polip pe o amigdala la copil de 3 ani

11-04-2009
tania1
Nu este medic/terapeut
tania1
am un baietel de 3 ani si de curand mi s-a spus ca are u polip pe o amigdala.As vrea sa stiu in ce consta tratamenul si complicatiile care pot aparea
5 comentarii
0
11-04-2009, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o formatiune polipoida pe amigdala.. trebue scoasa chirurgical..
depinde de marimea polipului, , dac polipul e mare si copilul face des amigdalite.. atunci se scoate polipul cu tot cu amigdala.
0
06-05-2009, ora 09:44
caro-carmen
Nu este medic/terapeut
caro-carmen
buna ziua, acum doua zile mi-am operat baietelul de 5 ani la budimex de polipi. operatia a decurs normal, dar baietelul meu tuseste foarte tare cu expectoratii dupa operatie, ii curge nasul si are conjunctivita. ce tratament imi recomandati? va multumesc. o zi buna
0
06-05-2009, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie chirurgicala pot fi diverse complicatii si medicul care va operat trebue sa stie cum se simte copilul!
Este corect si necesar sa mergeti sa va vada medicul care va operat !
0
07-11-2011, ora 10:19
ioanalex2000
Nu este medic/terapeut
ioanalex2000
fiul meu de 6 ani e mai mereu racit insa de 2 ani cum incepe sezonul rece are nasul infundat.polipii au fost exclusi la fel si alergiile.incepe cu un nas infundat fara secretii apoi o tuse seaca, care dupa 2 zile devine productiva.antibiotice a luat cu carul, deja le refuza si el.nu mai stim ce sa facem.astept un raspuns.
0
07-11-2011, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faptul ca a luat multe antibiotice.. deja nu e bine deloc ( ati distrus si flora nortmala din corp care participa la digestie)
2. gresit este si faptul cum ca NU are polipi. TOTI copii au polipi pana la varsta de 7-11 ani, difera marimea, volumul lor.
3 Tusea seaca poate fi si de la iritatia mucoasei faringiene de la refluxul gastric ( fructe citrice, sucuri, muraturi, otet..s.a) dar si de la secretiile din nas care se scurg spre faringe
4. cred ca copilul are probleme cu digestia, cu hiperaciditate gastrica si reflux.. lucru care duce la iritatie permanenta a mucoasei faringelui.. si de aici si senzatia ca este mereu racit !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul