poate fi pneumonie?

30-03-2015
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Buna ziua. Acu 4 zile a inceput sa ma usture in gat so sa am o senzatie de mancarine permanenta, cum toti cei din fam mea au fost pe rand bolnavi si nu au scapat fara antibiotic, am inceput sa iau si eu ce luase sotul deoarece simpromele erau la fel. Am luat eficef 1 la 12 ore, acc 200 3 pe zu so nurofen raceala si gripa 3 pe zi. Problema e ca dupa 4 zile de tratament ma simt mai rau ca la inceput, am o senzatie se slabiciune, durere intensa in piept so plaman atunci cand tusesc, senzatiw de arsura in gat si piept, nas infundat, dureri musculare. Febra am avut doar 37.2 intre dozele de antibiotic. Am fost azi la med de fam, m-a aacultat la plamani si a zis ca sunt inflamati dar ca nu e pneumonie si mi-a spus sa continui trat doar ca in loc dd acc sa iau eurespal plus bronhexim. Ce ziceti sa mai consult si un alt med? Starea mea e tot mai proasta, nu Pot sta nici in picioare, iar daca vorbesc simt ca nu mai am putere. Va multumesc
2 comentarii
0
30-03-2015, ora 13:08
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Apropo...am o fetita de 9 luni care a fost racita ( cred ca de la ea am luat), aatati am terminat antibioticul. Credeti ca poate lua iar de la mine? Multumesc
0
30-03-2015, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL si Pneumo-ftizio
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •