polipi si amigdalele inflamate

23-03-2013
raducu2009
Nu este medic/terapeut
raducu2009
Buna ziua,
baietelul meu de 4 ani, de 2 luni nu respira perfect pe nas. Acum o luna in urma a avut varicela - forma usoara( a fost vaccinat), dupa care problemele cu gatul rosu si respiratia pe gura s-au accentuat. Am efectuat tratamentul cu Physiomer, Vibroci, Pinosol ( 10 zile) prescris de medicul ORL. In acelas timp i-am facut inhalatii calde cu ceai de busuioc si eucalipt, picurat in nas Colargol( asa cum recomandati tuturor), Tinctura de propolis cate 10 pic. 3ori/zi - fara rezultat. Dupa al doilea consult ORL( avea zone albe in gat) are urmatorul tratament : Augumentin, Broncho-Vaxom, Tantum Verde spray, Eurespal sirop, nasul se curata cu Physiomer( nu are secretii ), aerosoli o data pe zi cu dexametazona 0, 5 ml+ACC 1 ml+Ser fiz. 2ml+ 4 pic. ser efedrinat.

Dupa epuizare celor 1o zile( pauza) voi repeta tratamentul cu Colargol.

Atat medicul ORL cat si pediatrul afirma ca are amigdalele foarte inflamate. Mentionez ca noi in casa consumam mancare gatita -sanatoasa si fructele nu lipsesc, ocazional sucuri, ciocolata. Este un copil care nu a avut probleme de sanatate: a fost alaptat 1, 5 ani, racelile durau cateva zile cu debut- febra mare si cam atat.

- Va rog sa-mi comunicati daca cu tratamentul prezentat suntem pe drumul cel bun;
- As dori sa-i fac aerosoli cu ulei de eucalipt, insa nu stiu cu exactitate concentratia si nu as vrea sa gresesc.
Ce as putea sa-i mai fac ?
Astept un raspuns.

MULTUMESC
Vica
28 comentarii
0
23-03-2013, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunteti pe drumul cel bun.
tratamentul e corect in aparatul de aerosoli se pune 5 ml de ceai de musetel in care se pune 1 pic de eucalipt
mare atentie la fructele care le consuma... sa nu fie citrice / fiind acide/ sa nu fie capsuni si alte produse cu potential alergen..
0
24-03-2013, ora 00:43
raducu2009
Nu este medic/terapeut
raducu2009
Multumesc pentru raspunsul promt. M-ati linistit.

Deci cand voi termina tratamentul cu aerosoli cu ACC+dexa+ser efedrinat si ser voi face cu ceai de musetel si eucalipt - 10 zile.
Gargara cu sare se poate face nelimitat sau irita ?
0
24-03-2013, ora 11:49
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
buna ziua pentru domnul doctor am si eu mai multe intrebari daca se poate am fost operat in 2011 de rinosinuzita etimoidala cronica polipoasa bilaterala, concha bulosa dreapta rinosinuzita maxilara cronica bilaterala, formatiuni polipoide bilateral, deviatie de sept, rinita cronica hipertrofica dupa operatie 95 la suta ma simt bine fata de ce sintome aveam inainte nu mi sa mai infundat nasul nici cand sunt racit singura problema care mai ma deranjeaza osimt pe meatul de mijloc la sinusurile etimoidale de exemplu seara la culcar pe spate e bine ca simt cum se dezlipeste mucoasa parca zici ca e lipita in concluzie simt mucoasa iritata pe sinusurile etimoidale pe sinusurile maxilare si frontale nu am nici otreaba chiar daca sunt racit. dimineata cand ma trezesc mai mereu curge nasul apoi restul zilei numai curge cate odata se formau si cruste dar ma spal cu apa cu sare de mare cu neti pot si imi trece as vrea sa stiu daca pot folosi si eu colargol poate scap si eu de imflamtia asta suparatoare dupa sinusurile etimoidale tot am citit pe forum de el si mam gandit ca se asociaza cu sintomele mele imi cer scuze daca am deranjat o zi buna
0
24-03-2013, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate folosi Colargolul
se pot face si inhalatii, aaerosoli, aromoterapia...
0
24-03-2013, ora 22:55
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
multumesc de raspuns domnu doctor la aparatul de aerosoli in afara de inhalant si eucalipt ce as mai putea folosi multumesc o zi buna
0
25-03-2013, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiole de Acc.. CAND SUNT SECRETII VASCOASE
0
28-03-2013, ora 09:53
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
domnul doctor mai am si eu o intrebare am cumparat colargol si dupa ce el folo sesc curge nasul vre 5 min are ceva?si am mai observat ca dupa ce folosesc acc aerosoli numai curge nasul neam e bine sa fac acc dupa colargol?
0
28-03-2013, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. se poate
0
31-03-2013, ora 20:57
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
domnu doctor ce as mai putea face sa imi dau seama ce mai am la nas starea mea generala e buna nasul nu mi sa mai infundat de la operatie numai ca imi mai curge nasul in general dimineata si se mai simte o imflamatie deobicei partea stanga de exemplu mai curge dupa ce pun colargol am inceput tratamentul de vreo 4 zile se simte o ameliorare a inflamatiei si foarte bine dupa aerosoli cu acc ultima oara cand am fost la domnu doctor la bucuresti mi zis ca totul este foarte bine si e in curs de vindecare si ca am avut sinuzita etimoidala cronica plus mai multe ce am specificat mai sus in posturile anterioare atunci mi a prescris sinustox si aerinaze cand esti sub tratament nu curge nasul dar apoi revine la normal adica dimineta trebuie sa curga deja mam obijnuit dar totusi daca as rezolva si pb asta as fi cel mai fericit sa poti respira perfect tot timpul fara sa se imflameze nasul precizez ca imflamatia o simt numai in zona sinusurilor etimoidale sinusurile maxilare si frontale nu am nici o treaba cu ele nu sau ma inflamat niciodata decand am facut operatia eu mai am o banuiala pentru aceasta imflamatie dar nu pot fi sigur caninul din partea stanga are radacina in sinus presupun ca in cel maxilar dar poate sa ajunga si in cel etimoidal sau se trasmite imflamatia nu stiu ce sa mai zic am fost la stomatolog si am facut tratament pe canin am stat cu tratamentul cateva zile a doua zi dimineta am scos din sinusuri o infectie de toata frumusetea atunci chiar simteam o durere la canin prima oara am fost la un doctor in oras dar saracul nu prea avea scule pt caninul meu trebuia niste ace foarte lungi pana la urma ma rezolvat un doctor la constanta avand acele ace de atunci nu a mai fost probleme cu caninu iam zis ddca poate sa i faca o rezectie apicala si a zis ca nu poate deoarece radacina e in sinus si tot stau si ma gandesc poate imflamatia se trage de la canin urmeaza sa mai fac o radiografie la canin sa vedem cum amai evoluat mi se pare ciudat sa fie imflamatia la nas de la el deoarece sinusurilemaxilare nau nici cea mai mica inflamatie folosesc in continuare colargol 10 zile cu zece pauza poate o sa scap de curs nasul imi cer scuze daca vam plictsit ce as mai putea face pt a afla ce e cu imflamatia precizez ca nu e tot timpul de exemplu noapte cand dorm ma simt perfect as vrea si ziua sa m simt la fel ma gandeam sa ma fac vreo radiografie numai stiu nici eu ce sa mai fac acum cand v scriu ma simt bine simt duar oimflamatie pe meatul de mjjloc presupun ca pe acolo vin si sinusurile etimoidale decand cu npb la nas mai am mai invatat si eu cate ceva imi cer scuze inca o data daca vam deranjat cu istoria nasului meu poate scap si eu de toate pb la nas daca puteti sa imi dati sfaturi ce as mai putea face va multumesc cand port ochelari parca se acentueaza si mai tare imflamatia ma simt mai bine fara ei duar ca vad putin ceata fara ei i port deobicei la tv gata am terminat
0
31-03-2013, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e importanta sa intelegi ca organismul uman.. NU este ca si o Masina
la masini.. mergi la servis, schimbi piesa si gata.. e ca noua
organismul.. uman.. chear si dupa operatie necesita minim 3 saptamani.. pana la 3 luni sa se refaca complet
daca mai sunt focare de infectie ( dentare, amigdaliene, tract digestiv ).. probelmele de vindecare dureaza si mai mult
0
31-03-2013, ora 23:38
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
multumesc pt raspuns adevarat ca organismul uman e foarte complicat dar eu gandesc pozitiv si nu ma las pana nu o sa respir perfect cu toate ca nu prea exsista lucruri perfecte de respirat nu pot sa ma plang ca respir perfect multumesc lu dumnezeu si domnului doctor mocanu bogdan care cred ca il cunoasteti si dumneavoastra din ce am citit pe forum o sa mai fac o plimbare la bucuresti sa vad care e treaba cu imflamatia la sinusurile etimoidale pb e ca dl doctor e foarte ocupat si aici pe forum am vazut foarte multe sfaturi utile din partea dumneavoastra incerc colargolul poate reusesc sa scap de imflamatie am duar cateva zile si e binisor multumesc pentru sfaturi o seara buna si multumesc si celor care au facut ca acest forum sa exsiste sa mai ne zicem si noi ofurile
0
03-04-2013, ora 18:49
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
domnu doctor mai revin si eu cu o intrebare dca se poate colargolul asta e bun si pt sinuzita ca eu cred ca de asta se imflameaza mucoasa si simt cum pulseaza cate o dta sinuzita este la sinusurile etimoidale si numai pe partea stanaga se imflameaza decan cu colargolul parca nu se mai lipiceste mucoasa asa de tare parca intra aerul mai bine spre acele sinusuri etimoidale orice sfat e bine venit mersi o zi buna
0
04-04-2013, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. colargolul si sinupret 2 la 8 ore 10 zile///ajuta
0
05-04-2013, ora 13:54
stely1980
Nu este medic/terapeut
stely1980
mersi mult domnu doctor eu iau acuma sinutox ce imi daduse doctorul cand am mai fost la control anul trecut si am oprit colargolul de 1 zi am zis sa nu aibe ceva sa iau si sinupert si colargol nu are nimica? mersi mult de simtit va ca ma simt bine nu mai ma doare acele sinusuri o zi buna
0
16-05-2013, ora 01:25
daniela alina
Nu este medic/terapeut
daniela alina
Buna seara.Domnule Doctor, mi-am scos amigdalele acum o luna jumate, le aveam crapate si acumulam mancare in ele, respiratie urat mirositoare..Dupa am crezut ca am scapat, dar mirosul a reaparut din nou, m-am uitat in locul amigdalelor si am vazut ca a mai ramas ceva din ele si mici gaurele, sa se acumuleze mancare acolo si din cauza asta sa fi reaparut mirosul???Nu stiu ce sa mai fac, astept un raspuns si din partea dumneavoastra.Va multumesc!
0
16-05-2013, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mirosul poate fi si din cauza problemelor gastrice cu reflux
faci investigatii la Gastrologie
2 pentru amigdale.. mergi la ORL.. sa confirme daca intradevar sunt resturi amigdaliene..se pot cauteriza usor cu radiofrecventa
0
16-05-2013, ora 14:29
raducu2009
Nu este medic/terapeut
raducu2009
Buna ziua. Pentru tratarea amigdalelor inflamate si polipi mariti, ce este mai eficient CURE de briza de mare dimineata sau salina ?
Mentionez ca dupa tratamentul cu Bronhovaxon, irs 19 spray si sirop Imunomix simptomele s au ameliorat. Cand doarme pe spate mai respira pe gura in rest, daca i l atentionezi repira normal pe nas.

Mai pot sa i mai fac o cura cu Colargol, dc i am facut deja 2 acum 2 luni in urma ?

Multumesc mult
0
21-05-2013, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul se poate repeta 2 -3 luni consecutiv cu pauza 3-6 luni
ajuta salina si briza marii
0
10-07-2013, ora 01:06
alinacarmen
Nu este medic/terapeut
alinacarmen
buna ziua. sunt mama unui baietel de 3 ani jumate care este deja operat de polipi in septembrie 2012 dar iarna a fost grea plina de raceli si medicamente. desi i-am facut tratament cu homeopate bune care l-au mai pus pe picioare, totusi acum are amigdalele inflamate fara dureri, fara temperatura doar un pic de tuse dimineata dar nu in fiecare zi si nas infundat si fluierator cand doarme.
Ce sfat si ce tratament daca este cazul ??

multumesc anticipat
0
10-07-2013, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. polipii pot foarte usor recidiva la acesta varsta
2 amigdalele pot fi hipertrofiate si din cauza unui reflux gastric sau alimentelor acre, acide...
3. trebuei schimbat regiml alimentar si facut toate tratamentele locale care le.am mai scris pe forum..
altfel sa ajunge la noua interventie pe polipi si pe amigdale
0
02-09-2013, ora 16:34
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna ziua domnule doctor,
Am sinuzita maxilo-etmoidala de vreo 3 ani, am facut un consult de specialitate la medicul stomatolog si radiografie panoramic si se pare ca infectia nu provine de la dantura.
In ultimul timp amigdalele se tot infectau, e posibil ca aceasta sinuzita sa fi aparut datorita amigdalelor ?
Este bine daca fac punctie? Sinuzita nu cedeaza la niciun fel de antibiotic.
Este bine daca-mi scot amigdalele?
Ce este mai bine sa fac?
Va multumesc!
0
30-11-2013, ora 01:41
roxANAgeorgiANA
Nu este medic/terapeut
roxANAgeorgiANA
Buna ziua!
Ma confrunt cu o amigdalita urata, am facut 4 zile febra(chiar si 39, 5) si am observat ca una dintre amigdale este crapata in doua si pe cealalta a aparut o, , formatiune' aproximativ de marimea unei boabe de piper, m-am panicat putin...ceea ce vreau sa va intreb dl-e dr. este daca are legatura cu amigdalita sau ce ar putea fi?
Si ar mai fi ceva, anul acesta am facut de 3 sau 4 ori amigdalita...ar fi indicat sa le scot? Am 24 de ani, va multumesc!
0
30-11-2013, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu trebuie scoase sau macar facut criptolisis cu laser sau radiofrecventa
medicul orl...dupa 3 saptamani de la vindecarea amigdalitei..o sa decida ce e mai bine
amigdalitele repetate duc la reumatism, complicatii la rinichi si coplicatii la inima
acum tre sa ei antibioticul, antiinflamatoare de supt, multa gargara si regim alimentar fara acru, rece, acidulat, citric
0
01-12-2013, ora 03:10
roxANAgeorgiANA
Nu este medic/terapeut
roxANAgeorgiANA
Va multumesc pentru raspuns!, , formatiunea" (ca eu asa o numesc ca altfel nu stiu cum) aceea aparuta pe una din amigdale este tot din cauza acestei amigdalite? Are o forma regulata, rotunda situata la polul superior al amigdalei, nu stiu stiu daca am am explicat cum trebuie sau daca dvs intelegeti dar o sa fac o dercriere putin haioasa: pe o amigdala mi-a crescut o chestie care seamana cu o amigdala micuta cu forma rotunda. Am insistat cu problema asta pt ca am citit pe undeva de neoplasm... mi-e cam greu sa cred asta dar am vrut sa stiu si parerea dvs sa nu ma gandesc la prostii. Va multumesc mult!
0
01-12-2013, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic orl care o sa vada gatul.. o sa va spuna concret
cred ca este doar un papilom amigdalian care trebuie scos odata cu amigdalele sau cauterizat cu radiofrecventa
0
02-12-2013, ora 02:58
roxANAgeorgiANA
Nu este medic/terapeut
roxANAgeorgiANA
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si pareri ! Multa sanatate si Sarbatori frumoase va doresc!
0
11-01-2014, ora 01:23
roxANAgeorgiANA
Nu este medic/terapeut
roxANAgeorgiANA
Iarasi va scriu...cu speranta ca ma lamuriti la fel cum a-ti facut-o si data trecuta.
In urna cu o luna si ceva am facut o amigdalita urata, am luat 10 zil antibiotic, mi-a trecut...dupa doua saptamani a inceput iar sa ma supere gatul doar ca de data aceasta nu sunt amigdalele...ci mai jos(la faringe cred), am luat niste tablete de supt si mi-a mai trecut, acum aceiasi problema doar ca acum ma ustura(zgarie) mai tare si mi se aduna in gat un fel de sputa care cand o elimin contine sange, cu plamanii nu am nimic... care credeti ca este cauza aparitiei sangelui si ce pot sa fac? momentan nu sunt in tara sa ajung iar la medic...marturisesc ca ma sperie putin faptul ca elimin sange si cam imi fac niste filme urate in legatura cu asta...este vreo faringita oare?(febra sau alte simptome nu am, doar niste dureri de spate si stern care nu cred ca au legatura cu gatul)
0
13-01-2014, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o faringita iritativa
cauza cred ca este refluxul gastric si alimentatia care provoaca acel reflux
nu pot sa ma pronunt despre acel sange.. poate fi de oriunde.. de pe amigdala daca nu ati scos acel papilom
si pana la esofag...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: