posibil infarct miocardic

15-01-2009
c_anamaria
Nu este medic/terapeut
c_anamaria
Prietenul meu a prezentat noaptea trecuta dureri puternice in torace, prelungite cu arsuri si dureri stomacale, precum si cu stari de greata si voma. De asemenea, a avut dificultati in respiratie, in sensul ca orice incercare de a respira normal se solda cu o tuse seaca si sacaitoare. In acelasi timp am avut probleme in a-l incalzii, deoarece avea mainile si picioarele reci ca gheata. Toate acestea au durat aproximativ 4-5 ore, dupa care au disparut exact asa cum au venit- brusc.
Este posibil sa dezvolte o boala cardiaca? Sau este rezultatul gerului in care s-a incapatanat sa reziste timp de 3 zile depunand efort fizic?
Va rog dati-mi un raspns deoarece sunt disperata si datorita faptului ca el refuza cu incapatanare sa se prezinte la medic motivand o stare gripala.
3 comentarii
0
15-01-2009, ora 23:55
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Posibil o probleme digestiva, arsurile / durerile toracice fiind mai degraba datorate refluxului de acid din stomac.
In principiu la tineri, in caz de infarct netratat durerea dispare odata cu pacientul.desigur, nimic nu e exclus, dar repet, un infarct cu o durere de 5 ore e suficient de grav incit durerea sa nu dispara brusc.
Oricum macar incearca sa il faci sa stea in casa pina ii terce gripa.Daca durerea in piept apare la efort, e bine sa ii faci totusi un EKG
0
16-01-2009, ora 11:03
c_anamaria
Nu este medic/terapeut
c_anamaria
Multumesc pentru raspuns. El a mai prezentat de-a lungul timpului semne de gastrita, fiind sensibil la alimentatia condimentata sau prajita in exces. Am uitat sa precizez ca in ziua respectiva avand un atelier service a sudat ceva si din cate am inteles a folosit zinc. Nu stiu daca zincul e periculos?
Oricum va multumesc din suflet pentru raspuns.
0
16-01-2009, ora 11:53
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E periculos daca lucreaza zilnic in mediu cu zinc citiva ani buni... O expunere minora si izolata nu e periculoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •