pneumonie la nou nascuti

30-01-2012
Doinitza85
Nu este medic/terapeut
Doinitza85
Buna. am nascut prin cezariana la 36 saptamini si 5 zile un baietel de 3.100 gr. la 2 ore dupa nastere bebelusul a fost diagnosticat cu pneumonie congenitala. a urmat un tratament cu antibiotic 14 zile si dupa analize repetate medicii neau spus ca totul e bine si am fost externati. acum are 6 saptamini, crste in greutate, nu are simptome de boala dar eu oricum sint foarte ingrijorata daca nu va avea urmari. va rog daca a avut cineva un caz asemanator spunetimi si mie ce ati facut ca sa ma mai linistesc... va multumesc din suflet
2 comentarii
0
30-01-2012, ora 18:41
Tiaandmao
Nu este medic/terapeut
Tiaandmao
cred ca mai bine decat noi te ar sfatui doctorul de familie, cu riscul de a fi cicalitoare te duci cu copilul la doctor pentru un control de rutina si pui problema celor intamplate in trecut.Asa vei avea mult mai multa liniste crede-ma.Cand este vorba de sanatatea celor mici, eu personal devin nebuna, nu mai gandesc, nu mai realizez... asta pana nu sunt eu sigura ca totul e bine.. numai bine si sa auzim vesti bune...
0
30-01-2012, ora 20:04
Doinitza85
Nu este medic/terapeut
Doinitza85
mersy mult. asa sint si eu cind e vorba de sanatatea mikutilor. am intrebat si medicul dar mia zis sa stau linistita ca totul o sa fie bine. mie insa mii interesant de alte cazuri cind copii au avut pneumonie congenitala cum sau dezvoltat, daca nu au avut probleme din cauza asta. sa stiu de ce sa ne pazim... medicul ne da sfaturi dar de multe ori din cazuri reale ai multe de invatat. multumesc inca odata si sanatate si voua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •