poliartrita ?

430 comentarii 1 2 ..... 11121314 15 Înainte ›
0
09-01-2011, ora 19:35
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Iulia, sa sti ca nu faci tuberculoza nu te speria, doar ca. MTX cu fumul de tigara face FIBROZA Pulmonara, iar in fiecare an trebuie sa faci raze la plamani. Stiu ca si eu eram fumatoare si la fiecare control ma stresa doctorita cu lasatu de fumat.
0
10-01-2011, ora 12:24
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Pai... nu prea inteleg. Daca reumatologul acela care ti-a dat diagnostic de poliartrita de cum te-a vazut si ti-a confirmat diagnosticul dupa analize, inseamna ca analizele confirmau si ele poliartrita inca de atunci.

Cu acel STUDIU probabil ca s-a incercat o varianta de tratare mai blanda, fara afectarea ficatului dar care a fost inefecienta in controlul bolii.

Durerile de la degete au disparut? Ce alte articulatii ti-au mai fost afectate ?

Moni, e bine ca dupa methotrexat sa faci si-un metrocopramid injectabil. Eu daca nu faceam metrocopramidul nu rezistam. Reactia organismului a fost cumplit de agresiva cu toate ca nu sunt prea sensibiloasa.


Te asteptam sa ne scrii, cand poti !
0
10-01-2011, ora 12:43
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
la mine cel mai rau este ca n-am cu cine sta de vorba. Sunt singura in bataia vantului si trebuie vad ce-i cu ochii si plamanii. In primul rand cu ochii ca mi s-au inrosit si vad tulbure. In mod normal reumatologul ar trebui sa ne sprijine si in complicatiile poliartritei, macar cu un sfat. chiar daca trebuie sa ne intereptam catre alta specialitate.
In momentul asta nu ma mai bazez decat in ajutorul lui Dumnezeu si mi-a trecut disperarea. Fie ce-o fi.
0
10-01-2011, ora 22:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt dator sa va raspund:
- in sistemele de sanatate moderne (cum este cel francez, in care am activat ani de zile), poliartrita este considerata ca o afectiune de lunga durata, severa, ce este acoperita de stat 100% si este gestionata de catre echipe multi-disciplinare, alcatuite din reumatolog, neurolog, internist, ortoped, kinetoterapeut si, nu in ultimul rand, psiholog...este si cazul diabetului, de asemenea o afectiune de lunga durata si gestionata similar..
- in sistemul romanesc este absolut imposibil de alcatuit asemenea echipe multidisciplinare, eu incerc fara nici o sansa de cativa ani o asemenea abordare..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2011, ora 17:38
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
se ingroasa venele de la maini si glezne. Sunt foarte iesite in relief !! E vasculita ?? Spuneti-mi ce sa fac?
Nu stiu incotro s-o iau. Doctora care ma trateaza nu mi-a permis s-o contactez.
0
11-01-2011, ora 22:36
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Doamna Toma, mi-am promis ca nu mai intervin, dar daca vad ca suferiti atata, pur si simplu nu rezist!
Ati auzit de "Locus of Control" ? De pe WIkipedia traduc si eu cum ma pricep:
_
"Pozitia de control" se refera la masura in care individul este constient ca poate controla evenimentele care il afecteaza. Intelegerea conceptului a fost dezvoltata de Julian B. Rotter in 1954 si a devenit un aspect important al studiului personalitatii.
Cei cu o "pozitie de control" mai inalta, cred ca evenimentele traite sunt rezultatul propriului comportament si respectiv actiuni. Cei cu o pozitie mai joasa, cred ca evenimentele sunt cauzate de altii oameni mai puternici, soarta, sansa.
_

Atunci ma uit pe articolul despre Vitamina D pe blogu lui Margarit:
_
Buna ziua, am si eu o intrebare ptr.d-nul Margarit si anume-de 2 ani jumatate am descoperit ca sufar de poliartrita reumatoida si de spondilita anchilozanta ( boli autoimune) si urmez un tratament f toxic.Intrebarea mea este ce suplimente as putea sa iau tinand cont de faptul ca medicul care ma trateaza nu mi-a zis nimic despre suplimente.Medicamentele sunt antinflamatoare si am nevoie si de Ca si de vit.D.In ce combinatii pot sa le iau? Am vazut pe site ca ati vorbit si despre Glutamina, e bine sa o iau?Multumesc ptr.raspuns.
_
dar omul isi respecta firma, nu risca nimic si raspunde:

_
Buna, imi pare rau pentru suferintele tale, dar din pacate recomandarile nu se pot face prin Internet.
Medicatia traditionala este ceva foarte agresiv, cred ca primul pas ar fi sa va documentati in legatura cu cauzele reale ale acestor boli si tratamente alternative, prin dieta, sport, suplimente, modul de viata in general.
_
0
11-01-2011, ora 22:52
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Insa daca va uitati ce au facut alti oameni cu probleme ca ale dvs, vedeti ca au eliminat din start solanacee, nightsahdes, adica toate care au alcaloizi:

-----------*

Spuneati despre cafea ca nu face rau in artrita reumatoida? Pardonez-moi, dar inainte de toate cafea creste regimul de functionare al axei HPA, ceea ce nu este o chestie de aplaudat, fiindca pe termen lung creste nivelul marekerilor inflamatori.
Aia care mediteaza si scad cortizolul si se feresc de Prednison, fac cea mai inteligenta alegere.
Nu mai zic ca sunt si studii care combat consumul de cafea in afectiunea dvs.
-----------*
Sigur, sunt studii pro si contra cafelei in RA, dar de ce sa riscati?

Mai cititi despre combaterea stresului oxidativ si artrita reumatoida, semintele de susan cu gama tocoferol ofera un progres nesperat pana acum.
-----------*
_
Paradoxal cate chestii se pot face ca sa ajungi la un nivel mult mai bun, dar lumea le ignora...

(*modificat de admin)
0
11-01-2011, ora 23:48
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
Multumesc Monica...nu fumez decat 2 tigari pe zi...in curand n-o sa le mai fumez nici pe alea :)


Germont eu sunt de acord cu tine la ultimele 2 comentarii :)
La mine Slava Domnului pana acum boala a fost blanda...si cred ca din cauza ca nu consum cafea, alcool, carne de porc sau vita, mezeluri, sucuri acidulate etc etc
Sper sa fie si in continuare asa sa ma las si de tigari si sa ajung la remisie...asta e scopul...:D

Multa sanatate tuturor!!!
0
11-01-2011, ora 23:53
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
la chestia cu legumele si fructele inchise la culoare sa stii ca la mine de ex nu prea e valabila...nu ma simt rau de la vinete sau rosii dar depinde de persoana :)
0
12-01-2011, ora 12:38
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
irina nu vreau sa ma bag aiurea unde n-am habar...dar vene umfltate eu am avut la mana cu probleme si cred ca din cauza inflamatiei...venele erau iesite in relief si provocau mai multa durere decat inflamatia in sine...acum sa nu te iei dupa mine...un doctor poate sa-ti spuna mai multe...sper sa gasesti pe cineva cu care poti sa ti permanent legatura
0
12-01-2011, ora 19:58
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
alimentatia are un rol fundamental in poliatrita. Am vazut marturii ale unor persoane care tin boala sub control cu alimentatie specifica. Nu se vindeca dar se poate tine la un nivel mai putin agresiv/distructiv.
Eu am simtit pe pielea mea asta Germont. Mai mult decat orice ar spune un Margarit cantareaste ce simtim pe propria noastra piele. Eu m-am observat in tot acest timp cum, reactioaneaza boala in functie de anumite alimente sau suplimente. Nu o singura data !.. sa nu fi fopst vreo coincidenta.
In fine... am inteles ca multe alimente trebuiesc evitate. Cafea nu mai beau de cand atacul asupra mainilor. Dimineata beau scortisoara cu miere, rar un cicorelo. De fumat n-am fumat niciodata.
Dupa ce iei un methitrexat si treci prin ce am trecut eu, incepi sa te gandesti serios la orice alte variante ar exista sa-ti imbunatatesti starea.
Dimineata ma simt bine, seara e cam rautz iar noaptea dupa ce ma pun in pat nu ma mai doare nimic.
Se spune ca in poliatrita predomina durerile nocturne.

