in urma cu 3 luni am avut pneumonie

21-01-2009
pavel_liliana74
Nu este medic/terapeut
pavel_liliana74
Ma numesc pavel liliana.in urma cu 3lunide zile am avut pneumonie.am facut radiografie si mi-a scris ca am fimoza si niste micronodului crescuti. Am urmat tratament dupa care pneumologul mi-a spus ca e normal sa iasa asa radiografia datorita pneumoniei.Acum doua zile am repetat radiografia si am facut si analizele la singe.Ma simt rau, respir greu, am ameteli, tuse expectoranta, dureri de cap, si obosesc foarte repede.Analizele la singe sunt:nr.celule albe:11.55, neutrofili:54.7, limfocite:34.1, monocite:6.3, eosinofile:4.5, basofile:.4, nr. celule rosii:4.22, hemoglobina:12.51, hematrocit:38.29, volum mediu eritrocitar:88.33, hemoglobina medie:30.68, conc.hb.eritrocitara medie:32.29, trombocite:361, volum mediu trombocitar:7.6, trombocrit:.274, latime distrib.trombocit:11.75, fibrinogenemia:321, vsh 1h:9, aslo:sub 200, proteina c reactiva:absenta.Rezultatul la radiografia facuta acum : hiluri cu ari crescute si opacitati liniare intrahilare.
4 comentarii
0
21-01-2009, ora 19:58
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
pai cred ca ai FIBROZA nu fimoza (aia e.cu totul altceva.da si tu un search pe google si apoi amuza-te)
sint importante si alte circumstante:virsta.fumezi(sau stai in fum).Pneumologul banuiesc ca a exclus o tuberculoz dar nu stiu daca acele hiluri marite si opacitatile nu impun o tomografie sau RMN chiar o bronhoscopie.Micronodulii sint si ei in hil?
0
22-01-2009, ora 11:59
pavel_liliana74
Nu este medic/terapeut
pavel_liliana74
Imi cer scuze ptr.greseala.Sunt fumatoare(1pach.pe zi).Astazi am fost la pneumolog, a vazut cea de-a doua radiografie si...a spus ca nu ii spune nimic.Am facut spirometria(-22% insuficienta respiratorie) dupa care a spus ca ma suspecteaza de asm.Bineinteles mi-a dat tratament dupa care trebuie sa ma prezint la control. A s dori sa cunosc si o alta parere.
0
22-01-2009, ora 13:13
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Fumatul nu prea se impaca bine cu bolile de plamini.Intirzie mult vindecarea lor.Daca fumezi de mai mult de 10 ani e posibil ca fimo.pardon fibroza sa fie de la tutun.Problema, dupa mine ramin acele opacitati hilare, daca pneumologul le considera anormale, ar trebui sa elucideze ce e cu ele.Ramin la parerea ca o tomografie ar putea da un raspuns.
0
22-01-2009, ora 13:47
pavel_liliana74
Nu este medic/terapeut
pavel_liliana74
Va multumesc (si cred ca.totusi.greseala este omeneasca.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •