polipi nazali si alergie

20-04-2010
adinabv
Nu este medic/terapeut
adinabv
In atentia domnului dr. Flueraru
am o fetita de 3 ani si o luna diagnosticata de mica cu dermatita atopica si alte alergii banuite ca fiind de la alimente, sapun, plastelina. Cum vine iarna si deschid centrala, am si termopane incepe sa sforaie, sa respire pe gura si sa tuseasca rar noaptea tuse seaca.medicii au spus ca-s polipii de vina si trebuie scosi dar a venit primavara, am inchis centrala si problemele au disparut ca prin minune, am mers vara la control si mi s-a spus ca nu ar avea polipi de operat, nu acelasi medic ce-i drept. Asta a fost in iarna 2008-2009
Iarna care a trecut 2009-2010, a mers la gradinita din decembrie si mi-a facut in decembrie bronsita dupa care s-a declansat si nasul, in ianuarie iar bronsita si dupa ce am scapat greu de tuse(aici am dat pentru nas vibrocil si garasone) a mers iar la gradinita si dupa trei zile avea muci galbeni grosi si nici un strop de aer nu mai trecea pe nas, cu nasic si sinupret am scapat de secretiile nazale, dar a ramas cu respiratul pe gura, apnee in timpul somnului, sforait.De Pasti a luat iar o viroza, a avut din nou muci galbeni grosi, am scapat cu nasic si sinupret. E mult mai bine acum dar desi seara respira bine spre dimineatatot mai respira pe gura.Nu stiu daca situatia incepe sa se imbunatateasca si din cauza ca am oprit centrala.
La consult Orl mi s-a spus ca are mucoasa albicioasa si ingrosata din cauza alergiei dar si polipi si ca ar trebui prima data sa scoatem polipii.
I-am facut tratamente pentru imunizare cu septilin, echinaceea, oscilococinum, propolis.
Nu sunt foarte convinsa ca polipii-s cauza si ca operatia e solutia sper ca parerea dvs sa ma ajute sa iau o decizie.
Ar ajuta cura la salina sau sa o ducem la mare?
Cu multumiri si respect pentru profesionalismul dvs.
9 comentarii
0
20-04-2010, ora 13:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un copil cu fond alergic pronuntat.., deobicei, face recidiva dupa operatii de polipi facuti pana in 5-6 ani.
operatia ramane ultima solutie.. incaz ca tratamentele nu o sa dea rezultat si copilul o sa stea mereu cu gura dschisa.
Cura in salina este foarte benefica.
dar trebue sa aveti si acasa..
1. Aparat de aerosoli
2. aspirator nazal
3.Uleiuri de eucalipt si busuioc cu care sa faceti aromoterapie in camera.
4 mergeti la un medic Homeopat pentru un tratament de durata
5.regim strict alimentar
copilul NU are voie.. nimic dulciuri din comert ( cu coloranti)
nimic ce contine OU.. si alti alergeni alimentari
Nu i gatiti cu preparate din comert ( cnor, maghi.s.a)
mancarea trebue sa fie gatita simplu.. cu ceapa, verdeata.. de la piata.
trebue sa va documentati bine care sunt factorii alergigi chimici ( detergenti.s.a si sa.i evitati)
faceti cateva analize pentru paraziti intestinali..
si faceti cure de deparazitare ( ww.osteopatie.ro) gasiti retete pentru asta
0
20-04-2010, ora 18:26
adinabv
Nu este medic/terapeut
adinabv
multumesc foarte mult pentru raspuns; dar acum pentru ca sunt foarte multumita de raspuns pot sa va mai rapesc cateva sfaturi?
5 regim alimentar: am evitat alimentele pline de e-uri din comert din principiu(dulciuri, sucuri, knor, maghi etc) si pe parcurs tot la ce am observat ca e alergica. Daca nu am observat niciodata reactie alergica la ou(ii dau de regula oua de tara, parintii locuiesc la tara) pot sa continui sa-i dau doar galbenusul?
2. aspirator nazal avem dar nu-l mai folosim pt ca stie sa sufle nasul f bine dar nu stiu ce trebuie sa fac cu aparatul de aerosoli daca-mi cumpar?ce substante sa pun in el?si cand?
Aici in Bv avem o salina improvizata ca sa-i spun asa, despre care se spune ca are sare din Marea Moarta si Muntii Himalaya e bine sa o duc sau trebuie sa merg la una adevarata?cand e cel mai bine si cat timp?
Trebuie sa luam si acasa aparat salin, despre care am auzit ca exista?are efect?
Cura de deparazitare:i-am facut odata examen coproparazitologic si a iesit negativ si stiu ca ies destul de greu la analize.Am intrat pe site-ul recomandat www osteopatie.ro dar curele de acolo mi se par f. complexe si greu de tinut pt. un copil si nici nu stiu ce sa iau din ele, puteti sa-mi spuneti daca as putea sa-i dau giardinophit sau imi puteti recomanda ceva?
Cu toata stima va multumesc!
0
21-04-2010, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.parerea mea este ca oul este foarte alergen.. si NU neaparat sa faca eruptii pe piele sau alte manifestari,
e suficient sa mentina acest fond alergic si sa ment9ina hipertrofia tesutului limfatic( polipi, amigdale)
zic sa renuntati pentru un timp.
2.aparatul de aerosoli este util..si exista multe retete de utilizare dupa caz.
ca si component de baza este ceaiul de musetel sau ser.fiziologic +ser. efedrinat 2-3 pic + ACC 1 fiola = 1-2 pic din uleiurile esentiale.
in rinite alergice, bronsite, Acutizate !!! se adauga Dexametazona cate jum de fiola in sedinte cate 5 zile.
3. salina este utila ca tratament.. si daca acea sare Intradevar este de la Marea moarta.. puteti merge acolo.
in cure cate 10 zile.. lunar sau la 2 luni.
4.folositi geardinofit... + clisma ( exista mai multe metode.. cu apa argiloasasau cu lapte cald cu miros de usturoi)
0
21-04-2010, ora 08:47
adinabv
Nu este medic/terapeut
adinabv
Va multumesc, imi sunt de mare ajutor indicatiile dvs si ma ajuta sa mai inteleg si eu lucrurile.
0
11-05-2010, ora 10:44
adinabv
Nu este medic/terapeut
adinabv
buna ziua,
m-ar ajuta foarte mult parerea dvs.!
fetita mea dupa 8 zile de salina a facut bronsita, nasul i s-a infundat de tot (secretii groase purulente care noaptea nici nu mai curg)si rezistam f greu noaptea, transpira mult din cauza efortului pe care-l face pt a respira.E in tratament homeopat pt polipi si medicul i-a dat zinnat si eurespal, as dori sa-i fac aerosoli si as dori sa stiu de cate ori pe zi pot sa-i fac aerosoli cu 1 fiola ACC si 1/2 fiola dexametazona, o singura data si-n rest doar cu ser fiziologic?ser efedrinat nu am gasit inca.
Altadata a ajutat-o sinupretul are sens sa-i dau si de data asta daca-i fac aerosoli?
E vreo problema daca -i dau picaturi homeopate care contin si alcool in timpul tratamentului cu antibiotic?
Va multumesc din suflet si va doresc numai bine.
0
11-05-2010, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este nici o problama daca dati tratamentul homeopatic odata cu cel alopat.
aerosoli puteti face de 2 pe zi. cu acc si dexa.
desfundati nasul cu Olynth sau alte picaturi ca sa poata copilul sufla nasul.
Sinupret trebue sa.i dati dupa ce terminati antibioticul...
0
18-10-2011, ora 18:43
it
Nu este medic/terapeut
it
Buna ziua,

Pe la inceputul lui iulie, am avut o raceala puternica. De atunci tusesc si simt gatul incarcat. Daca tusesc reusesc sa il deblochez, si sa scuip ceva ca o flegma/muci (Sa simt gatul incarcat si sa scuip muci/flegma, mi se intampla de mult timp, inainte de raceala, sunt poate 15 ani, dar acum si tusesc, desi nu mai am nici un alt simptom de raceala). Sunt momente in care imi curge sange din nas. Sau simt ca as avea sange in cavitatea bucala, desi daca scuip nu este nimic.

Ce ar trebui sa fac?
1
19-10-2011, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci un consult ORL
sa vada cum se prezinta mucoasa nazala si mucoasa faringelui.
0
11-01-2012, ora 10:12
alina raileanu
Nu este medic/terapeut
alina raileanu
Buna ziua!
As dori sa-mi recomandati un medic homeopat in Iasi, copilul meu are polipi, raceste f des si as vrea sa-l duc la un homeopat. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Cum abordăm corect alergiile pielii
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •