Tratament de micsorare a polipilor nazali exista?

21-08-2008
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani si jumatate. anul trecut, la varsta de 2 ani si 2 luni, la analize i s-a descoperit un stafilococ auriu prin exudat faringian (am dus-o la analize dupa ce racise de 6 ori in 4 luni jumatate si tot atatea tratamente cu antibiotic, ii trecea si dupa aprox 2-3 saptamani racea din nou, respiartie greoaie, numai pe gurita). Am fost la un medic ORL-ist care mi-a spus ca are polipi si trebuie operata si mi-a recomandat sa cumpar un aparat de aerosol (ser efedrinat de 0.5% cu streptomicina). Am fost apoi la un alt medic ORL-ist care ne-a sfatuit intai sa facem un tratament de imunizare si daca nu e bine abia dupa aia sa se impuna operatie de extirpare a polipilor. A fost foarte bine dupa acest tratament, fetita a racit de atunci, adica intr-un an si 4 luni de 4 ori, forme usoare, fara temperatura. Problema mea este ca respira extrem de greu cand este racita, numai pe gurita, desi nasucul este curatat bine; dupa ce ii trece raceala respira foarte bine, adica normal, doarme cu gurita inchisa. Credeti ca exista vreun tratament, astfel incat sa nu mai fie necesara operatia? Tratament de micsorare a polipilor nazali exista? Multumesc anticipat pt raspuns.
21 comentarii
0
21-08-2008, ora 00:00
cry79ro
Nu este medic/terapeut
cry79ro
buna Mihaela...sunt Cristina din Brasov...fetita mea are 3 ani si 2 luni si la fel si micuta respira greu, pe gurita(cand doarme). medicul ORL-ist mi-a recomandat extirparea polipilor, deoarece considera ca aceasta ar fi cauza.nu as dori sa apelez la metoda chirurgicala...spune-mi te rog ce fel de tratament ai urmat??? aerosolul l-ai folosit???
multumesc mult...
0
22-08-2008, ora 00:00
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Buna Cristina,

Si mie mi-a recomandat medicul extirparea polipilor insa refuz aceasta solutie deoarece fetita mea respira greu numai pe gurita in momentul cand este racita. Cam dupa o saptamana isi revine si respira apoi foarte bine. Am cumparat aparat de aerosol, ii fac acasa doar cand este racita. Da si este foarte bun. Eu sunt interesata de un tratament naturist care sa micsoreze polipii, daca exista desigur asemenea tratament. Tot am citit pe acest forum si din raspunsurile unui doctor ORL-ist am vazut ca exista preparate in farmacie COLARGOL sau PROTARGOL care ar micsora acesti polipi nazali.
Astept si alte sugestii.
Merci si multa sanatate tie si fetitei tale...
0
23-08-2008, ora 00:00
catos2411
Nu este medic/terapeut
catos2411
Buna ziua! Sunt o persoana care in copilarie am facut operatie de polipi nazali (la 10 ani). Pana atunci raceam foarte des(respiram doar pe gura si din acest motiv faceam foarte des rosu in gat =tratamente peste tratamente cu antibiotice. Dupa operatie, a fost o schimbare radicala in sensul ca vreo tei sau patru ani, nu m-am mai imbolnavit. Sfatul meu este sa va operati cat mai repede copii pentru ca polipii sunt o pacoste, iar cu cat operatia se face la o vasta mai frageda, cu atat este mai bine. Atentie, dupa operatie sa mai faceti control periodic pentru ca, daca polipii nu au fost extirpati in totalitate, e posibil sa recidiveze. Multi oameni au probleme din cauza polipilor nazali, pentru ca le este frica de operatie (in ziua de azi interventiile de genul asta sunt mult mai rapide si fara dureri--).
Va urez sanatate!
0
26-11-2008, ora 14:49
rica_badarau
Nu este medic/terapeut
rica_badarau
buna, sotul meu a fost operat de doua ori de polipi la 38 ani si 44 ani acum la 48 ani au recidivat iar si ar trebui sa se opereze iar dar ii este f frica deoarece pe ultima a suportat-o f greu.
foloseste tot felul de picaturi a devenit dependent de ele,
stiti un remediu naturist cumva?
mul;tumesc, sanatate.
0
27-11-2008, ora 15:38
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
buna,

In legatura cu ultimul comentariu la subiectul deschis de mine, pot sa va spun ca tocmai urmez pentru fetita un tratament homeopat. Din luna septembrie de cand am dat fetita la gradinita a fost racita permanent, am ajuns si la urgenta cu laringita, apoi a facut angina cu febra de 40, am tot umblat pe la pediatri si orl-isti, sub tratament totul era ok, dupa ce il terminam o luam de la capat. Problema la noi acuma erau secretiile nazale posterioare care nu mai treceau si care dadeau tuse permanenta, incepea seaca, iritativa si latratoare si termina cu expectoratie, 2 zile pauza dupa care o luam de la inceput. Orl-istul mi-a zis ca de vina sunt polipii nazali care acuma ii vazuse mariti, cu toate ca in septembrie acelasi doctor imi spusese ca sunt mici si nu sunt de operat. A zis sa incercam tratament, iar daca nu merge facem operatie de extirpare a lor.
Imi pare sincer rau de sotul tau care a trecut deja prin doua operatii fara succes, ca sa zic asa. In legatura cu tratamentul homeopat inca nu imi dau seama, il urmez de doar 2 zile, dar am mare incredere in el. D-l dr. Flueraru de pe acest site chiar mi-a recomandat sa urmez un tratament homeopat, din experienta sunt rezultate foarte bune. Daca doriti, putem pastra legatura, va tin la curent cu evolutia fetitei mele, poate reusiti sa fentati operatia de data aceasta.
Multa sanatate!
0
04-02-2009, ora 13:51
mihaiu
Nu este medic/terapeut
mihaiu
Buna Mihaela,

Cum a evoluat tratamentul vostru? Sunt cam in aceeasi situatie cu baiatul meu...
0
04-02-2009, ora 14:56
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Buna,

In legatura cu tratamentul homeopat, pot sa spun ca sunt extrem de multumita, pe 25 februarie se implinesc 3 luni de cand urmez acest tratament. Nu a mai racit deloc fetita, are o stare generala extrem de buna, a inceput sa fie mai deschisa spre alimente noi si ar mai fi multe de spus pe aceasta tema cu homeopatia. Desigur, in fiecare luna trebuie mers la control, pentru ca medicul sa evalueze starea copilului, sa vada ce modificari au intervenit, daca mai trebuie adaugat ceva, ca si remedii ma refer. Eu sunt convinsa ca rezultatele vor fi maxime intr-o perioada de pana la un an. Chiar la ultimul control am avut o discutie cu doctorita si i-am spus ca daca pana in mai nu ii trec scurgerile nazale posterioare(ca de fapt la ea asa se manifesta polipii nazali mariti in volum), merg cu ea la operatie de extirpare a polipilor. Mi-a recomandat sa am rabdare pana in septembrie, ca oricum ea atunci recomanda aceasta operatie, sa merg cu ea la mare neaparat in acest sezon, o cura de 10 zile si mai vorbim dupa aia. Oricum evolutia ei este buna pana acum, chiar spectaculoasa, asa ca recomand la toata lumea, cu draga inima, tratamentul homeopat.
Multa sanatate si astept vesti.
0
02-04-2009, ora 10:51
baciu.alin36
Nu este medic/terapeut
baciu.alin36
eu folosesc flavin7 ptr. baiatul meu si incepe sa fie ok.am fost la un orl-ist la control si a zis ca momentan nu sunt de operat polipi cu toate ca respira greu cand este racit si sforaie cand doarme
0
22-04-2009, ora 10:12
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Hristos a Inviat!
Cum ii merge fetitei cu tratamentul homeopat?
Eu am un baietel de 3 ani si 2 luni care are polipi nazali de la 2 ani si, la recomandarea medicului ORL am asteptat pana la aceasta varsta pentru a il opera de polipi. Am folosit vitamina C cu propolis pentru a ii intari imunitatea si alte produse de la farmacie, recomandate si de medicul de familie. Acum insa datorita scurgerii secretiilor spre urechi are otita seroasa si ii este afectat auzul, deci trebuie sa il operam. Vreau insa sa stiu la ce medic homeopat ati mers cu fetita dv. pentru ca dupa operatia de polipi vreau sa ii incep si eu un tratament homeopat pentru a preveni recidiva polipilor. Sanatate tuturor!
0
22-04-2009, ora 11:30
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Adevarat a inviat!
Fetitei mele ii merge foarte bine cu tratamentul homeopat, asta nu inseamna ca i s-a rezolvat problema cu totul. Noi suntem din Bacau si mergem la d-na doctor Drutu. Si fetita mea are scurgeri nazale posterioare dar sunt tinute sub control cu acest tratament homeopat. Noua ne-a recomandat doctorita, daca vrem neaparat sa o operam, sa asteptam pana in septembrie, pt ca atunci considera ea ca este luna potrivita. De asemenea, ne-a recomandat sa mergem neaparat cu fetita la mare in aceasta vara. Sa vedem ce o sa fie. Mai tinem legatura.
Sanatate multa si sa auzim numai de bine!
0
22-04-2009, ora 18:16
baciu.alin36
Nu este medic/terapeut
baciu.alin36
am incercat toate tratamentele posibile dar pana la urma tot am ajuns la operatie pe care am facut-o acum o saptamana si e foarte bine.am fost speriati dar la felul cum a decurs operatia o recomand la toata lumea.la ora 8 am fost la clinica, la 8.10 a inceput operatia cu anestezie locala iar la 8.14 am fost cu baiatul in salon unde am stat o ora si am plecat acasa.nu va imbatati cu apa rece ca polipi trec prin tratament de orice fel. va urez succes iar daca cineva este din constanta va recomand dr. Loghin care este un meserias si jumatate.succes
0
24-04-2009, ora 15:14
ela_miha2001
Nu este medic/terapeut
ela_miha2001
fetita mea are 4 si 9 luni, si a facut otita la urechea dreapta de 2 ori an luna februarie, oforma usoara.med. orl s-a uitat an nas si a spus ca are polipi si de aceea face otita (avea nasucul anfundat, era putin racita, nu stiu ce a putut vedea lao simpla ecsaminare).Acum nu stiu ce sa fac, ea respira normal nu pe gurita.Baietelul tau cati ani are de i sa facut anestezie locala/?med. mia spus ca se face anestezie totala, ptr.ca e mica sinu are sa stea la operatie nemiscata.PTR. BACIU.ALIN36
0
13-05-2009, ora 06:59
baciu.alin36
Nu este medic/terapeut
baciu.alin36
draga ela_miha2001, baiatul meu are 5 ani.asa este nu a stat la operatie decat tinut de o asistenta.daca este necesara operatia dute sa ii scoata polipi ca este foarte bine.depinde de doctor in legatura cu anestezia.o doctorita a spus ca ii face anestezie totala si ca putem pleca acasa peste 2 zile daca totul e ok.am fost la clinica privata si in 2 ore eram acasa.multa bafta iti doresc.am raspuns asa de greu ca am fost plecat.multa bafta
0
13-05-2009, ora 11:35
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
A trecut si operatia. Ma bucur ca nu mi-a fost mie foarte frica si ca l-am dus la operatie, pentru ca luni, 11-05-2009 a fost operat, totul a durat cam 16 minute de la intrarea in blocul operator si pana la iesire, cu anestezie locala. A plans mult dupa ce mi l-a adus asistenta (cred ca si inauntru a plans), dar dupa aceea a adormit vreo 2 ore (i se facuse un fenobarbital intramuscular) si cand s-a trezit l-a lasat pe dr sa se uite in gura lui si in nas, dupa ce i-a explicat ca nu ii mai face nimic. Alex stie ca i s-a luat o analiza din nas si gat, ca un exudat si ca nu mai trebuie sa il operam pentru ca rezultatul la analiza a iesit bine. In ziua respectiva nu a mancat prea bine, decat supe si lapte cu biscuiti (asta desi el vroia covrigi, dar dr a spus nu). A doua zi l-a vazut dr si a spus ca trebuie sa se invete sa respire pe nas in cel mult o luna. Acum trebuie sa ma duc sa il iau de la gradinita. Cred ca foarte mult conteaza relatia lui si a parintilor cu doctorul, increderea in doctor. Sanatate tuturor.
0
14-05-2009, ora 11:47
nistor
Nu este medic/terapeut
nistor
Buna ziua tuturor. Am 22 de ani si am fost operat de polipi cand aveam 3 ani sau 4 nu mai stiu exact. Azi am fost diagnosticat cu vegetatii adenoide (polipi). Mi s-a spus ca acestia pot recidiva.
Singurul lucru care ma deranjeaza este ca racesc des si imi curge nasul dar nu simt nevoia sa respir pe gura (inca mai pot respira pe nas)
As vrea sa stiu daca exista vreo metoda chirurgicala de care sa fiu sigur ca nu mai recidiveaza polipii. In cazul in care nu exista nici o metoda de care sa fiu sigur ca polipii nu vor reveni as vrea sa stiu daca ei recidiveaza mereu ca sa nu mai fac o operatie degeaba si exista vreun tratament naturist complementar dupa operatie care sa reduca sansele de recidivare? Sau un tratament naturist care sa ma scape de operatie?
Multumesc, sanatate tuturor.
0
30-05-2009, ora 13:13
gabi_pisca
Nu este medic/terapeut
gabi_pisca
buna ziua ! pe 1 iunie imi operez fetita de 3, 5 ani de polipi nazali, mi s-a zis ca anestezia este locala. imi poate spune cineva cum se face, si daca in momentul operatiei copilul se poate misca.
1
31-05-2009, ora 17:20
deni_golumbina
Nu este medic/terapeut
deni_golumbina
buna mihaela ciubotaru..as vrea tare mult sa aflu de acest tratament homeopat de care spui. am un baietel de 3 ani si imi raceste f f des si aproape ca nu mai poate respira. te rog, am nevoie de un sfat. merci mult
1
03-06-2009, ora 19:26
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna seara, am un baietel de 3ani care a fost diagnosticat cu polipi in urma cu vreo 3 saptamani, desi i-am administrat colaragol si ii fac si aerosol nu vad nici o imbunatatire. Respira greu noaptea, iar nasul ii curge mai tot timpul. Orl-istul zicea ca polipii nu sunt inca de operat si oricum pana in septembrie nici nu recomanda dar ma ingrozeste ideea de a sta pana atunci asa. Stie cineva vreun alt tratament macar pentru ameliorarea simptomelor? Si daca tot voi ajunge la operatie, imi poate spune cineva un medic bun din bacau? multumesc mult
0
08-06-2009, ora 21:37
zdinu
Nu este medic/terapeut
zdinu
Nu stiu daca operatia de polipi la copii e la fel ca la adulti, dar am scris un articol despre operatia mea de polipi (pas-cu-pas). Tot ce am facut in spital timp de o saptamana cat am fost internat si cum a decurs operatia gasiti pe :

http://forum.doctorcunoscut.ro/viewtopic.php?f=3&t=3

Am scris toate detaliile legate de cum m-am simptit si ce mi s-a facut.
0
09-04-2010, ora 21:00
see_mee
Nu este medic/terapeut
see_mee
buna...am toate simptomele de la polipi care le-am citit pe net...adik nasul infundat, respiratia orala, vocea nazala, secretiile nazale, durerile de cap numai ca nu sforai, am luat olinth pentru nas da imi usuca mucoasa doar pentru o ora si apoi iar imi curge nasu incontiuu.Ma puteti ajuta sa imi spunei daca as putea avea polipi? Multumesc.
0
11-09-2010, ora 19:41
virgiliu
Nu este medic/terapeut
virgiliu
Buna , am fost operat de polipi nazali in urma cu 10 ani dar din pacate s-au refacut.Unde se poate apela la o clinica cu echipament performant si la ce medic cu experienta in domeniu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.