posibil dermatita de contact?

11-11-2008
emilitza
Nu este medic/terapeut
emilitza
din cauza unor veruci la nivelul mainilor am inceput un tratament cu Duofilm, 2 aplicatii pe zi. Am o luna si o sapt de cand am inceput tratamentul si in seara asta la nivelul degetele, in zona verucilor(ce au mai ramas din ele) am un prurit ingrozitor si foarte multe bubite cat varful de ac, una langa alta care cred k si mentin pruritul. iar la nivelul antebratului am o zona sub forma de dreptunghi de vreo 5 cm lungine si 2 grosime care este infiltrata si tot asa(exista si un neg pe zona respectiva)...cu un prurit ingrozitor, cu un eritem discret dar cred k e mai mult din cauza gratajului. am renuntat la Duofilm...nu mai am prospectul si nu am gasit ce ef adverse poate avea. ma gandeam ca poate fi o dermatita de contact, dar mi se pare cam lunga perioada la care a aparut, din momentul primei aplicari a solutiei Duofilm. intrebarea mea e ce e nevoie sa fac in momentul de fata? Sa ma prezint la un consult de specialitate sau poate dispare totul de la sine in cateva zile?
1 comentarii
0
07-12-2008, ora 11:49
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Duofilmul trebuie aplicat strict pe veruci, pentru ca are in compozitie acizi care ard pielea normala. Pielea din jur trebuia protejata cu o pasta protectoare, de exemplu Cutaden. Probabil Duofilmul a ajuns pe pielea sanataosa din jurul verucilor, producand leziuni la nivelul ei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.