polip tubulo-vilos cu displazie severa

19-01-2009
cristina.stoica
Nu este medic/terapeut
cristina.stoica
Buna ziua,

Am mare nevoie de un sfat. Mama (63 ani) a fost operata de cancer la colon in februarie anul trecut in urma exam anatomo-patologic a rezultata grad I fara extrindere la nivel celular. Operatia a decurs foarte bine tumoarea a fost scoasa in totalitate, intestinul s-a vindecat fara probleme. La trei luni dupa operatie la colonoscopia de control s-a depistat o formatiune protuziva vegetanta cu diagnostic pseudopolip inflamator care dupa alte 3-4 luni s-a transformat in : "mici fragmente de mucuoasa colonica prezentand aspecte histologice compatibile cu un polip tubulo-vilos cu displazie severa. Nu exista metastaze iar stare de sanatate a mamaei este foarte buna.
Dimensiunea nu s-a modificat are aprox 2 cm insa, daca dupa primul rezultat adica formatiune vegetanta ni s-a spus ca nu e nevoie de operatie la a doua biopsie ni s-a spus ca trebuie operata cat mai repede deoarece tumoarea se transforma si e mai bine sa fie tratata din timp. Eu am indoieli in privinta necesitatii operatiei si temeri in ceea ce priveste anusul contra-naturii. Am uitata sa mentionez polipul actual este situat aproape de cec la cativa cm si nu poate fie scos prin rezectie colonoscopica si nici laparoscopic deoarece se afla undeva intr-o curbura si exista riscul distrugerii peretelui colonic.Astept un sfat in ceea ce priveste operatia, multumesc mult!
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.