posibil sarcina?

17-08-2013
Boogdz
Nu este medic/terapeut
Boogdz
acum 1 lun si cv am intretinut relatii sexualu cu prietena mea.am ejaculat prima data dar am scos penisul la timp.dupa am stat cam 5 minute fara sa ma spal sau fara sa fac nimic si lam introdus din nou in vagin si e foarte posibil sa fi ramas sperma pe penis.in ultimele 2 saptamani prietena mea are mai in fiecare zi stare de voma dar dupa ii trece.nu stiu sigur daca e din cauza ca e insarcinata sau chiar se simte rau.ma puteti lamuri?astept un raspuns va rog
12 comentarii
0
18-08-2013, ora 00:11
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Daca era in perioada fertila, e posibila sarcina.
Sa ia test de la farmacie, afla in cateva minute daca e sarcina sau nu.
Protejati-va!
0
24-08-2013, ora 20:19
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
am o intrebare' luna trecuta pe 27 dupa terminarea menstruatiei am facut dragoste cu prietena si dupa cateva zile iarasi fara a imi da drumul in ea am aflat acum cateva zile k a ramas insarcinata...cum este posibil, lamuriti-ma si pe mn k am un dubiu doar persoanele care stiu sigur sau cel putin au patit k mn
0
24-08-2013, ora 20:24
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Probabil ca era in perioada fertila. Nu se calculeaza dupa ziua in care se termina menstruatia, ci incepand de la prima zi cand ii vine menstruatia.
Daca n-are ciclu regulat, la acelasi nr de zile, ovulatia poate aparea mai devreme sau mai tarziu.
Daca a facut test de sarcina si e pozitiv, e clar ca e sarcina.
Tu nu folosesti prezervativul? Nu discutati inainte cum sa va protejati? Chiar daca nu ejaculezi inauntru, poate aparea o sarcina si numai din lichidul preejaculator.
0
24-08-2013, ora 20:28
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
nu timp de 3 ani facem fara, nu imi dadeam drumul in ea plus de asta fugea repede sa faca pipi dar ultimile dati nu sa mai dus j culmea nu mi-am dat drumul in ea j nu prea pot sa inteleg cum...da a facut testul de sarcina j a iesit pozitiv
0
24-08-2013, ora 20:30
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
lamureste-ma j pe mn daca sti mai bn te rog.pink
0
24-08-2013, ora 20:32
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
ma poti lamuri daca sti
0
24-08-2013, ora 20:36
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
1. Daca nu ai folosit prezrvativ, repet, e posibila sarcina chiar daca "nu ti-ai dat drumul", in lichidul ala de la inceput, al tau, sunt spermatozoizi!!!!!
2. Mersul fuga la pish sau la spalat inauntru este egal cu ZERO, pana termini conatctul sexual deja poate sa se fi fecundat ovulul. Deci e o metoda primitiva si nefolositoare.
3. daca 3 ani nu s-a intamplat, ai avut nororc. Daca nu va doreati sarcina, trebuia sa folositi prezervativ sau alte metode de protectie.
Deci nu e mare lucru de explicat, a fost in perioada fertila si a ajuns UN SINGUR spermatozoid (suficient!) la ovul.
NU este vina prietenei, daca nu va dorti sarcina, este a AMBILOR! Deci fiti alaturi in oricare decizie veti lua.
0
24-08-2013, ora 20:41
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
am inteles dar timp de 3 ani nu a ramas j acum sa ramana... 1 luna j ceva nu am facut dragoste deloc j cum ti-am zis pe 27 luna trecuta am facut prima data j la cateva zile diferenta iarasi fara a imi da drumul in ea deloc... imi edte putin greu sa inteleg timp de 3 ani nimik j acum ghinion. normal dupa cum ti-am zis cam cate zile sa aibe sarcina?
0
24-08-2013, ora 20:45
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Vad ca pricepi mai greu.
Poate sa nu fi ramas 10 ani, daca acum ai nimerit perioada fertila, asta e ghinion, dar nu-i nimic ciudat sau anormal.
Doar ginecologul poate spune varsta fatului. Daca e prima luna cand nu-i vine menstruatia, e posbil sa fie in prima luna, sa aiba 2-3 saptamani sarcina.
0
24-08-2013, ora 20:49
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
da este prima luna in care nu ii vine j trebuia sa ii vina de vro 2 zile j are sani tari k piatra...jmai am o intrebare la tn am inteles k nu poate sa faca intreruper/e de sarcina decat dupa 6 saptamani, este adevarat? eu vreau da ma lamuresc sa nu fiu suspicios
0
24-08-2013, ora 20:59
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Daca va iubiti, n-are rost sa va suspectati, ai incredere in ea. Iti dai seama cum s-ar simti daca e gravida si tu faci pe nebunu.
Despre intrerupere de sarcina nu dau informatii, sunt impotriva avortului.
Dar va lamureste ginecologul, oricum trebuie sa mearga la control.
Si cautati sa va protejati de acum inainte, nu sa sufere inutil.
0
24-08-2013, ora 21:04
moroo1
Nu este medic/terapeut
moroo1
ai dreptate, dar nu prea stiam amanuntele astea nu stiam k este posibil...mersi oricum pt raspunsuri j sfaturi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •