posibil infectie?

08-05-2008
getuta
Nu este medic/terapeut
getuta
am infectie la maseaua de jos, am luat amoxacilina 5 zile si ma durea toti dintii inainte de nu putam nici sa mananc apa mi se parea prea rece sau cafeaua prea calda orice bagam in gura lichid ma injunghiau ingrozitor, si acum mia revenit punga de puroi mai mult mi sa inflamat si maseaua de sus de nu mai pot manca deloc.ajutatima nu mai stiu ce sa fac simt ca am punga de puroi sub masea (la gat).va multumesc
9 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Trebuie in mod obligatoriu tratat abcesul; normal ca e infectie, altfel nu ati avea puroi si nu ati fi tratat cu antibiotic!!! E obligatoriu sa mergeti la medicul stomatolog!
0
08-05-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
da, trebuie sa mergeti la dentist sa va faca un drenaj, sa dea drumul la infectie si o sa dispara si durerea. si eu am patit-o acum 2 zile si dupa ce am mers la stomatolog mi-a trecut orice durere.
0
09-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Nici un medic stomatolog nu va face drenajul abcesului inainte de 5 zile de antibioterapie! Iti recomand sa iei Ospen cp. 250 mg la 8 ore, timp de 5 zile!
0
09-05-2008, ora 00:00
getuta
Nu este medic/terapeut
getuta
va multumesc mult pentru raspunsuri, problema persista si cred ca am si o nevralgie pt ca ma dor toti dintii!!
0
09-05-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
ba mie mi-a facut drenajul si nu am luat nici un antibiotic inainte, iar durerea a disparut
0
02-06-2008, ora 00:00
r_adriana
Nu este medic/terapeut
r_adriana
Buna ziua.

Am o problema la masea(puroi). Mi-a recomandat medicul stomatolog sa iau ampicilina(antibiotic) min 5 zile. Intrebarea mea este: Pot sa iau si nistatina(antifungic), pentru a evita aparitia "ciupercilor"? Am inteles ca antibioticile pot provoca astfel de boli. Si e de ajuns una pe zi sau odata cu antibioticul(la 6 ore)?

Va multumesc pentru ajutor
0
02-02-2011, ora 19:20
adrianao
Nu este medic/terapeut
adrianao
problemele mele serioase cu dintii au inceput in 2005. aveam cateva carii si puroi la dintele din fata, stanga. mi-au facut operatie la dinte si mi-am plombat celelalte carii.2 ani a fost tot bine si frumos. in 2007, m-am angajat intr-un loc in care era foarte mare curent. in 2 zile mi s-a facut partea dreapta a fetei cat o minge. am facut un film iar stomatologul m-a trimis urgent la operatie. mi-a drenat dintele din fata, dreapta pt ca aveam puroi(desi nu aveam nicio carie in gura) si dupa 2 sapt am fost operata si la acel dinte...bun...acum 2 luni a inceput sa ma doara o masea din partea stanga jos si putin urechea. fiindu-mi deja sila de dentist, am preferat sa merg intai la orlist, sperand ca problemavine de la ureche. medicul mi-a zis ca am un ganglion pe amigdala, am urmat un tratament...insa dupa revelion au reinceput durerile. am mers din nou la orlist, care mi-a zis ca mi s-a marit ganglionul si mi-a dat un tratament mai puternic, precizand ca in primavara trebuie sa-mi scot amigdalele. zilele acelea am avut niste dureri groaznice, dar dupa tratament n-am mai avut probleme..2 saptamani.pt ca acum 2 zile mi s-a umflat obrazul stang, am puroi la gingia de sus. iau de ieri amoxacilina, n-am fost la dentist de cand s-a umflat deoarece mi-eo frica de imi vine sa lesin numai cand ma gandesc ce dureri as putea suporta daca-mi dreneazaacum maseaua.fiind inflamata. precizez ca dupa ce am terminat cu tratamentul de la orlist, am facut un film la dinti si l-am dus la un stomatolog. acesta mi-a spus ca n-am mari probleme, ci doar putin puroi la ultimul dinte operat, deoarece dentistul nu mi-a acoperit dintele imediat dupa operatie.si sa nu-mi fac probleme.cand ma hotarasc, sa ma duc sa-mi fac un film doar la acel dinte si sa i-l duc.cum se poate sa fiu toata umflata pe partea stanga cand cica am doar putin puroi pe partea dreapta?? oare de unde pot avea atata puroi in gura, m-am saturat deja.de atatia ani..cu 2 operatii...toata gura plombata..si degeaba.va rog din suflet sa-mi dati un sfat..unde sa mai merg, ce sa mai fac sa nu-mi mai apara?
0
06-02-2011, ora 21:13
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Puroiul apare in cariile profunde care ajung la nerv, nervul moare, se infecteaza(gangrena) si apoi infectia depaseste varful radacinii. Sfatul meu ar fi sa faceti un consult stomatologic care sa depisteze toate problemele ( exista posibilitatea sa aveti carii de care nu stiti sau sub plombele pe care le aveti sa existe carii care sa fi dus la gangrena). Frica de dentist nu este un motiv sa evitati un consult pt ca aceste probleme nu trec de la sine, ci dimpotriva, se agraveaza. Ar trebui sa gasiti un medic in care sa capatati incredere si sa mergeti cu placere la el (SE POATE!!!)
0
06-02-2011, ora 22:37
adrianao
Nu este medic/terapeut
adrianao
multumesc pt raspuns. m-am hotarat sa merg impreuna cu sotul meu marti la mai multi stomatologi cu filmul pe care l-am facut, sa vad ce-mi zic.pe urma ma voi hotari la care raman sa-mi rezolve problemele. sper ca de data asta sa nimeresc un stomatolog bun, intelegator si sa scap odata de puroiul asta care imi provoaca stari de ameteala deja. va voi tine la curent, multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •