polipi pe corzile vocale

78 comentarii 1 23 Înainte ›
0
26-12-2009, ora 15:46
tabanelena
Nu este medic/terapeut
tabanelena
IN PRIMUL RIND DORESC TUTUROR CRACIUN FERICIT!ACUM AS AVEA O INTRBARE PT. DOMNUL DOCTOR.DE CITEVA ZILE PARCA AM UN DOP IN GIT, AM FACUT GARGARA CU CEAI DE MUSETEL, AM SUPT TAMTUM VERDE, ASEARA A INCEPUT SA MA USTURE SI SIMTEAM CA NU POT SA RESPIR, CEAS PUTEA FACE ACUM REPEDE?VA ADUC AMINTE CA AM FOST OPERATA PE 7 DEC DE LARINGITA CRONICA PSEUDOMIXAMOTOASA.MENTIONEZ CA NU MAI FUMEZ, AM BAUT NUMAI APA PLATA, IN SCHIMB AM MINCAT SALATA BEOUFE, SARMALE, CEVA SALATE CU USTUROI, ASTA SA AFECTEZE?AS PUTEA SA FAC AEROSOLI, CU CE?
0
27-12-2009, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli.. cu ceai de musetel + inhalant!!!
cu acelas ceai faci si gargara.
posibil de la usturoi sa facut aciditate gastrica.. si e cazul sa luati maalox.. tab de supt antacide.
si sa nu mai gresiti cu alimentatia!
0
03-01-2010, ora 14:16
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua dl doctor.va multumesc ptr rasp insa nu i-a fost scoasa canula deoarece doctorul i-a recomandat sa o tina pana termina razele cu cobalt.maine megem sa vdm cand ne programeaza.eu vroiam sa va intreb cea de a doua biopsie cea din ziua operatiei de unde este luata din tesutul sanatos sau din piesa scoasa in urma operatiei?sunt nedumerita deoarece rezultatul a iesit exact la fel ca la prima biopsie si nu stiu daca e bine sau rau.va multumesc mult.
0
04-01-2010, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este piesa, scoasa in urma interventiei.
nu se mai ea biopsie din tesutul sanatos ramas.
0
05-01-2010, ora 11:57
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua dl doctor.dupa parerea dvs cu ajutorul razelor si cu interventia de inlaturare a carcinomului pe care a avut-o cam care ar fi sansele de vindecare?mentionez ca starea lui este foarte buna se alimenteaza corespunzator.aceste raze se fac pentru a distruge eventualele celule canceroase care au mai ramas?credeti ca in stadiul de microinvaziv a fost descoperit precoce?va multumesc si va doresc multa sanatate.
0
05-01-2010, ora 12:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cred ca sunt sanse mari sa fie vindecat complet. si sa nu faca recidiva.
are nevoie de multa rabdare.. dar nu are de ales!
0
05-01-2010, ora 20:36
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc mult pentru rasp si aveti dreptate are nevoie de rabdare ptr ca aceasta vindecare necesita timp.suntem increzatori ca va fi bine si acum o sa incepem sedintele de raze cu speranta ca nu vor fi prea dure efectele adverse.sanatate si inca o data multumesc.
0
10-01-2010, ora 14:54
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua domnul doctor as vrea sa va mai intreb ceva.tata cand a fost externat din spital ii aparuse o bubita de fapt o umflatura sub buza inferioara si nici acum nu i-a trecut.ar pute fi ceva ingrijorator?o sa-i spunem medicului cand o sa ajungem la el.dar dvs ce credeti?in legatura cu razele ce as putea sa ii dau naturist penru nu a intampina probleme cu pielea din jurul gatului.ma gandesc ca razele acelea va afecta tesutul pielii, sa-i dau cu niste creme.va multumesc si sanatate.
0
11-01-2010, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma dau cu parerea despre ace aformatiune, nu imi imaginez ce poate fi.
cat priveste tratamentul naturis..
obligatoriu trebuie sa folositi.. chitosan, cordiceps, holican.. s.a preparate care ajuta organizmul sa aruince celulele moarte din organizm.
local..vit A uleioasa si creme cu galbenele.
0
12-01-2010, ora 12:59
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc domnul doctor ptr recomandari.i-am luat cordiceps deocamdata.si crema de galbenele o foloseste local.in legatura cu bubita aceea a trecut.o sa va mai cer sfaturi legate de posibilele efecte ale radioterapiei daca fi cazul si va multumesc inca o data sunteti un sprijin adevarat.sanatate va doresc.
0
14-01-2010, ora 12:04
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.am facut azi a 4 sedinta de radioterapie si am observat ca de la a 2 sedinta a inceput sa faca febra seara.stiti cumva daca este un efect al radioterapiei?sa-i dau ceva in mod special ptr temperatura?mentionez ca i-am dat nurofen aseara si l-a lasat temperatura.in rest mananca se simte bine.a da si ii mai vin chegulete de sange pe canula traheala, credeti ca e ceva ingrijorator?noi o sa ajungem la medicul care l-a operat abia luni..va multumesc si sanatate.
0
15-01-2010, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tarosin.. 2 la 8 ore.. unpreparat care intereste vasele sangvine si o sa elimine acele secretii sangvinolente
febra este o reactie la toxinele ce se formeaza ca urmarea destrugerii acelor celule canceroase..
foarte multe lichide ca sa elimine acele toxine din organizm.
0
18-01-2010, ora 20:17
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua domnul doctor.din pacate nu am ajuns la doctor azi deoarece trebuie sa ne prezentam dupa 10 sedinte de radioterapie.am totusi o intrebare, am observat ca a inceput sa tuseasca mai des ca de obicei.aveti idee care ar putea fi cauza?si elimina si mucozitati pe canula.inainte de a incepe radioterapia nu prea tusea si nici nu avea prea multe mucozitati!vad ca il cam deranjeaza tusea asta ca il oboseste.in rest e bine are pofta de mancare, doarme chiar si in cursul zilei.va multumesc si va doresc multa sanatate si aveti tot respectul meu.
0
18-01-2010, ora 20:21
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
si as mai avea o intrebare.ma tot intreaba el ca daca dupa ce ii scoate canula va putea sa vb cum trebuie.acum vb doar putin iar vocea e mai mult soptita si nu i se aude intotdeauna.mentionez ca el a avut o operatie de laringectomie partiala verticala fronto-laterala.dvs ce credeti ii va reveni vocea la normal?multumesc.
0
18-01-2010, ora 21:39
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna seara domnul doctor.tata insista ca este racit si de aceea tuseste asa mult.si simte ca are ca o racaiala pe piept cand respira.ce as putea sa-i dau pana ajungem la medic?e oare racit?antibioticele afecteaza daca face raze?nu stiu sunt disperata cand il vad ca se enerveaza din cauza tusei si devine irascil, nu stiu ce sa-i fac!sanatate va doresc.
0
18-01-2010, ora 22:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este cazul de antibiotic.
trebue sa.i administrati ACC 200 la 8 ore pentru fluidificarea secretiilor.
si sa.i administrati ser fiziologic cate 3-4 pic din 3 in 3 ore pe canula.. pentru a umedifica mucoasa traheobronsica.
Voce anu cred ca o sa revina deoarece este scoasa o coarda vocala.. cat o sa poata compensa cealalta coarda, ramasa.. nu se stie.
0
20-01-2010, ora 08:51
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc domnul doctor ptr rasp insa sper din tot sufletul chiar daca nu o sa-i revina vocea de dinainte sa fie el sanatos multi ani de acum incolo.in timp va trebui sa se obisnuiasca, daca asta este pretul.i-am luat ce mi-ati recomandat si zice ca s-a ameliorat putin dar banuiesc ca mai dureaza pana se simte efectul lor mai bine.dvs ce credeti este o regula sa apara dureri de gat, amortela, dureri la inghitire dupa terminarea radioterapiei, sau aceste simptome se simt in functie de organismul fiecaruia?va intreb ca sa stiu la ce sa ma astept mai tarziu.el momentan are decat 8 sedinte facute, sapt asta vineri se fac 10 sedinte si inca nu a acuzat efecte adverse majore, doar febra aceea la inceput.va multuumesc si sanatate.
0
20-01-2010, ora 21:43
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
Buna seara unchiul meu are o problema asemanatoare, inca nu se stie daca plopi sun cancerigeni sau nu. Problema este ca la noi in orash nu prea sunt medici asa bine pregatiti in asa ceva. V-as ruga si v-asi fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda un doctor foarte bun in asa ceva care sa aiba si rezultate. nu conteaza locatia sau partea financiara. Multumesc
0
21-01-2010, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cele mai serioase clinici de oncologie sunt la Cluj, bucuresti Iasi si alte centre universitare!
0
21-02-2010, ora 14:06
xcarmen
Nu este medic/terapeut
xcarmen
tatal meu a fost diagnosticat cu papilom pe coarda vocala
a facut biopsie.in urma analizei anatomo-patologic...rezultatul este PAPILOM M 8000/0
ma puteti ajuta sa imi spuneti ce este indicat sa faca de acum.si ce inseamna acest doagnostic...va multumesc
0
21-02-2010, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o tumora benigna..
Medicul curant o sa va spuna care sunt pasii urmatori.
mergeti cuy acest rezultat la medicul care a luat biopsia.
0
08-03-2010, ora 21:11
manuela ioana
Nu este medic/terapeut
manuela ioana
Buna seara!Locuiesc in Spania de 5 ani, impreuna cu familia mea.Acum 2 luni sotului meu i-au depistat un polip pe corzile vocale, iar saptamana viitoare este programat la operatie.Teama mea cea mai mare este anestezia totala si bineinteles biopsia, cu toate ca la cea din urma ni s-a spus ca dupa cum arata pare belign.Ma puteti linistii ca totul va fi ok?Va multumesc!!!
0
08-03-2010, ora 22:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU aveti nici un motiv sa va fie frica pentru anestezie si biopsie.. fac parte din decursul firesc a actului medical.
Gandurile DVs. tre sa fie indreptate in a sustine sotul.. NU ai inspira neincredere si frica!
schimbativa atitudinea.
0
08-03-2010, ora 23:49
manuela ioana
Nu este medic/terapeut
manuela ioana
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns si pentru incurajari.Am sa va tin la curent cu evolutia operatiei.Un salut!!!
0
16-03-2010, ora 14:08
mimihaha
Nu este medic/terapeut
mimihaha
Buna ziua,
Tatalui mei la un examen CT i s-a spus ca are coarda vocala ingrosata. Precizez ca a fost diagnosticat cu cancer la broniile plamanului drept.

Vreau sa detaliati daca se poate, in ce consta BIOPSIA CORZII VOCALE.

Medicul orelist la care a fost i-a spus ca va trebui sa faca anestezie generala si ii va decortica coarda vocala pentru biopsie. Mie mi se pare ceva prea mult pentru o biopsie. Decorticarea este ceea ce se numeste stripping?In celalatle tari nu mai este folosita de mult fiind considerata o barbarie.

Exista in tara o echipa mixta care sa poata efectua concomitent si operarea corzii vocale si extirparea plamanului?
Va multumesc, Mihaela Popescu
0
16-03-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
echipele se formeaza in centre universitare, intre medicii de diferite specialitati cvare coopereaza pentrua rezolva cazurile complicate.
in cazul dat trebue sa incepeti cu Pneumoftizio. acolo este problema si interventia o sa se faca la ei!
deci ei trebue sa solicite un profesor de la ORL.. care sa.i asiste si sa rezolve problema in acelas timp. !!!
0
17-03-2010, ora 11:47
mimihaha
Nu este medic/terapeut
mimihaha
Multumesc mult pentru raspuns.

Imi puteti spune in ce consta biopsia corzii vocale?
Se poate face si fara anestezie generala?
Daca medicul ORL a spus ca va decortica coarda vocala asta inseamna ca va trata problema ingrosarii ei, sau numai ca va efectua biopsia ei?

Va multumesc mult,
Mihaela Popescu
0
17-03-2010, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici.. numai cel care face procedura poate sa va spuna ce a facut dupa ce ese din operatie !
fiindca.. iti faci un plan inaite de interventie.. dar acolo sub anestezie.. poti sa vezi mult mai multe decat stiai ca este.. si planul interventiei cel mai des se modifica pe parcurs.. in funcctie de ce se mai descopera.
e una ce vezi la laringoscopia indirecta.. si alta ce se vede atunci la laringoscopia directa..
Si nu cred ca ar trebu sa va intereseze in asa amanunt detaliile tehnice.. oarecum DVs,. Nu puteti schimba nimic!
0
20-03-2010, ora 22:08
manuela ioana
Nu este medic/terapeut
manuela ioana
Buna seara!Pe data de 8 martie v-am trimis un mail spunandu-va ca sotul meu trebuie sa se o opereze de un polip pe corzile vocale si ca imi este teama de anestezie.Operatia a decurs foarte bine, deja au trecut 4 zile de la operatie.Chirurgul a spus ca erau 2 polipi, unul mare pe partea stanga si unul mai mic pe partea dreapta.Nu are voie sa vorbeasca 10 zile.Vroiam sa va intreb daca este normal sa se simta ametit inca si de ce trebuie practic sa nu vorbeasca deloc?Nu i s-a prescris nici un medicament, numai in caz de dureri, cate un paracetamol.Multumesc!
0
21-03-2010, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ameteala este de la anestezie.
nu trebue sa vorbeasca findca corzile Vocale au nevoie de repaus ca sa se cicatrizeze.
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •