cum se foloseste aparatul de lavaj al nasului sau al sinusurilor?

31-05-2011
corina51
Nu este medic/terapeut
corina51
buna ziua, as vrea sa va rog sa-midati detalii despre cum se foloseste aparatul de lavaj al nasului sau al sinusurilor, mi l-am cumparat din strainatate dar nu are nici o indicatie despre cum se foloseste, simai ales cum si din ce pot sa-mi fac eu acasa lichidele de lavaj. Ceaiuri pot? de care? camomilla? calendula? se trage pe o nara deaspura chiuvetei si se apasa incet, cealata nara se obtureaza? caci daca nu se obtureaza, atunci lichidul iasa pe cealalta nara cu usurinta. si atunci, ce rost are? mentionez ca sunt operata de 3 ori pana acum de polipi in sinusurile maxilare (Caldwell-Luc) si endoscopic in cele etmoid si sfenoid si cred ca s-a renuntat la una din operatii la o parte sau complet din oase, nu stiu precis care, ca sa se usureze respiratia, cornete?
Ma puteti ajuta sa folosesc corect SINUS RINSE? Va multumesc
6 comentarii
0
31-05-2011, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana va lamuriti cum se foloseste
faceti inhalatii traditionale cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt..10 minute
dupa care faceti spalaturi nazale cu acel ceai.. puneti cu seringa in nas si suf;ati nasul
0
31-05-2011, ora 13:55
corina51
Nu este medic/terapeut
corina51
nu ma ajuti deloc. Ce rost are sa folosesc seringa cand am recipientul special (irigator) de spalat nasul si sinusurile, l-am cumparat caci cred ca numai asta imi lipsea pe langa tot ce am incercat pana acum. Inclusiv aparat special de dormit in care se pune ulei de eucalipt in apa si este degajat in tot dormitorul, nu am simtit nici o ameliorare, am aparat de aerosoli in care puneam mucolitice, fluimucin sau simplu, acetilcisteina. Stiu ca simgura metoda de vindecare este cura chirurgicala la acei polipicare nici nu au iesit bine la ex.hp (papilom invertit). Doream doar sa stiu daca, atunci cand folosesc pompa aceea de spalare si imping lichidul in nas, INCHID CEALALTA NARA? ca sa intre mai sus, in sinusuri, sau las doar asa, sa treaca dintr-o nara in cealaata? Si mai vreau sa stiu daca am voie si cum sa-mi fac eu solutiile de spalare. Ceaiuri pot fi? de care?, sau ser fizziologic? recipientul original, NeilMed SINUS RINSE, avea cu el niste pliculete din care se facea o solutie izotona si care avea in compozitie si bicarbonat de sodiu. Un medic din Canada mi-a spus ca da dureri de cap bicarbonatul si sa nu-l folosesc, esti de acord cu asta? Inteleg ca esti orelist., trebuiesa stii. Ok, atunci ce pun in pompa asta? si insist sa imping lichidul blocand ccealalta nara siatunic va intra lichidul, unde? si tin gura deschisa, nu?, sa iasa pe gura? E greu si imi vine sa vomit, dar m-as obisnui daca as gasit pe cineva sa ma invete. Poti tu face asta? Asta pana la operatie, pe care trebuie sa o fac cand voi veni in tara ca asigurarile nu mi-o deconteaza, fiind o stare preexistenta si avand cateva operatii similare in antecendente.
0
31-05-2011, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vai.. NU stiam ca ne cunoastem si vorbim la per.. TU si nu cu Dvs. !!!!!!
aveti aici un filmulet http://www.youtube.com/watch?v=LW9mvVe7Mk4
care arata mai mult decat clar cum se foloseste acel aparat minune.
0
01-06-2011, ora 01:11
corina51
Nu este medic/terapeut
corina51
Imi pare rau, dar in engleza si tu si d-voastra se spune la fel.. Nu stiu de ce ati ramas aceeasi formalisti in expresie, cand asa de putin conteaza. Oricum, varsta mi-ar fi permis oricum sa-ti spun tu, in poza esti foarte tanar, totusi respect faptul ca in specialitatea ta te pricepi mai bine ca mine dar nu vad ce legatura are cu a-ti spune tu sau d-voastra. Afara de cazul in care esti rau de tot cantonat in formalism. Observ ca esti din Pascani, si asta explica totul, mi-am adus aminte ca voi spuneti "dansa" si "dansul" si la o masa sau la un scaun. Sa stii ca ramai tot tu si daca ti se spune tu si daca ti se adreseaza cineva cu d-voa stra si nu are nici o legatura cu competenta, sper ca esti de acord. Eu vin acum dintr-o zona in care asa se pune problema, dar pentru asta tebuie sa mai iesi din tara si mai ales sa cunosti medii acaddemice, acolo asa se pune problema, cu cat esti mai competent, si ai mai multe in cap, cu atat esti mai modest. Prof univ la universitate de prestigiu in toata lumea sunt "per tu", cum zici, cu ofiterul de paza si i se spune pe numele mic si nu asteapta plecaciuni de la el, cum se practica la noi in tara. Observ, cu taote acestea, ca ai postari in care te adresezi cu "tu" unor doamne care ti se adreseaza cu dl doctor si cu d-voastra, acolo nu mai aplici rigorile tale?
Multumesc pentru filmulete, asa arata si recipientul meu, dar nu mi-ai raspuns la o intrebare. Pot sa-mi fac eu solutia de spalare, pliculetele de la ei sunt cu sare si cu bicarbonat, nu e mare filozofie dar e cam greu cu transportul, avioane, etc, imi va trebui o tona, deci pot sa-mi prepar eu singura, un ceai, sau ser fiziologic, e destul? Ar trebui sa fie sterile? Dupa cum vad in filmulet, dansul (recipientul), a fost doar spalat. Cu sfaturi legate de specialitatea ta' vad ca esti extrem de laconic si parcimonios in informatii, explica mai mult, daca vrei sa ajuti probonno
0
01-06-2011, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca observai ironia din raspuns iti dadeai seama ca nu sunt deacord cu asa metoda de tratament
Exista riscul desiminarii infectiei din o parte a nasului in cealalta, din nas in sinusuri si urechea medie.. !
0
01-06-2011, ora 22:14
corina51
Nu este medic/terapeut
corina51
Asa se intampla cand esti incompetent si raspunsurile te depasesc, o dai pe langa, mai si crezi ca esti ironic. Imi pare rau dar pentru ironie e necesara inteligenta, ceea ce iti lipseste cu desavarsire. Pacat ca nici teorie nustii, mai bine te-ai abtine sa mai aburesti pe saracii oameni de pe forum cu indicatiile tale, aceleasi la oricine si la orice boala, saracii oamneni, bolnavi, care chiar cred ca esti medic.Sper ca isi dau seama acum ca faci misto de ei, probabil asa te distrrezi si la consultatiile cu camera web, oare nu e ceva psihic la mijloc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •