poliartrita reumatoida

21-03-2009
stefanescu mihaela
Nu este medic/terapeut
stefanescu mihaela
am 37 ani. in urma cu 18 luni am fost diagnosticata cu aceasta boala. am luat metotrexat, hidroxiclorochina dar nu le-a suportat organismul meu. am hipotiroidie si anemie.iau arava de 8 luni dar boala nu stagneaza. la ultimul control dr. mi-a prescris si sulfasalazin en.acum le iau amandoua si am ajuns la 3 pastile de sulfasazin pe zi.doza la care trebuie sa ajung este de 4 pastile pe zi dar am mancarimi de piele insuportabile. as intrerupe sulfasalazina dar de cateva zile ma simt mai bine(exceptand mancarimile) ce ma sfatuiti? daca imi sun medicul ma interneaza din nou si chiar nu pot acum sa merg la spital.ce sa fac????
10 comentarii
0
21-03-2009, ora 11:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Poliartrita reumatoida este o boala serioasa, ce necesita urmarire permanenta, adaptarea tratamentului dar mai ales incredere din partea pacientului.
Nu ezitati sa va consultati reumtologul. In cazul in care nu mai aveti incredere gasiti un altul, dar nu neglijati tratamentul si nu incercati sa-l schimbati aleatoriu, dupa sfaturile publicate pe forumuri sau aiurea.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ri
Ortoped cu supraspecializare franceza in chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-03-2009, ora 13:21
dia2005
Nu este medic/terapeut
dia2005
Buna ziua

Mama mea are 57 ani si a fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida.
Va rog sa-mi dati cat mai multe imformatii despre aceasta afectiune.

Multumesc
0
23-03-2009, ora 14:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Poliartrita reumatoida este de competenta reumatologului, eu ocupandu-ma doar de aspectele chirurgicale ale piciorului reumatoid.
Daca nu cunoasteti un reumatolog bun, contactati-ma in privat si va voi recomanda unul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-03-2009, ora 08:48
stefanescu mihaela
Nu este medic/terapeut
stefanescu mihaela
Va multumesc mult d-le dr.Marius Uscatu pt.sfat! Am urmarit emisiunea de la antena2 in care ati fost invitat. Eu am un reumatolog bun din cadrul spitalului jud. Tg. Mures unde am fost internata. Nu-mi schimb singura tratamentul si nici nu l-am intrerupt. In prezent iau medicamentele asa cum mi-au fost prescrise de medic cu toate ca ma scarpin in continuare. Nu vreau sa-mi deranjez medicul acum mai ales ca peste o saptamana merg din nou la control si tot atunci imi repet si analizele. O sa va urmaresc in continuare interviurile si tot ce gasesc pe net. despre dv. deoarece sunt constienta de boala pe care o am si pe care din pacate nu o pot nega. Am planuri mari de viitor si nu vreau sa cedez usor. O zi buna va doresc, sanatate si multa putere de munca in continuare! cu stima Mihaela Stefanescu
0
27-03-2009, ora 09:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aveti perfecta dreptate: nu trebuie sa va negati boala dar nici sa cedati. Poliartrita reumatoida poate fi tinuta sub control si, chiar daca veti ajunge sa corectati chirurgical deformatiile articulare, aveti perspectiva unei vieti cvasinormale.
Esential este sa continuati tratamentul de fond, sub controlul periodic al reumatologului..
In rest, sanatate maxima!
Eu imi fac doar datoria de a va informa.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-04-2009, ora 21:29
valybvaly
Nu este medic/terapeut
valybvaly
De 5 anima chinuie poliartrita, am 38 de ani si sint ingrozita.Ieri am primit tratamentul cu ENBREL si am citit prospectul.Teama imi este deoarece am idr-ul mare(15 mm).in urma tratamentului cu arava mi-au aparut noduli pulmonari care sau retras dupa ce am facut tratament cu.HIDRAZIDA., am si o infectie urinara de care nu scap.Deci, am toate motivele sa fiu ingrozita, dar nu am ce face.Sant toata o buba, sant aproape imobilizata, analizele au luat-o razna(fibrinogen-820, vsh-64...).Am asteptat 4 luni acest medicament, iar acum nu pot sa il incep din cauza infectiei urinare.Medicul reumatolog considera ca acesta este cel mai adecvat si mai suportabil tratament pentru starea mea clinica si ii respect hotararea, oricum alta solutie nu am..Intrebarea este cum scap de infectia urinara ?IN FINAL DACA NU REZOLV ACEASTA PROBLEMA POT INCEPE TRATAMENTUL ?VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
15-04-2009, ora 21:08
stefanescu mihaela
Nu este medic/terapeut
stefanescu mihaela
Stimata doamna, eu nu sunt medic dar medicul mi-a propus si mie o alta internare pt a-mi schimba tratamentul de fond.Se pare ca vrea sa-mi dea si mie EMBREL-ul cel mult vestit deoarece nici mie nu mi-au iesit analizele bune la ultimul control.Eu sunt inca in "stare de functionare" destul de buna fata de ce scrieti dv. Despre EMBREL se spun lucruri bune si are rezultate bune, dar noi suntem un fel de "cobai" si fiecare individ reactioneaza in felul lui.Daca ati inceput tratamentul imi spuneti si mie cum va simtiti? Sanatate multa va doresc! Mihaela Stefanescu
0
26-05-2009, ora 19:15
rodi T
Nu este medic/terapeut
rodi T
buna sunt rodi T am 37 de ani de 9 ani ma chinuie aceasta boala. Am baut tot felul de ceaiuri in special de urzica.Iar cind aveam pusseuri luam antiinflamatoare.anul trecut am luat in fiecare dimineata 50g vin de ridiche si m-am simtit bine.dar in martie am avut un pusseu groznic.boala a avnsat.Si asa ma-m dus prima data la reumatolog.o doctorita buna de cite ori mergeam la ea prinde-am puteri.mi-a dat predninson pt o luna si MTX saptaminal cu acid folic, mi-a extras de trei ori lichid din ambii genunchi.nu mai am dure rile acelea ingrozitoare dar dimineata tot un robot sunt.sunt F. nedumerita pentru ca ma dor picioarele si se umfla, parca tratamentul nu-mi prieste.L-as intrerupe dar analizele imi sunt bune.astept parerea
voastra.
0
02-02-2011, ora 20:45
criss.aly
Nu este medic/terapeut
criss.aly
@valybvaly

buna seara, tot citind mesajele de de forum, am ajuns si la cel lasat de dvs.

cum va simtiti?ati inceput tratamentul cu enbrel? va intreb pentru ca si eu iau acest tratament de 4 ani si o luna.

sanatate!
0
03-02-2011, ora 17:14
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Doamna, Stefanescu Mihaela, am o curiozitate. V-a recomnadat reumatologul sau alt medic sa faceti analize de parazitologie, sa vedeti ce infectii aveti ? Anemia poate fi provocata de prezenta unor bacterii ce genereaza infectii sistemice. De aici si disturbarea autoimuna precum si ineficienta tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.