polipi nazali, rosu in gat, secretie nazala galbena si de o luna tuse seaca

13-12-2010
danutza1987
Nu este medic/terapeut
danutza1987
buna ziua am un baietel de 1an si 3 luni.de 3 luni se imbolnaveste aproape pe fiecare sapt (rosu in gat, secretie nazala galbena, si de o luna tuse seaca)a fost diagnosticat cu polipi nazali, doarme cu gura deschisa.as vrea sa stiu daca intradevar rosu in gat, tuse si secretia nazala apare din cauza lor.si ce ar tebui sa fac in cazul acesta.


va multumesc
9 comentarii
0
13-12-2010, ora 06:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ai grije cine vine din afara si se joaca cu copilul.
trebuie sa ai grija la alimentatie, excluzi tot ce poate fi acru, fructele citrice ( care irita si mai mult mucoasa faringelui)
trebuie sa.i faci spalaturi nazale cu ceai de musetel sau ser fiziologic si sa.i aspiri nasul inainte de culcare si inainte de fiecare masa.
cauta o farmacie care Prepara COLARGOL.. si pe nasul curat pui 2 pic de 3-4 orii pe zi in pzitie culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
0
16-12-2010, ora 19:09
lucijr66
Nu este medic/terapeut
lucijr66
Buna ziua.
Domnule doctor, am o problema deosebita si foarte deranjanta in acelasi timp.
De o buna bucata de vreme sunt supraponderal si am un sforait foarte puternic si deranjant.
Am fost operat de polipi, imi amintesc pe la o varsta frageda, la 4-5 ani de zile.
La momentul acesta, cand sforai mi se umfla gatul dimineata, respiratia devine foarte neregulata, cu pauze mari.
As vrea sa urmez urgent un tratament sau eventual sa ma operez.
Ce ma sfatuiti sa fac, si daca stiti si unde pot apela.
Va multumesc anticipat !
0
16-12-2010, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa incepi cu unmedic nutritionist.. in momentul cand dai Kg jos.. si respiratia devine mai usoara si nici stomacul Nu mai pasa pe diafragma in sus ca sa te sufoci din lipsa de aer.
In rest exista 3 tipuri de internetii pentru sforait.
la nas, lueta si valul palatin
Trebuie sa mergi la ORL.. sa vada care este cauza sforaitului locala ( inafara de Kg +)
0
04-01-2011, ora 23:34
maribundea
Nu este medic/terapeut
maribundea
BUNA SEARA.AS DORI SI EU SA MA INDRUMATI AM O FETITA DE 6 ANI PE CARE AZI AU DIAGNOSTICATO CU AMIGDALITA CRONICA.VREA SA VA SPUN CA A FOST OPERATA DE POLIPI LA 3 ANI DUPA CARE AM AVUT PROBLEME DE SANGERARAI NAZALE DOC NEA SPUS CA ARE VASELE DE SANGE SLABE.AU URMAT NENUMARATE OPERATII PRIN CAUTERIZARE DUPA CARE TOT SANGERA SI NU STIAU DE UNDE.AM PLECAT IN UNGARIA UNDE AU OPERATO CU CAMERA VIDEO SI AU ZIS CA AVEA 5VASE DE SANGE CRAPATE UNDEVA IN SPATE PE CARE NU LE PUTEA VEDEA DOAR CU CAMERA VIDEO.DEATUNCI NU AM MAI AVUT PROBLEME CU SANGERAREA.AZI AM MERS LA MEDIC FIINDCA ARE AMIGDALELE INFLAMATE SI ESTE RAGUSITA SI ASA INFLAMATE IS CA NU SE MAI VEDE OMULETUL.DOC MIA ZIS CA TRE NEAPARAT OPERATA DE AMIGADALE DAR CU SANGERAREA ASTA E CAM RISCANT FIINDCA IAU CRESCUT SI POLIPI LA LOC.MIA PRESCRIS ANTIBIOTICE SI CEVA SIROPURI DE TUSE SI MIA RECOMANDAT SA MERG LA OPERATIE.AS DORII SA AMI SPUNETI PAREREA DUMNEAVOASTRA E RISCANT ?AVAND IN VEDERE SANGERAREA EI NAZALA DIN TRECUT?MULTUMESC
0
05-01-2011, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e riscant
acum terminati tratamentul pentru starea de inflamatie
peste 3 saptamani mergeti la operatie Adeno.amigdalectomia
cu 10 zile inainte de operatie Tarosin 3 pe zi
0
26-11-2011, ora 09:32
mirany
Nu este medic/terapeut
mirany
Buna ziua,
am o fetita de 3 ani si 4 luni. Din mai anul acesta si pana in prezent a avut mai tot timpul nasucul infundat. A urmat nenumarate tratamente( a avut si un inceput de otita )cu nasonex, sinupret, rhinatiol, aerius, colargol si multe altele inclusiv antibiotice atunci cand situatia o impunea (totul la prescriptia medicului pediatru). Toate acestea au dus doar la ameliorari nicicum la "vindecari".
In momentul de fata respira iar foarte greu, sforaie de trezeste toata grupa la gradinita. Am consultat un medic ORL-ist si in momentul de fata e iarasi sub tratament: antibiotic, sinupret 15 pic/3 ori pe zi, xyzal 5 pic /2 ori pe zi, vibriocil, colargol, aerosoli (are o tuse productiva).
Intrebarea mea este: daca se amelioreaza starea poate fi operata de polipi? Am inteles ca asta ar fi cauza tuturor problemelor. Si este vreo perioada anume in care se recomanda operatia? Medicul pediatru ne-a recomandat la primavara, dar ma gandesc cu groaza ca iarna abia incepe si deja a luat mult prea multe medicamente.
Multumesc anticipat de raspuns.
0
26-11-2011, ora 18:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. personal NU recomand la acesta varsta operatiea
2 dar exista si exceptii de la regula
3 tratamentul indicat este corect.. cu conditia ca copilul suf, a bine nasul sau aspirati secretiile nazale si colargolul este pus in pozitie culcat e spate.. ca picaturile sa ajunga in rinofarine ( acolo sun polipii)
4 daca acest tratament NU da rezultarte.. puteti opera copilul acum.. nu mai asteptati sa se chinuie pana in primavara
0
12-03-2012, ora 17:28
gabi33
Nu este medic/terapeut
gabi33
Buna ziua! Am o fetita de 5 ani pe care am operato de polipi la 2 ani si 2 luni (facea otite, dormea foarte greu, facea spume incercand sa respire pe nas). Un an a fost super bine, apoi a inceput sa respire pe nas din ce in ce mai greu. La 4 ani a facut otita seroasa, la 4 ani si 10 luni ani a facut iar otita - dupa 2 serii de tratament cu augumentin, rihantiol, aerius, nurofen, maxitrol si biorinyl, la urechea stanga are probleme( i s-a facut impedanta ). I-am facut endoscopie nazala si s-a dovedit ca s-au refacut polipii. Ni s-a recomandat operatia. Intrebarea e daca sa mai tragem de timp sau daca sa o operam. Multumesc.
0
12-03-2012, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii se refac la copii cu reactii alergice sau intoleranta la unele produse alimentare
daca reusiti sa scoateti din alimentatie Ciocolata, dulciurile cu coloranti artificiali, fructele citrice
dacafaceti 10 zile tratament local cu aerosoli sau inhalatii, spalaturi nasale, colargol sau protargol in ans. aerius seara
imediat duap asta o sa stiti daca sunt sanse sa respire pe nas.. sau tre sa o operati
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •