posibil hipertiroidism - astept raspunsuri

05-03-2014
kta87
Nu este medic/terapeut
kta87
Buna tuturor, as avea nevoie de intrebari, am probleme (mentionez ca am 27 de ani)'cred eu' cu tiroida sau poate nu. In ultimul timp se spune ca am slabit destul de mult, cu toate ca nu fac nici o dieta si nu ma abtin de la dulciuri, ragusesc din cand in cand, dificultati de a inghiti, cateodata parca nu mai pot inghiti nici saliva, senzatie de alimente ramase in gat, tot timpul am senzatia de nod in gat, ba chiar ma sufoc, am senzatia ca ma stranguleaza cineva si nu am aer, inima imi bate de imi sare din piept din cand in cand, sunt extrem de nervoasa si nu stiu de ce, iritabilitate crescuta, aceste simptome vin si dispar nu este la fel zilnic. sunt zile cand nu simt nimic din acestea, dar acum momentan da si vin din ce in ce mai des, astea s-au amplificat mai tare dupa nastere mentionez ca am nascut de 2 ani si de atunci imi este tot asa vin dispar...nu am dat importanta ca nu erau permanet aceste simtome dar acuma cand am aceste simtome simt ca nu mai pot respira, ca ma strange cineva tare de gat. M-am programat le medic sa vedem, dar pana atunci as vrea ceva imformatii cineva care mai are asemenea simtome... cineva.un sfat, o indrumare. help!!!
7 comentarii
0
05-03-2014, ora 16:20
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Chiar daca cineva ar avea aceeasi simptomatologie ca a dumneavoastra, singurul raspuns specializat il veti primi mergand la medic.
0
09-03-2014, ora 21:11
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Simptomatologia pe care o descrieti este complexa si cere neaparat investigatii.Este necesar pentru inceput un consult endocrinologic si eu propun si unul ORL. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :


dr Petre Muresan
0
11-03-2014, ora 11:52
kta87
Nu este medic/terapeut
kta87
va multumesc pentru raspus, am fost la medic si mi-a cerut o serie de analize cele pentru tiroida, ficat hemoleucograma, VSH, glicemie, colesterol, pentru ficat, calciu, magneziu. Astept rezultatul, dra sunt zile cand ma simt excelent nu am nici un simptom din cele descrise mai sus si sunt zile in care efectiv simt ca cineva ma strange de gat, trebuie sa respir adanc ca sa primesc aer, de accea sunt derutata, fiindca nu sunt zilnice aceste simptome, nu stiu exact n-am masurat perioada cand apar, nu fumez, nu beau alcool, cafea consum cam 2-3 cafele pe zi. medicul mi-a spus ca s-ar putea fi si chestii neuropsihice. Nu stiu la orl mi-e frica sa ma duc, fiindca daca ajung acolo inseamna ca-i grav???!!!Mintea deja imi merge in alta parte la lucruri oribile.
0
11-03-2014, ora 20:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va rog nu va ganditi la atatea lucruri rele. Asa va faceti dumneavoastra rau. Incercati sa va ocupati mintea si toata fiinta cu lucruri pozitive si va fi mult mai bine. Cu stima :


dr Petre Muresan
0
11-03-2014, ora 21:52
kta87
Nu este medic/terapeut
kta87
am primit analizele si rzultatul este:
VSH 5 mm/h
glicemie 79.6
TGO 15 U/L
TGP 8
Calciu seric total 8.71 mg/dl
mahnezieme 2.15
FT4 12.9
TSH 1.2
anti -TPO 10.0
hEMOLEUCOGRAMA COMPLETA:
wbc 5.5
neutrofile 53.9 %
eosinofile 2.9 %
basofile 0.4 %
limfocite 38.8 %
monocite 4.0 %
hematii 4.57
HGB 14.1
HCT 42.3
MCV 93
MCH 30.9
MCHC 33.4
RDW 11.6
PLT 274
MPV 9.1
PCT 0.249
PDW 15.8
NEUTROFILE 2.99 10*3/UL
EOSINOFILE 0.16 10*3/UL
LIMFOCITE 2.15 10*3/UL
BASOFILE 0.02 10*3/UL
MONOCITE 0.22 10*3/UL
0
17-03-2014, ora 12:35
kta87
Nu este medic/terapeut
kta87
de la medicul de familie a venit raspunsul ca ar fi neuropsihic boala si mi-a prescris distonocalm si magneb6, nu pot sa neg faptul ca am simtit o usoara ameliorare doar dupa 2 zile de tratament mi-a fost mai bine, dar acum iar incep problemele in familie, iar am aceste simptome, cand incep sa plang simt ca mi se elibereaza gatul, ma usurez. Ar trebui sa consult un psihiatru? Nu mai inteleg nimic, dupa cum vedeti analizele sunt bune. Si 2 x pe zi distonocalmul m-a ajutat.
0
11-02-2015, ora 18:19
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Cât de grav e hipertiroidia si vascularizaţie a tiroidei moderat crescută identificată prin ecograf?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.