poate sa mai exista sarcina inca?

26-04-2013
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
buna seara.am o nelamurire foarte mare, avut fost gravida in 5 saptamani, am vrut sa fac avort si dr.mi-a dat niste pastile arthortec75 dupa ce am inceput sa iau sambata pastila dupa 2h mi-a venit o hemoragie foarte abudenta care ma tinut pana dumnica dim am avut cheaguri foarte mari(ca ficatul de pui) luni m-am dus la dr mi-a spus ca am facut avort spotan.am facut ecografie mi-a iesit la ecografie ca embrionu sa eliminat si ca sacul a ramas ca e cam 0.08cm cam aja ceva nu am inteles eu prea bn, dar cica sa eliminat totul cu bine, de sambata pana azi am avut mestruatie, pana acum 2 zile am avut abudenta, dar de ieri a inceput sa se opreasca, azi am facut un test si mi-a iesit pozitiv, si sunt f speriata, as putea sa fiu gravida inca?, de ce testul a iesit pozitiv daca am avut avort spotan acum 6 zile?astept un rsp urgent va rog k sunt disperata
9 comentarii
0
26-04-2013, ora 21:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In Romania ti-a dat medicul pastile pentru avort?? Ai riscat sa mori.
Poate mai ai hormoni de sarcina in organism, dar mergi si fa investigatii la cabinet, nu pe forum.
Sa fii cu mare bagare de seama, poti ramane usor gravida dupa chiuretaj.
0
26-04-2013, ora 22:47
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
chiurotaj nu am facut, deci paastile cand mi le-a dat nuj pentru ce au fost?dar imediat mi-a provocat hemoragie, deci mai e posibilitatea s mai existe sarcina?daca am facut ecografie si a spus k embrionu sa eliminat?luni trebuie sa fac din nou ecografie..pentru ca a fost o sarcina nedorita, si mie imi era frica sa fac avort..., si mie imi este frica sa nu fiu inca insarcinata, relati sexuale nu am avut
0
26-04-2013, ora 23:33
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
In locul tau m-as duce imediat la alt medic si as repeta ecografia.nu pot sa cred ca in romania se mai fac avorturi cu pastile.in primul rand ca te ai chinuit 2zile cu o hemoragie si ai fi putut sa mori iar un chiuretaj te scapa in 15min de problema.in al doilea rand la un chiuretaj te aspira ptr a nu ramane resturi in organismul tau.daca a ramas ceva acolo poti face o septicemie sau alte complicatii.pe viitor s-ar putea sa iti doresti un copil si sa nu mai poti sa il faci.dute si cere o alta parere.sanatate
0
26-04-2013, ora 23:37
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
o alta ecografie trebuie sa fac acum luni...sa uitat si sotia lui care e dr..si doctorul..si a spus ca resturi nu au ramas.si ca embrionu sa eliminat, eu cred k nu au fost pastilele de vina ce am provocat avortu spotan, ci stresul care l-am avut, si disperare ca sunt gravida...ca am citit prostectu si spune k nu are nici o legatura cu intreruperea sarcini...asta ma nelamureste pe mn pna luni...poate sa mai existe sarcina daca embrionu sa eliminat?
0
26-04-2013, ora 23:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu-ti fac eu morala, dar mai bine te informezi foarte bine cum sa nu ajungi in asemenea situatii, , ,
NU este suficienta ecografia! Fa control ginecologic si eventual sa-ti curete uterul ca altfel poti face mari complicatii.
0
27-04-2013, ora 00:03
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
ms mult:*
0
27-04-2013, ora 12:35
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca ai avut menstruatie atat de abundenta, sigur ai pierdut sarcina. Mergi la medic pentru o ecografie, insarcinata sigur nu mai esti.
0
29-04-2013, ora 23:40
danascumpa
Nu este medic/terapeut
danascumpa
am fost azi am facut ecografia, e totul ok..mi-a dat sa fac si analiza sa fiu mai sigura
0
30-04-2013, ora 13:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si pe dinauntru, vaginal, in uter, nu s-a uitat?? Sau n-ai fost la ginecoclog, doar la eco?
Ai mare grija de tine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Protejarea sarcinii - riscuri de întrerupere a sarcinii și cum să le eviți
  • Avorturile repetate și inexplicabile, mai frecvente la femeile cu un simț al mirosurilor corporale mai bun
  • Riscul de avort spontan este mai mare în lunile de vară
  • Temperaturile ridicate ar putea crește riscul de avort spontan
  • Secreții vaginale anormale în sarcină
  • Examinarea placentei poate releva cu acuratețe mare cauza unei sarcini pierdute
  •