Per general ma simt infinit mai bine datorita unui OM care m-a scos din groapa deznadejdii in care ma afundam vertiginos. Despre doctori nu mai spun nimic ca intervine cenzura.

Multumesc Diana. Intre timp m-am linistit, au disparut. Probabil ca-i normal in artrite dar ma panichez rau cand vad ca mai intervine ceva... peste.
0
13-01-2011, ora 15:06
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
am facut din nou analize si UPS !! Toate bune, factor reumatoid, proteina c, ASLO, complement C3c, VSH =3,
doar la urina a iesit alarmant :
leucocite 500
hematii 250
celule epiteliale scuoamoasa peste limita.
O fi infectie urinara ??
0
14-01-2011, ora 10:56
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pentru cine este curios... Gogu il poate gasi!

Efectele unei diete enterale suplimentate cu glutamină asupra enterocolitei induse de Methotrexat
0
14-01-2011, ora 13:37
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Buna, hop si eu. Imi place Germont asta, dar uneori am impresia ca vorbeste in limbi straine. Imi pare ca visez sa aud de un..pic mai bine. Inainte cand luam MTX, faceam infectie urinara o data pe luna, cred ca are ceva MTX. MI-a explicat o studenta la medicina ca acest medicament curata niste toxine de care organismul nostru nu are nevoie si totul trece prin caile urinare, iar daca nu bem suficienta apa ca sa le eliminam, aceste toxine se optesc in vezica si uite asa facem infectie urinara. Eu ma straduiesc din rasputeri sa beau cele 2 litri de apa pe zi, e greu pana te obisnuiesti. Acum nu am facut infectie urinara, sper sa ma pot tine de apa asta care ma inerveaza de multe ori. Inainte beam un litru de apa pe saptamana iar acum beau 2 litri pe zi, dar ma simt bine.
Va iubesc paa.
0
14-01-2011, ora 14:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu mai stiu sa fac optimizare SEO, m-am sclerozat poate. Ideea e ca nu mai apare nimic la search pe google. Or fi ceva forte obscure, producatori de medicamente, cine stie.
cautati glutamina pe blogul meu, sau in categoria SUPLIMENTE.

doamna Stadler...deci asa ma luati, "Germont asta" :)
In conditiile in care fac atatea eforturi sa scot la iveala neglijarea "intestinului permeabil" - ca doar de asta suferim (propabil) toti. Acestea fiind zise, cred ca mai pot gasi si altceva de facut.

Regards!
0
14-01-2011, ora 16:07
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
buna ziua tuturor :)
monica e foarte bine sa bei multa apa...
Eu acum 5 ani intr-o vara foarte calduroasa lucram la un bar si toata vara am baut numai cola si fanta...apa aproape deloc si ce sa vezi am facut o piatra la rinichi (Sau Bolovan mai bine zis) de 7 mm si am facut o criza de am zis ca mor eram singura in casa nici nu stiu cum am sunat la salvare...si de atunci vreau sa zic ca sunt mandra de mine ca am eliminat piatra...am baut 5 litrii de lichid pe zi timp de o sapt.dar de atunci sa nu mai aud de bauturi carbogazoase doar exceptional...evident de atunci zici ca-s camila beau 2 litrii ziua si jumate catre un litru noaptea :) asta cred ca de disperare sa nu mai patesc asa ceva...si ceaiurile sunt foarte bune...poti sa faci o cantitate mai mare il pui in sticla si bei rece :)
Si acum cu a noastra boala.azi mi-am facut test de ochi sa vad cum e...si e perfect :D
Sper sa nu am reactii de la plaquenil :)
In rest mici dureri de piept (oase) si habar n-am de ce...dar trec ele
de cateva zile am inceput sa mananc 5 fructe si legume pe zi si incerc sa evit orice mancare grea :)
Va tin la curent
Sananate multaaa!!!
0
19-01-2011, ora 15:40
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Conform facturilor mele de apa plata, eu singura consum in medie cam 12 cutii a cate 10 litri lunar, 120 litri.
Beau ca o rata. apa chioara sau ceaiuri deci ar trebui sa se curete bine instalatia.
Eu am trecut pe un tratament marshall. Am scris la un alt subiect deschis unde exista mai multi participanti.
O sa va tin la curent cu evolutia. Deocamdata ma simt foarte bine dar a trecut prea putin timp de cand am inceput tratamentul.
0
19-01-2011, ora 15:42
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Acolo spune ca e oarecum obisnuita infectia urinara la inceput cand organismul elimina toxine si bacterii masiv.
Hematuria e de asemenea frecventa asa ca nu-mi fac prea multe griji. Sunt sigura ca o sa fie bine. Pana nu ma " curat" de tot nu ma las :))
0
20-01-2011, ora 18:42
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
In sfarsit, parca se simte in cuvintele tale ca te simti mai bine, sau se transmite prin telepatie.Am sa caut si eu pe net despre acest tratament nou al tau. sa auzim de bine.
0
20-01-2011, ora 23:33
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
Buna fetele !!!Ma bucur ca sunteti ok ;)
Irina ti-am urmarit comentariile de pe celalalt topic :) ma bucur ca esti asa optimista si iti doresc sa reusesti cu acest tratament cu toate ca nu stiu despre ce tratament e vorba poate ne dai mai multe detalii despre ce trebuie luat si cum :)
Eu continui cu tratamentul meu nu mai am dureri deloc si ma simt extraordinar si analizele sunt bune :D
Va pup si va doresc multaaaa sanatateeeee
0
29-01-2011, ora 14:55
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Buna fetelor. Am fost la doctora mea si hop mam pricopsit cu inca o boala. Analizele sunt ok, dar cam de o luna imi curge nasu dupa ce mananc, m- i s-a parut ceva ciudat si i-am spus doctoritei, saptamana viitoare trebuie sa fac ceva analiza si daca se confirma ce crede ea, sunt al 3 caz din cariera ei de 30 de ani de medic. Mi-a spus ca e o fisura nazala spre creier, care la efortu de a manca elimina lichid. Ati auzit de asa ceva vreodata ? habar n-aveam ca exista asa ceva. Va tin la curent..
Sanatate tuturor
0
02-02-2011, ora 10:44
criss.aly
Nu este medic/terapeut
criss.aly
buna ziua,

djiulia de cand iei plaquenil? eu iau de vreo 6 ani, si multumesc lui Dzeu ma simt bine.
0
04-02-2011, ora 11:06
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Monica, sa stii ca astept vesti de la tine. Sper sa nu fie doamneiartama ceva grav. Poate ai o simpla alergie... nu ma pricep dar nu cred sa fie fisura spre creier. Eu ma confrunt fenomenul invers - uscarea mucoaselor.
Ma trezesc dimineata cu gura uscata precum si cu mucoasa nazala dar sper ca dupa tratament sa-mi mai treaca. E destul de neplacut.
0
10-02-2011, ora 11:57
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Mi-au sosit analizele de vit amina D3 :
la 25 OH am insuficienta ( 9.36 ng/mL) fata de intervalul normal : 30 - 100 ng/mL
la 1.25 OH insa e surplus ( 77.1 pg/mL ) fata de intervalul normal 20 - 63 pg/mL
Convertorul de analize spune ca valoarea marita a 1.25 OH indica clar prezenta inflamatiei TH 1

Ma intreb : doctorii nostri de ce nu se folosesc si de aceste analize pentru a identifica inflamatia,
mai ales in cazurile cand celelalte analize sunt perfect normale in vreme ce omul se stinge pe picioare.

Se spune ca valorile acestei analize ar fi sugestive pentru succesul tratamentului, scaderea
valorii 1, 25 OH fiind asociata cu scaderea inflamatiei.

Scriu aici desi simt ca n-am corespondent dar poate candva, cineva la fel de disperat ca si mine, o sa stie sa se foloseasca de aceste informatii.
0
10-02-2011, ora 12:27
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
... o avea legatura disturbarea VDR cu bolile autoimune ? Cui ii pasa ?!!
Noi suntem indopati cu Ca+D3, fara nicio urma de discernamant !!

Pe de alta parte, valoarea scazuta a 25 OH este asociata cu prezenta bolilor de sistem, in specxial LES
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0FDN/is_2_7/ai_85523005/
0
10-02-2011, ora 12:36
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
... si uite cum Marshall umbla la cauza ci nu la efecte, prin depistarea si reglarea acestor anomalii.
In ignoranta masiva care ne guverneaza, probabil ne-or mai trebui zeci de ani nu pana sa inovam ceva... ci pana sa intelegem macar ce-au descoperit altii.
0
10-02-2011, ora 15:23
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
http://mpkb.org/home/publications/blaney_congress_on_autoimmunity_2008
0
10-02-2011, ora 15:37
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
So, summary: to say 1, 25 Vitamin D is a sensitive clinical marker of an autoimmune in chronic disease and reflects para-inflammation and VDR hypo-responsiveness. This para-inflammation could be due to persistent bacterial infection both because of what I have found serologically and also what we have found in response to ant-bacterial medication. Pro-inflammatory cytokines can be safely reduced with ARB"™s. Sub inhibitory levels of bacteriostatic antibiotics are effective in reducing bacterial burden. And finally, resolution of the inflammatory condition is reflected in the normalization of Vitamin D metabolites.
0
10-02-2011, ora 22:10
criss.aly
Nu este medic/terapeut
criss.aly
adica ar trebui sa limitam consumul de vitamina D, pentru a scadea inflamatia?
0
11-02-2011, ora 12:26
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
S-a demonstrat ca o caracteristica comuna a bolnavilor de poliartrita precum si de alte boli autoimune, este
metabolizarea eronata a vitaminei D. Bacteriile impricinate in boala, blocheaza receptorii nucleari de vitamina D
si astfel apare disfunctia imuna, dereglarea hormonala si implicit dereglarea sistemica.
Asadar degeaba iei vit. D cat organismul nu mai e capabil s-o metabolizeze, ba mai rau faci !!
E greu de crezut ca acest metabolism e responsabil de toate bolile asa zise autoimune, de fapt e doar o veriga a lantului trofic pentru ca una se genereaza pe cealalta intr-un concurs de factori capabili sa declanseze si sa intretina boala.
S-a observat la toti bolnavii de poliartrita aceasta discrepanta in asimilarea vitaminei D : valoare foarte scazuta a 25 OH combinata cu valoare foarte mare a 1, 25 OH.
Aceasta analiza ar putea fi extrem de concludenta in primul rand in diagnosticul acestor boli dar doctorii din nestiinta nu apeleaza la ea. Pana mai anul trecut nici nu se facea la noi in tara.

Mecanismul e foarte complex si trebuie citit mult ca sa intelegi Nu scadem inflamatia prin limitarea consumului de vitamina D, no way, ca iar ne adresam efectelor ci nu cauzei. In fapt e necesar a debloca receptorii de vit. D pentru ca aceasta sa poata fi metabolizata de organism iar tratamentele actuale nu prea fac asta.
Deblocarea VDR ar fi prima conditie pentru revenirea unui bolnav de poliatrita la functionarea normala.
Pe asta se bazeaza programul Marshall. Eu nu am dat importanta pana nu am vazut chiar din propriile mele analize si simtome cat adevar si realitate cuprinde acest program.
Deci ordinea fireasca in recuperare e urmatoarea : Deblocarea VDR, inhibarea inflamatiei fara imunosupresie, slabirea bacteriilor si eliminarea lor in timp apoi refacerea sistemului imunitar innascut. Nu e poveste.
E greu de facut, necesita timp si oarecare suferinta dar organismul astfel se poate regla optim si DA ! putem scapa de poliartrita.
Adaugă un comentariu / răspuns
430 comentarii 1 2 ..... 11121314 15 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.