polipi nazali si de doua luni are nasul infundat

25-02-2013
alinaflorescu84
Nu este medic/terapeut
alinaflorescu84
buna seara, ma numesc alinaf si am un baietel de 2ani si 3 luni, de 2luni are nasul infundat, sforaie noaptea si are o tuse tusea noaptea o avea seaca, de curand am aflat ca are polipi,
am urmat un tratament timp de 10 zile cu colargol si pivalone de 3 ori pe zi, zyrtec5 picaturi de 2 ori pe zi, sinupret nu
sa observat niciun rezultat(tratament prescris de la orl), i-am facut aerosol 7 zile de 2ori pe zi 2, 5ml cu ser si vibrocil de 3ori pe zi timp de 5 zile si sinupret 12pic de 2 ori pe zi timp de 10 zile, de cand i-am facut aerosolul are mucozitatiile verzi si groase mai mult dintr-o nara, tuseste cand se trezeste si o are cand productiva cateodata ii vine sa verse(tuseste cam 1minut)cand seaca mai nou si raguste pe timpul zilei si mai tuseste (productiva) (parca ar avea mucozitati in gat), acum am inceput tratament cu pivalone de 3ori pe zi dar am observat ca i se infunda nasucul dupa ce il dau, nu stiu daca va ajuta cu ceva sa va spun ca sa nascut cu dermatita atopica, ii mai dau si esperitox 2pastile pe.zile.10 zile pe luna i-am mai dat fara sa-mi recomande doctora sirop de ridichie neagra facut in casa de 3 ori pe zi timp de 3 zile
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce trebuie sa mai fac ca simt ca
l-am indopat cu pastile si degeaba.
6 comentarii
0
26-02-2013, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un copil nascut cu dermatita atopica... imi spune ca Mama.. a avut mari probleme de sanatate pe timpul sarcinii si a luat multe medicamente sau a consumat alimente alergene sau a fumat.s.a
oarecum cauza este mama !!!!
2acest copil este predispus la alergii si boli gastroduadenale
3 NUmai un regim corect ales alimentar poate sa va fereasca de complicatii gen polipi, amigdalite, rinita alergica, astm bronsic
4 documentativa despre Produse alimentare Alergene..si despre produse alimentare producatoare de Mucus
le escludeti pe toate din alimentatie
5 gasiti un medic Homeopat..si un medic Nutritionist..
6. in rest trebuie facute toate tratamentele locale.. pe termen lung
0
27-02-2013, ora 00:16
GeorgetaM
Nu este medic/terapeut
GeorgetaM
Buna seara, am fost diagnosticata cu polipoza nazala nara cu probleme fiind mai ales nara dreapta. Am 67 de ani si imi este teama de operatie. M-a chemat pe 25 martie pt analize suplimentare in vederea efectuarii operatiei, medicul mi-a recomandat anestezie totala. Va rog domnul doctor ajutati-ma sa inteleg...se poate sa scap de aceasta problema si fara anestezie totala? Este o operatie dificila pt varsta mea? Acesta problema a aparut pe fondul unui astm bronsic, in tinerete am fost operata de sinuzita maxilara frontala. Imi puteti face o recomandare in Prahova?
Astept cu interes raspunsul dvs cu multumiri anticipate.
0
27-02-2013, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. si astmul..si rinita alergica si polipoza nazala.. NU sunt boli separat.. fac parte din o problema mai mare a organismului.. legata de metabolism, digestie..si probleme de eliminarea toxinelor, alergenilor, radicalilor liberi din organism. UN organism intoxicat.. reactioneaza prin aceste manifestari de care vorbiti
2 VIndecarea pe termen lung survine..nuamia daca tineti stric un regim alimentar fara produse ce contin alergeni, euri, coloranti, condimente si afceti cure de durata de detoxifiere
3 TRatamentul Local ORL.. in acest caz.. este necesar si e mai bien sa fie facut ciuu anestezie totala
NU o sa rezistati la anestezie locala
0
28-02-2013, ora 23:15
GeorgetaM
Nu este medic/terapeut
GeorgetaM
Buna seara, Va multumesc mult pentru sfaturi. Aveti dreptate, organismul este intoxicat...pe langa alimentatie necorespunzatoare am lucrat aproape 30 de ani in mediul toxic petrochimic... s-au adunat cu siguranta. Domnul dr trebuie sa ma pregatesc in vreun fel pt interventie? Vreun regim aparte? De obicei dureaza mult spitalizarea, am o fetita cu probleme si nu pot lipsi de acasa? Pana pe 25 martie as putea face ceva sa respir mai usor? Expectorez foarte mult, obosesc tusind, se aude un suierat...m-au ascultat la plamani, nu am nimic. Respir mai mult pe gura.
0
01-03-2013, ora 09:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi scrieti pe adresa mea personala pe Hotmail...
mai multe despre stare dv sde snatate..si o sa vad cu ce pot sa va ajut
aveti acasa aparat de aerosoli si aparat salin ?
0
16-04-2016, ora 05:43
Rominarus
Nu este medic/terapeut
Rominarus
Am o fetiță de 1 an si 4 luni. De 2 luni merge la creșă. De atunci a răcit aproape continuu. Med de Fam ne-a dat aproape de fiecare data ibuprofen, panadol, eventual aerosoli cu respisun, si daca avea mucușori gălbui -maxitrol sau betabioptal. De fiecare data nu avea nimic la plamani. Dar un lucru a ramas aproape in permanenta, tusea. O singura data i-a dat sirop de tuse, stodal si prospan. Acum când ieșim afara la soare ii curg ochi, năsucul apos, si in timpul zilei are tuse productiva iar noaptea tuse seaca. Nici ziua, nici noaptea tusea nu este de lunga durata. Ce ar putea fi, si cum as putea sa o tratez?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •