posibil infectie in corp?

28-06-2010
lucyfer_1108
Nu este medic/terapeut
lucyfer_1108
buna ziua
in urma cu 11luni (15 iulie 2009 aproximativ) mi-a aparut pe limba un fel de ciuperca galben verzuie si putin aspra asemanatoare pielei de soparla.am fost la med de fam si mia prescris un tratament tantum verde si cred ca nizoral nu mai tin minte exact. 2 saptamini l-am luat si aproape disparuse ciuperca.nici nu o mai siomteam aspra.in jurul datei de 10 august m-am internat in spital pentru o taiatura la picior jos la glezna pentru ca mi se infectase (puroi)in timpul tratamentului faceam temperatu slaba 37, 2- 37, 6.am scapat de infectie la picior.(tratament oxacilina si gentamicina circa 12 zile injectaabil).dupa circa 2 sapt am simtit in zona amigdalei partea dreapta ceva ca o nuca tare si imi amortea putin dupa 2 sapt am fos la med de familie si mia prescris ospen diclotard si xexolaten credcirca 5 7 zile in schimb am inceput cum incepe sa imi plece din zona amigdalei ceva fierbinte pe gat in jos pe aceasi parte spre piept am fost la orl unde am facut ex far prt streptococ betahemolitic a din cate imi aduc aminte iesind negativ...luinduma dupa doctor ca nu am nimic decat o iritatie (tigari alcool ) am plecat.durrerile mi sau extins pina in zona ficatului sub coasta simtind ciupituri si mancarimii...sau exstins catre partea stanga si urcand in sus spre zona gatului din nou...am facut o hemoleucograma analize la urina hypolory bacterii iesindu-mi bune.toaate durerile sau ramificat in zona gatului umflindu-se putin ceva aratand ca si cum m-as fi ingrasat adica normal...dupa doctori s-au mutat catre spate trezindu-ma intro zi foarte constpat neputind face scaunul adurat 3 4 zile aceste dureri dupa care am facut un test elisa si mia iesit pozitiv diagnostic giardia./am luat tratament zendel 5 zile in timp care mam trezit dupa 2 zile cu o eruptie pe piele rosiatica.asta in perioada 20 oct -1 noiembrie.am fost la dermato unde mi sa dat un tratament pentru urticarie(fiind internat 6 zile ) toate bune si frumoase...in toata aceasta perioaada am avut senzatii de ciupituri intepaturi mincarimi coate genuchi ceva care mi-ar fi invadat corpul.dupa 1 dec in unele serii mia-u aparut eruptii din ce in ce mai marii (semanad a alaergie -urzicat -piele oparita )neducandu- ma la doc circ 5 ERUPTII in luna dec.i de craciun am baut o bere si am facut aceasi eruptie ceva inflamat mai degraba. in nopatea anului nou am facut un fel de soc toxic dupa ce bausem aprox 2 litri cola ajungand cu tensiune de 18 cu 9 si un tremurat ajungand la urgente mau trimis la pshiatrie de unde am plecat cu un tratament ambul pe care nu lam luat.am uitat sa precizez ca in luna dec mincarimile si ciupiturile pe care le simteam sub piele mi sau urcat pe sira spinarii ceafa ajungand la cap.in serile cu erup[tii simteam sa ma si scarpin foarte rau in cap inrosindu-ma pe cap.la inc lui ianuarie am facut rza la plamini (ok) exudat faring candida (ok) dar gasindu-ma cu stafilococ coagula pozitiv in gat si aslo marit 220 ama luat tratament cifran 10 zile find sensibil la cefotaxime ciprofloxacin ceftriaxone ceftazidim cefuroxime dupa antib. durerile de cap au devenit dinb ce in ce mai mari (ca niste taieturi pe craniu cu toporul) pina la urma ajungand la pshiatrie unde m- a descoperit ca am sinuzita (parentala dreapta cred ) posnil facnd si o tulburare pshihica nevrotica din cauza durerilor usturimii ochilor..aveam simtome ca nu imi ajunge aerul la creier.am facut analize la sange au zis ca este ok.nu stiu anume ce, ecografie zona burta sub coaste.auzis ok doar ca se vad ceva gaze dar ce. o tomografie la cap au zis ok (motivul trimiterii a fost tumoare cerebrala). am facut tratament pentru sinuzita cu gentamicina si glucoza cu vitamine pentru intarirea organismului cred.dupa 5 saptamini mam externat.ameliorat...i-mi ca-m disparusera toate senzatiile din corp.dupa circa o luna m-am trezit din nou cu eruptie fiind internat la dermato.., a urmat un tratament cu predison oarecum satisfacator.durerile de cap revenisera si am facut alta radiografie finnd diagnosticat cu sinuzita bilaterala maxilara. (intradevar ma durea tot capul maxilarul tamplelel..) dupa pasti am fost internat la orl unde mi sa facut un tratment cu ampicilina si antiinflamator (totusi intr-o noapte facand din nou eruptie tratata cu hidrocortizon) am fost diagnosticat la orl cu laringita edemoasa deviatie de sept rinita vasomotorie rinosinuzita catar ototubar hipoacuzie dermatita alergica fara nici o analaiza cat am fost internat in orl.doar pe baza ceea ce facusem inainte.la dermao am facut doar o hemoleucograma simla care a fost ok.la sf lui aprilie am repetat ex faring si din nou stafilococ coagulazo pozitiv dar doar in nas am luat tratamet 5 zile axycef si picaturi ciplox apoi facd 4 injectii cu moldamin timp de o luna(intre timp am mai facut 3 euptii pe pile urmand untratament cu clarintine si calciu lactic ).la 1 iunie mam internat din nou la infectioase in alt oras unde mi sa-u facut urmatoare analize
ex farig. strtococ si stafilococ absent fara cultura fungi
materii fecale copropazitologicgiardia lambia si oua paraziti absent
coprocultura shigella salminella e coli enteropatogen stafilococ patogen patogen absent
fara cultura fungi
tgp 42 u/l val ref 0-40
tgo 32 u/l val ref 0-40
bili_d 0, 20 mg/dl val ref 0-0, 30 a2 oara o, 10 val ref mg/dlval ref 0-0, 30 prima oara
bili_t 0, 18 mg/dl val ref 0, 30-1, 20 a 2 oara 0, 20 val ref 0, 30-1, 20 prima oara
uree 33, 8 mg/dl v.ref 13-43
creat 0, 82 mg/dl v ref 0, 60 -1, 30 a 2 oara 1, 74 mg/dl val ref 0, 6-1, 3 prima oara
proteina c reactiva negativ 6mg
factor reumatoid negativ 8ulm
aslo negativ200
vdrl (rpr carbon negativ
reactia paul bunnel 1/32
hiv negativ
ag hbs, igm hbc, igm hav, igm cmv ac hcv toate negative
acid uric 3, 35 mg/dl val ref 2, 6-7, 2
trigly 88 mg /dl 0-150
colesterol 185 mg/dl 0-240
prot t 6, 81 val ref 6, 00-7, 80
ggt 20u/l val ref 7- 50
fosf alc 218 u/l val ref 0-270
amilaza 51u/l val ref 24 -59
timp quick 13, 0"
timp howell 1-2plasma bogata in plachete
3-4 plasma bogata in placehete
procente de protombina 94, 4 -100%
inr 1, 04 p[tr trat cu anticoagulante orale 2, 5-4, 5
hemoleucograma
wbc 17, 08+[x10, 3-Ul
neut 12.93+ 75, 7 +[%}
lymph 3, 29 19, -{%]
mono 0, 79 4, 6 %
eo 0, 04 0, 2%
baso 0, 03 0, 2
rbc 5, 02 x10, 6 /ul
hgb15, 5 g/dl
hct 44, 2%
mcv88, 0 fl
mch 30, 9 pg
mchc 35, 1 g/dl
rdw -sd 47, 8fl
rdw-cv 17, 2 +
plt 244 x 10, 3/ul
pdw 11, 3 fl
mpv 8, 8 fl
p-lcr 17.9%
fibrinogen 6, 48
vsh5 -20
val de ref wbc 4, 0 -10, 0
neut 55, 0-65, 0
lymph 30-40%
mono 5, 5-10%
eo 1, 0-4, 0
ba0, 0-1, 0
rbc 4, 2-5, 6 x10, 6/ul
hgb13, 6-17, 2 g/dlk
hct39-51mcv80-94 fl
mch 27, 0- 31, 0pg
mchc 32, 0-36, 0
plt150-400 x 10, 3 /ul
mpv 7, 4 10, 4 %
in2 hemoleucograme cu valori asemanatoare acum am o intrebare
este posibil sa am vreo infectie de orice natura in corp fungica, stafilococica.vreun herpes ciuperca(de pe limba).precizez ca nu fac temperatura...inca fac eruptii, am dureri de cap (ceafa.) spate inima(palpitatii, junghiurii ) tot felul de noduri, ameteli, dureri de ochii cateodata vad incetosat, usturime in cerul guririi si ochi,. craniu, oboseala transpiratie excesiva, dureri de picioare cateodata simt ca imi amrotesc (paralizeaza) in stare de repaus senzatii de electrizare(curentare) prin corp, cap etc
ce analize as putea sa mai fac pentru a vedea daca am ceva in corp pentru ca pur si simplu simt ca din interior fac aceaa eruptie sau inflamatie, ma simt umflat cateodata (toracele), numai stiu ce sa va mai zic ma scuzatii pentru greselile de ortografie si pentru stangacia in exprimare dar sunt foarte obosit si momentan nu ma simt bine, efectiv am ajuns sa dorm cate 2 - 3 ore pe zi din cauza durerilor si simptomelor din corp.va multumesc!
4 comentarii
0
11-07-2010, ora 22:04
nicolebia
Nu este medic/terapeut
nicolebia
IN PRIMUL RAND AR TREBUI SA-I DAI IN JUDECATA.AI FOST SI LA VICTOR BABES?TEST HIV, AI FACUT?EM AM FOST SA MA CAUTE LA GLANDA TIROIDA SI A IESIT ASLO POZITIV.SI EU AM PALPITATII SI JUNGHIURI IN PIEPT.FRISOANE SI SUNT F.F.OBOSITA.
0
12-07-2010, ora 22:42
lucyfer_1108
Nu este medic/terapeut
lucyfer_1108
Buna! mersi pentru raspuns. cat despre judecata(m-am gandit dar decat sa alerg dupa.mai bine alerg sa vad cum im rezolv prob de sanat )mi-a mai spus cineva de glanda tiroida sau endocrina sa fac analize o sa ma indrept si acolo, chestia este daca mi-ai putea spune ce analize sa fac pentru a descoperi vre-o eventuala inflamatie (am probleme cu euptiile pe piele)sau mai stiu eu ce ar putea pleca de la gat (zona amigdalei ) in corp (bacterii microbi..)..in afara de exudate (stafilococi streptococi fungi) analize de materii fecale(am scris mai sus)caci nu am idee ce sa mai fac.caci dupa doctori...is ca-m ok(singurul sfat lasa-te de fumat::))am facut si hiv si vdrl...sunt mai sus analize tot ce am facut. in rest nici o schimbare tot asa ma simt.cu simptome care se schimba dintr-o zona in alta a corpului.mersi mult oricum!!!!
0
02-08-2016, ora 22:19
Tianeptinum71
Nu este medic/terapeut
Tianeptinum71
Buna! Am aceleasi simptome ca si tine, nici in cazul meu nu se gaseste un diagnostic anume. Am observat ca postarea ta e mai veche si m_am gandit ca pe parcursul anilor s-a gasit un diagnostic sau o solutie pt.problemele tale. Daca da, te rog frumos sa imi trimiti un mesaj cu ce ar trebui sa fac.
0
31-03-2020, ora 23:03
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Sunt in aceas oala cu voi. Un dr mi-a zis ca am borrelia. Iau pastile cu pumnu (antibiotice) de 6 luni si sunt lafel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.