poate fi hiv?

12-02-2007
ana vasiliu
Nu este medic/terapeut
ana vasiliu
acum o luna si jumamate am avut cheilita angulara(din cauza expunerii excesive la UV).am observat insa ca de vreo 2 zile am dimineata in colturile gurii o pasta albicioasa si tot ce am gasit e ca ar putea fi candidoza bucala.ce ma ingrijoreaza este ca aceasta afectiune este intalnita des in cazul batranilor, copiilor, administrarea de antibiotice si hiv.mentionez ca am 20 si nu ma incadrez decat in categoria persoanelor cu deficit imunitar si sunt ingrozita.exceptand aceasta albeata nu ma mai deranjeaza nimic altceva dar prietenul meu are si el de 4 zile o zona alba dureroasa pe buza inferioara(in interiorul gurii) si in jurul acestei pete e rosu.as mai dori sa stiu carui medic sa ma adresez:stomatolog sau dermatolog?va rog sa-mi spuneti daca sunt intr-adevar motive serioase de ingrijorare pt ca simt ca cedez psihic va multumesc

vreau sa adaug ca folosesc anticonceptionale yasmine e posibil sa fie si de la ele?
8 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa ai o candidoza bucala, dar exista multe alte cauze care o pot genera! De ce te gandesti de prima data la ce-i mai rau?
Te poti adresa unui dermatolog, dar si unui ORL-ist!
0
13-02-2007, ora 00:00
ana vasiliu
Nu este medic/terapeut
ana vasiliu
va multumesc mult pt raspuns dar vreau sa va mai intreb daca e normal sa am candidoza bucala si vaginala in acelasi timp pentru ca astazi am aflat rezultatul secretiei si am candidoza si daca folosind tratamentul pt cea vaginala se vindeca si cea bucala?pentru ca in prospectul pastilelor e precizata si candidoza bucala.
0
14-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candida albicans este o levura (ciuperca) care traieste in mod normal in gura, interstinul gros (la ambele sexe), vagin (la femeie), pe uretra sau in santul balanopreputial (la barbati). Daca motivul pentru care aceasta candida devine patogena afecteaza organismul in ansamblu ( tratamente cu antibiotice, anemii, diabet, depresie imunitara, etc.) ea poate sa se manifeste atat in gura cat si la nivelul vaginului. Nu stiu ce pastile ti-au fost recomandate, insa in general se recomanda fluconazolul, care are efect atat pe candidoza bucala cat si pe cea vaginala.
0
14-02-2007, ora 00:00
ana vasiliu
Nu este medic/terapeut
ana vasiliu
mi s-a recomandat tratament timp de 7 zile cu nizoral(si partenerul) si ovule mycoheal.sper sa se rezolve problema cu acest tratament mutumesc inca o data pt raspuns
0
14-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca nizoralul este cea mai buna alegere pentru candidoza!
Eu as fi recomandat fluconazol (Flucoric, Mycosyst, etc), caps de 50 mg. cate o capsula la 24 ore timp de 7 zile.
0
21-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Care sunt mai pe larg simptomele hiv sau sida?multumesc anticipat
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Simptomele HIV - SIDA sunt foarte greu de descris pe forum "mai pe larg", deoarece ele sunt cuprinse intr-o carte!!! In principiu, la debut, boala se poate manifesta ca o infectie virala banala. In stadiul final, de SIDA, simptomele sunt date de complicatiile care apar si nu apartin in mod particular bolii.
1
23-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.