poliartrita reumatoid

14-07-2011
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Acum un an, dupa umflarea gleznelor si temperatura 38-39 in fiecare seara si cu analize PCR 96 ml/l,
VSH 58 mm la 1 h, factor reumatoid 14, 3 UI/ml, si Gama glutamiltransferaza 81 U/l mi s-a dat verdictul Poliartrita. Mentionez ca nu am facut alte investigatii.
La spital mi s-a zis ca se face si analiza anti CCP care v-a da verdictul final. Aceasta analiza la spital a fost pierduta.
Dupa o luna si jumatate de tratament cu medrol si metotrexat am avut urmatoarele analize
PCR 18 ml/l,
VSH 29 mm la 1 h,
iar dupa 5 luni de tratament: PCR 6 ml/l, VSH 27 mm la 1 h. factor reumatoid 2, 5 UI/ml
Am facut si analiza anticorpi CCP si rezultatul era 0, 8 U/ml. Deci avand valori normale. Cat de elocvent este ac analiza ?
Ce ziceti, diagnosticul a fost dat bine, doar folosind niste analize si simptome care se regasesc la ac boala ? De ce nu s-a mai facut si alte investigatii. Aceste analize nu pot avea valori crescute si de la alte boli ?

Dupa 6 luni de tratament cu metotrexat am rupt tratamentul pentru ca imi cadea foarte mult parul, iar citind despre acest medicament cat de puternic este si fiind din categoria citostaticelor nu am mai luat. Eu avand 35 ani.
Acum dupa un an de la debutul bolii si jumatate de an decand nu iau medicamente a inceput sa-mi trosneasca ghenunchii iar cand urc scariile am senzatia ca mi se deplaseaza osul de la ghenunchi.
Mi-am facut analizele de sange, iar rezultatele erau intre limitele acceptate: PCR 5 ml/l, VSH 24 mm la 1 h. factor reumatoid 2, 5 UI/ml..
M-am nascut cu luxatie de sold, mama mea este diagnosticata cu coxatroza, iar eu sunt supraponderala.
Durerea genunchilor am inteles ca pot venii si de la greutate, dar asta inseamna neaparat ca trebuie sa am poliartrita ? Daca au aparut aceste dureri nu ar fi trebuit sa-mi creasca valorile si la analize ?
Ce analize se mai pot face pentru a avea certitudinea bolii de poliartrita ?
Iar pentru durerea ghenunchilor o sa ma duc la un ortoped, ortopedul poate sa-mi confirme diagnosticul precedent ?
10 comentarii
0
15-07-2011, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- diagnosticul in poliartrita este 99.99% clinic (examinare directa) si doar 0.001% bazat pe analize. Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog bun, care sa va diagnosticheze pe baza examinarii clinice si nu pe baza analizelor;
- tratatamentul de fond (de gen methotrexat), odata inceput, nu trebuie oprit, fiind singura sansa de tratare a poliartritei. Oprirea lui determina distrugerea rapida, severa si ireversibila a articulatiilor afectate.
- genunchii sunt, cu mare probabilitate, afectati datorita obezitatii si nu datorita poliartritei. Prin urmare, ortopedul va fi neputincios intr-o problema ce tine de psiholog (obezitatea, privita ca o dependenta de drog, mancarea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 09:34
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Va multumesc pentru raspuns.
Oprirea tratamentului de o jumatate de an poate deja sa dea semne ? Pote distruge cartilajul genunchilor ?
Se poate continua tratamentul cu methotrexat dupa ce am intrerupt apropae 6 luni ? O sa am efecte adverse ?
0
15-07-2011, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul este gestionat strict de catre reumatolog, iar intreruperea lui determina distrugeri masive si severe in intervale de ordinul lunilor.
Pentru problema genunchilor, indiferent de tratamentul de fond, daca nu va normalizati greutatea, genunchii se vor distruge (este o problema pur mecanica, de supraincarcare datorata obezitatii). Prin normalizarea greutatii si cu tratament corespunzator de fond, puteti limita distrugerea cartilajului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 12:42
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Multumesc pentru raspuns.
Problema este cum sa ma intorc la medic daca nu am respectat intotalitate indicatiile lui. Am oprit tratamentul.
Nu am stiut ca daca opresc methotrexatul voi avea reactii adverse. Am citit si alte raspunsuri de pe forum si mi-am dat seama cat de important este. O sa reiau si eu tratamentul.
O zi buna
0
15-07-2011, ora 12:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa va faceti asemenea griji: suntem oameni, in fond este un tratament agresiv, dificil de suportat insa indispensabil.
V-as sfatui, inainte sa reluati tratamentul, sa va vizitati totusi reumatologul. Daca nu va va intelege, cautati un altul. In fond sanatatea D-voastra este mai importanta decat micile orgolii, chiar daca nu ati respectat recomandarile.
Ganditi-va foarte serios sa va normalizati greutatea, este la fel de important ca si tratamentul de fond al poliartritei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 13:21
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Nu am cum sa merg acum la un alt medic. E cel mai bun din zona ?
Eu luam 2 fiole pe saptamana. Daca incep cu o fiola dupa care cu 2 nu pot reveni la tratament ? Ce mi se poate intampla ?
0
15-07-2011, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Reluati legatura cu reumatologul curant.
Nu reincepeti tratamentul singura!! Exista cateva zeci de motive, si ar trebui sa va scriu o ora pentru a intelege logica acestui tip de tratament.
Oricum aveti nevoie de recomandare, pentru a obtine gratuitatea tratamentului.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 13:27
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Referitor la greutate, in timpul tratamentului am slabit 7 kg, dupa intrerupere am luat inapoi.
Dar sunt perfect constient de ac lucru dar.
0
15-07-2011, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scaderea ponderala nu are absolut nici o legatura cu tratamentul, ci numai cu calitatea si cantitatea alimentelor ingerate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 13:57
popescu anna
Nu este medic/terapeut
popescu anna
Multumesc pentru toate informatiile date.
Mi-am facut programare la medic. Sper sa-mi inteleaga toate motivele pentru care am luat o pauza.
O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.