polip colonic

07-03-2014
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! În urma unei colonoscopii, prietenei mele în vârstă de 40 de ani i-a fost descoperit un polip cu dimensiunea de 2, 5 cm. Menţionez că de aproximativ 2 ani are destul de des scaune cu sânge iar bunica sa este bolnavă de cancer la colon. Medicul i-a spus că nu a putut să-i rezecteze polipul cu ocazia colonoscopiei pentru că este destul de mare şi este nevoie şi de prezenţa unui medic chirurg, motiv pentru care a programat-o peste o săptămână pentru o nouă colonoscopie, parţială ( doar 30 cm unde este polipul ). Vă rog mult să-mi spuneţi dacă acest polip ar putea fi cancer, având în vedere dimensiunea lui. Mulţumesc mult anticipat!
3 comentarii
0
07-03-2014, ora 16:42
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Diagnosticul de cancer in cazul polipilor colonici poate fi pus doar in urma examenului histopatologic
(anatomopatologic), deci dupa rezectia polipului. Nu cred ca se pot face corelatii clare, precise, intre
dimensiunile polipului si prezenta/ absenta cancerului; numai examenul mai sus-mentionat poate
aduce informatii lamuritoare/ clarificatoare.
Cu respect,

dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-03-2014, ora 17:13
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns!
0
07-03-2014, ora 17:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IOANA eu sunt pacient de cancer pe colon care este dezvoltarea unui cancer de rinichi cu metastaze, si care a dat metastaze si pe plaman, si in familie nu am gasit alta ruda care sa fii avut cancer.
Daca citesti pe net o sa vezi ca in ultimii ani cancerul a atacat foarte agresiv din toate paturile sociale si se crede ca anumiti factori sunt raspunzatori: clima, alimentatia, stresul, consumul de alimente nespecifice zonei( se cultiva in alte continente), hrana nu mai este naturala, folosirea chimicalelor in productia alimentara, poluarii aerului si multe altele.
Eu urmez tratament si tumora mea a dat inapoi in numai trei luni, chimio care are destule efecte secundare dar nu toti reactionam la fel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre nivelul ridicat de colesterol și formarea polipilor colonici agresivi
  •