poate fi anxietate sau altceva

17-11-2008
dannad
Nu este medic/terapeut
dannad
salut, poate cineva sa imi raspunda ii multumesc, am avut un accident de munca si sa soldat cu urmari grave pentru mine am ramas fara un deget de la mana dreapta cel mic, asta in urma cu 2 ani in urma si de atunci au aparut problemele, m am izolat de toti prietenii la locul de munca purtam tricouri cu maneca lunga, intrebariile de la toti muncitorii ma stresau dar nu ii luam in seama, dupa cateva luni de la revenirea la munca a aparut o problema mai grava, a aparut un tremur foarte vizibil la mana si piciorul stang, le am ascuns si pe acesta cat am putut, ppentru ca toti ma intrebama ce am, dupa aceea a aparut mai tot timpul atacurile de panica la orice magazin la care ma duceam tremuram foarte tare si trebuia sa plec imediat, este ceva penibil, acum nu mai cumpar o paine este greu sa ma fac mereu de ras, pentru unii acum am ramas mai tot timpul cu tremurul acela la mana nu pot tine nici un ziar in mana pentru ca tremurul este din ce in ce mai mare, am luat o gramada de calmante nu ieseam afara fara sa iau calm de frica ca ma apuca tremurul acela de fata cu prietenii, este un calvar viata asta acum.este posibil sa fie toate acesta de la acel accident.cand ma uit la mana este greu sa vad 4 degete si nu 5.sper sa imi raspunda un medic de la acest sait cu multumiriile de rigoare
1 comentarii
0
19-11-2008, ora 10:47
anielaminu
Identitate neconfirmată
anielaminu
Daca acele simptome se accentueaza pe fond de stres, e f posibil sa aiba legatura si cu anxietatea. Din cele descrise de tine, pare ca mereu vrei sa ascunzi ceva, de ceilalti..poate si de tine. Acest fapt poate pune mereu tensiune pe tine.Aceasta devine din ce in ce mai mare si cu cat incerci sa o controlezi cu atat pare sa se accentueze. De aici si pana la evitarea situatiilor banuiesc ca nu a fost decat un pas. Situatiile evitate din pacate au redus pe moment anxietatea insa pe termen lung au consolidat existenta ei. Imi pare rau pt accidentul tau de munca. Banuiesc ca nu a fost un moment prea placut. Din pacate astfel de situatii se pot intampla si dureros e ca nu se mai pot schimba.Ce ne ramane de facut in aceste cazuri este sa invatam sa le acceptam si sa traim cu ele. Ai o perceptie care face ca acest lucru sa para groaznic de penibil si nefericit iar asta iti accentueaza sentimentul de jena, neliniste si dupa cum observi, ti-a afectat si relatiile sociale si desfasurarea activitatilor cotidiene. Daca nu reusesti sa treci peste aceste momente singur, ajutorul unui psiholog iti poate fi benefic. Numai bine si sanatate iti doresc!
Psih. Aniela MINU
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul