polipi nazali - mai multe operatii

01-08-2009
brrianna
Nu este medic/terapeut
brrianna
Buna seara! am 22 de ani si la varsta de 8 ani m-am operat prima data de polipi pe nara dreapta. Am crezut ca este singura operatie, dar nu a fost asa. Mi s -a spus ca sunt alergica la praf, polen, creta, puf, etc. si ca din aceasta cauza polipii se pot regenera. Asa s-a si intamplat si pana in prezent am 10 operatii de polipi, dintre care una si la sinusul drept (numai partea dreapta fiind cea cu probleme), si urmeaza ca peste aproximativ 2 sapt sa ma operez din nou. Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac. Pana cand or sa tot creasca? Chiar nu exista nici un remediu? De abia faceam 2 ani de la ultima operatie si trebuie sa ma operez din nou. Operatiile nu le am facut numai cu anestezie locala, doar 3 dintre ele au fost facute in acest mod, restul de 7 facand-le cu anestezie generala. Au aceste anestezii efecte negative? Am citit intr-un articol ca unei fetite care sufera tot de polipi pe baza de alegie i s-au interzis sucurile acidulate. De ce? au acestea vreun efect asupra polipilor? Va rog sa imi dati un sfat si sa imi raspundeti la intrebari. Va multumesc!
7 comentarii
0
02-08-2009, ora 15:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va recomand in consult fitoterapic sau homeopat. Calcarea iodata este foarte buna pt vegetatiile adenoidiene!
Toate cele bune;)
0
02-08-2009, ora 15:26
brrianna
Nu este medic/terapeut
brrianna
Multumesc pentru sfat! Eu locuiesc intr-o statiune aproape de munte, unde in aer este multa umezeala, iar iodul si sulful sunt destul de renumite aici. Am incercat aerosoli cu sulf si inhalatii si degeaba, ba din contra unele persoane sunt de parere ca iodul din aerul de aici mi-ar face rau. O sa ma interesez de cele recomandate. Multumesc inca o data.
0
02-08-2009, ora 17:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere! Multa sanatate;)
0
22-11-2010, ora 20:52
22.11.2010
Nu este medic/terapeut
22.11.2010
buna seara sant tatal unui baietel in varsta de 5 ani care are polipi si as dori sa l operez.ce ma sfatuiti cu cn ar trebui sa iau legatura si ce ar trebui sa fac?
0
22-11-2010, ora 23:06
brrianna
Nu este medic/terapeut
brrianna
Buna seara!

Sfatul meu e sa consultati un medic si doar daca este absolut necesara operatia, atunci sa l operati...daca se poate si altfel ar fi minunat...daca totusi va hotarati sa il operati, va recomand anestezia totala, nu locala...eu am fost operata la 8 ani cu anestezie locala si am simtit tot si am ramas traumatizata...ma tinea in brate femeia de servici si doctorul ma opera...va repet: NU anestezie locala...bietul copil o sa sufere foarte mult...de unde sunteti?...daca sunteti din Bucuresti va pot recomanda un medic...sau la Cluj...multa sanatate!!!
0
08-04-2012, ora 04:58
carmaw
Nu este medic/terapeut
carmaw
Buna ziua
Sunt total novice in materie si am nevoie de un sfat
La virsta de 5 ani m am operat, binenteles ca acum la virsta de 54 de ani ei s au refacut, sunt in toata splendoarea lor:)
La ce clinica ma trimiteti si pe mine sa ma opereze cu anestezie generala binenteles.
Am auzit ca exista noi procedee prin care nu se mai refac vegetatiile?
Dorm foarte prost noapte cu gura larg deschisa horcai, sforai fac ca toate alea de am speriat imprejurimile:)
In plus faptul ca sunt inca prea corpolenta(97kile)/175 inaltime...nu ajuta nici asta
Sunt din BUC dar ma pot opera si in Ploiesti
Multumesc mult de sfat trebuie sa ma operez acum dupa Pasti, situatia e critica:(
0
08-04-2012, ora 13:07
brrianna
Nu este medic/terapeut
brrianna
Buna ziua!
Eu m am operat ultima data acum 2 ani jumate in Bucuresti, la Spitalul Militar. D na Dr. Mihaela Tatu mi a facut operatia..acum ma simt bine :) nu am auzit de alte procedee in afara de cele spuse aici...daca dvs. aflati ceva, va rog sa ne spuneti si noua...multumesc!

O zi frumoasa va doresc si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •