posibil Aspergillius?

03-03-2010
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. de cateva luni din cateodata cand imi suflu nasul imi iese ceva negru ca si cum ar fi praf dar eu nu lucrez in astfel de mediu. Simt ceva in gat la baza si acelasi lucru mi se intampla si cand scuip-se gaseste ceva negru. De cateva luni am avut si o tuse seaca care m-a mai lasat dupa ultimul tratament cu klabax si bronholizin. Nu a disparut de tot dar acum tusesc foarte rar. bine mai am de luat 2 zile din 7 antibioticul. Mi s a pus pe rand )urmatoarele diagnostice: faringita, laringo-traheita, rinita, astm (am luat flixotide si rinicort si aproape nu mai puteam vorbi deloc- l am intrerupt, viroza respiratorie, pneumonie interstitiala. In final nu stiu exact care este diagnosticul bun si nici unde sa mai merg, cert este ca la acest klabax m-a mai lasat insa nu stiu de ce am aceasta secretie neagra din nas si gat si nici ce analize sa fac sa vad ce este.Este posibil sa am Aspergillus? Cum imi pot da seama?
1 comentarii
0
12-10-2019, ora 10:59
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Sunteți fumător? Ați făcut radiografie toracică? Mai aveți și alte simptome?Faceți un examen al sputei ca să vedeți care este agentul infecțios. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.