pneumonie interstitiala?

05-03-2010
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Sunt bolnav si nu mai stiu ce sa fac.(am 35 ani 180 inaltime si 87 kg si fac miscare destula la servici) mi sa pus diagnosticul de Pneumonie interstitiala stanga(am facut radiografie din fata si din lateral), cu suier crepitant la baza plamanului (cel putin asa i-mi spuneau medici ), am luat augmentin 10zile apoi axetil intravenos cu gentamicina intramuscular 7 zile, apoi avelox400 10 zile, simtomele au fost si au ramas aproape neschimbate ;-tusesc rar 5-10 ori pe zi, fara febra(36, 2-36.5) uneori respir greu, nu se rupe hara din piept si nu pot sa scuip dar cand se intampla sa tusesc productiv mai ales dimineata atunci sputa are culoare verde-galbui, am facut si bronhoscopie si am fost aspirat.din analize nu reiese nimic...nici din analiza de sputa si nici din analiza de sange, acum cand respir nu simt nimic doar atunci cind inspir puternic se aude la sf. un suierat apoi la expirare daca i-mi golesc plamanul la sfarsit un sunet creponat de parca ceva ar sta in calea aerului.sunt disperat nu mai stiu ce sa fac.fizic sunt slabit...o zi sunt bine o zi sunt varza... ajutor!!!!!!!!!!
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Mai faceți o radiografie ca să vedeți care a fost evoluția sub tratament. E posibil să fie o pneumonie mai severă sau chiar cu complicații. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.