polipi nazali - la o fetita de 6 ani

13-08-2012
alina_stancele
Nu este medic/terapeut
alina_stancele
Buna ziua,
Am o fetita de 6 ani care se pare ca sufera de vegetatii...zic se pare pt ca fetita intotdeauna a respirat pe nasuc, chiar si atunci cand era racita, noaptea doarme foarte bine, nu sforaie, nu etse agitata, a avut decat o data otita, si atunci cu durere doar o zi, mai bine zis doar odata.Cand a avut otita i-am afcut aerosoli.Intradevar ea a racit des iarna trecuta, si din cauza asta au zis sa o operez, dar asta sa die singurul criteriu pt o operatie de polipi? Apoi nu o sa mai raceasca la fel de des? Imi este foarte frica de operatie, de anestezie si sincer nu as vrea sa o operez decat daca este neaparat nevoie, , , Si mai am o intrebare: polipi pot influenta dezvoltarea fizica si psihica? Ea este un copil foarte inteligent, cam scunduta pt varsta ei(in conditiile in care noi suntem inalti) Multumes frumos! Si apropo, se poate opera in orice perioada a anului, iarna sau vara?
12 comentarii
0
13-08-2012, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se pot opera polipii oricand.. dar trebuie facuta o endoscopie nazala si de confirmat diagnosticul.
2 racelile dese pot fi si din cauza amigdalelor, din cauza refluxului gastric care afecteaza mucoasa faringelui
3. inaltimea copilului.. poate avea legatura cu telegonia
0
13-08-2012, ora 19:39
alina_stancele
Nu este medic/terapeut
alina_stancele
Multumesc frumos pt raspuns! Endoscopie nazala se poate face la spital? Intreb pt ca este prima oara cand aud de aceasta endoscopie, noi am avut parte doar de control clasic la ORL..
Si deci exista posibilitatea sa raceasca la fel si dupa operatie? Imi puteti recomanda ceva pt cresterea imunitatii?
Si sa inteleg ca polipii nu au legatura cu dezvoltarea copilului?
0
14-08-2012, ora 08:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. endoscopia se face in cabinet ORL.. totat cu asa aparat.
2 da. poate sa raceasca si dupa operattie. Echinaceea sirop carte 3 saptamani lunar..mai multe luni.
3polipii mari. care impedica respiratia.. duc la o proasta oxigenare si pot duce la diverse dereglari de metabolism
0
16-08-2012, ora 21:31
ionidan
Nu este medic/terapeut
ionidan
buna seara sunt din pascani si as dori sa imi spuneti cand va gasesc la cabinet am un baietel de 11 ani si cred ca are dopuri de ceara in ambele urechi va rog sa imi spuneti si daca ne trebuie o trim de la med de familie mentionez ca nu acuza dureri multumesc
0
16-08-2012, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zilnic de la 8.00 pana la 15.00
mier uri pana la 17.00
cu programare la tel -
cu bilet de trimitere consultatia este gratis
fara bilet de trimitere 60 lei
0
21-08-2012, ora 09:51
CCrissy
Nu este medic/terapeut
CCrissy
buna ziua,
in urma unui RMN cerebral am obtinut diagnosticul "sinus maxilar drept mic ocupat aproape in intregime de continut lichidian. Chist maxilar stang de 11/9 mm."
Se poate trata chistul maxilar sau singura cale este interventia chirurgicala. Ce consecinte poate avea neinlaturarea acestuia?
multumesc
0
21-08-2012, ora 10:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai frecvent acel chist este legat de radacina unui dinte de sus, de sub maxilar
se rezolva la maxilo-facial.
daca nu va operati acum.. o sa mai creasca.. o sa faca si complicatii ( sa se suprainfecteze) si tot la operatie se ajunge
0
06-10-2012, ora 11:51
adela25
Nu este medic/terapeut
adela25
buna ziua.as vrea sa intreb ceva.fetita mea de 5 ani a fost operata acum 3 zile de vegetatii nazale si amigdale intr-o clinica din Franta.dupa operatie respira tot pe gurita.este normal ?
0
06-10-2012, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este necesar sa.i inchideti gurita in somn si ziua sa.i amintiti ca poate sa respire cu gura inchisa. Obisnuinta.
0
06-10-2012, ora 20:22
adela25
Nu este medic/terapeut
adela25
va multumesc frumos pentru sfat
0
07-10-2012, ora 19:26
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna seara
am o nepotica de 4 ani care raceste fff des in gat, sta tot timpul cu gurita deschisa si in ultimul timp raceste o data la o luna si medicul ii da tot timpul antibiotic, il administreza prin branula ceea ce este traumatizant pt ea.
ni sa spus sa o operam de polipi si asa o sa scape de raceala pe care o face mereu in gat
credeti ca asta este o solutie sau se poate si prin alte metode?am inceput sa i dam pikovit sirop si o doza de oscilococcinum pe sapt
cu multumiri
0
07-10-2012, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL..dupa consult.. o sa decida ce e mai bine pentru copil..
aici pe forum gasiti multe sfaturi cum se poate trata aceasta problema..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •