fetita de cand a intrat in colectivitate are laringite, bronsite, febra

17-11-2014
niraluca
Nu este medic/terapeut
niraluca
Buna seara. Am o fetita de 5 ani care a intrat in colectivitate incepand cu varsta de 4 ani iar de atunci o tinem intruna cu laringite bronsite. Eu personal nu sunt adepta antibioticelor decat daca e cazul. De la 1 octombrie fetita mea are nasul infundat cand curge o nara cand nu a curs nimic dar noaptea fornaia.Acum 2 saptamani a facut febra 38, 7 i-am dat nurofen si septilin dupa care a fost mai bine. Dupa cateva zile a inceput o tuse seaca iritativa a foat medic si mi-a spus ca e laringita tratament nurofen, sirop paxeladine, biorinil.In 2 zile de la folosirea bioriniluluii a inceput sa-i curga muci verzi si grosi am mers din nou la medic si mi-a dat sumetrolin, grintuss, aerosoli cu fluimucil. In cateva zile mucii si tusea s-au oprit dar se auzea inca mucozitati in spatele nasului si era usor ragusita cateodata. Am cerut trimitere la orl si de acolo am primit klacid5 ml la 12 ore, zyrtec 5 pic, aerosoli cu dexametezona, fluimucil, der efedrinat si ser fiziologic si seara sai pun in nas 3 pic de colargol 3%. va tog da- mi spuneti nu-i prea mult antibiotic administrat 5 zile sumetrolin si acum 7 klacid? E chiat nevoie de el? Mi-a spus ca a ramad infrctia in spatele nasului si poate ajunge la ureche. Va multumesc
6 comentarii
0
18-11-2014, ora 18:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este adevarat
infectia din spatele nasului poate ajunge la urechi
in rest NU am cum sa ma pronunt despre tratament daca nu am vazut copilul
pe forum am mai scris cum s eface coret tratametul cu colargol.. ca sa ajunga picaturile in rinofaringe
0
18-11-2014, ora 22:45
niraluca
Nu este medic/terapeut
niraluca
Multumesc pentru raspuns
0
29-11-2014, ora 17:13
ovipe
Nu este medic/terapeut
ovipe
buna seara domnu doctor flueraru citesc de mult timp conversatile dv foarte interesante as avea la dv o mare rugaminte am fost nu de mult la un consult orl ma ustura gatu cand luam ceva fierbinte la fel si mia gasit un polip crescut pe amigdalita am luat un tratament prescris de respectivul medic usturimile au mai trecut acum can ies la frig simt aceea amigdala sau polip cat de periculos este se poate trata si atfel medicamentatie sau naturist de mic( amigdalita dreapta imi sta unflata mereu fara sa ma doara) va multumesc
0
29-11-2014, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei scoc polipul cu tot cu amigdala si dat la laborator pentru analiza
0
01-12-2014, ora 13:56
ovipe
Nu este medic/terapeut
ovipe
multumesc pt raspuns pot merge la dv pt un consult mai amanuntit mentionez ca nu stau departe de pascani multumesc
0
01-12-2014, ora 16:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. asa o sa primii un raspuns mult mai concret ce este de facut
dati clic pe fvaleriu si o sa aflati tel. pentru programare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •