fi nimic sa ma poata linisti macar putin... ? Va multumesc
0
09-06-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Problema pare sa fie in alta parte. Pare sa fie anxietate legata de sanatate. Puteti citi cate ceva despre asta in articolul anxietatea, postat pe site. Va recomand, dincolo de tratamentul cu medicamente, sa va adresati unui psihoterapeut comportamental-cognitiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: