polip cervical cauterizta cu Solcovagin

22-03-2013
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna. Astazi mi-a cauterizat polipul cervical si dupa cum a zis medicul era si putina rana pe col. Incerc sa fac aceasta cauterizare de vrio 5 luni, dar nu se primea ca ma durea groanic la simpla fixare a oglinzii ginicologice(durere vie ca cu cutitul, nu exagerez) si astazi am simtit la fel, mai nu am pierdut cunostinta de durere, dar a incercat sa nu o miste deloc si mi-a pus anestezie locala si a putut face aceasta cauterizare in sfarsit, ca de altfel nu cred ca mai rabdam inca o oglinda pusa din nou. Am luat antibiotice, supozitoare etc. de mai multe ori, acum am terminat exact inainte de aceasta cauterizare de luat un tratament pt S. warneri care a iesit la analiza in cantitate mare (10 la puterea 6, nu stiu cum se scrie exact), antibioticul fiind luat dupa antibiograma(ciprinol). Dar mai inainte avusem S.haemolitycus care tot cu antibiotice de pe antibiograma a fost tratat si plus numeroase candidoze.
Intrebarea mea e: de ce am asa dureri la o simpla atingere inauntru in vagin? poate o infectie cu Stafilococ sa faca asa durere puternica in vagin? mentionez ca aceste dureri la control au aparut de vrio jumatate de an( Cam odata cu aparitia S.warneri) si tot progreseaza indiferent de tratament, cu toate ca eu simt ca infectia a mai trecut, nu am asa mincarimi deja si crapaturi inafara.Alte infectii nu am de genul hlamidia etc. Am dat analize la toate si nimic nu am inafara de Stafilococ si uneori candida.
Rez la citologie: inflamatie epiteliu pavimentar fara atipie. Epiteliu glandular si metaplastic cu schimbari reparative. Endocervicita.(inainte de tratament).
Deci chestia e ca am putin dubii ca ar fi asa durere de la o simpla infectie. Citologic e grav ori nu e nimci strasnic la rez? medicul parca nu a spus ca e ceva grav, cu toate ca mereu spune ca colul e ft afectat si data trecuta inainte de tratament in general arata a o rana mare ca nici nu putea vedea bine colul. Plus mi-a zis ca colul e ca si doua, nedezvoltat cumva.
1 comentarii
0
27-03-2013, ora 13:14
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Din descrierea facuta de dvs cu privire la sfera genitala, nu ne putem face o imagine exacta deoarece datele prezentate sunt destul de confuze, de aceea va recomandam sa urmati conduitelor prescrise de medicul despre care relatati ca va facut cauterizarea, deoarece acesta este cel mai in masura a va raspunde la intrebarile avute.

O zi excelenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.