Tratament pt pneumonie de cateva zile, starea nu i s-a imbunatatit

25-12-2007
cris_tina216
Nu este medic/terapeut
cris_tina216
buna seara!am si eu o intrebare. In caz de pneumonie dupa cate zile de tratament medicamentos (ampicilina cu gentamicina) trece febra?tatal meu are pneumonie si a luat klabax timp de 5 zile insa nu i s-a imbunatatit starea si i s-a prescris alt tratament, si ia injectii de 3 zile. E normal sa mai aiba inca febra 39 grade C?
51 comentarii 12 Înainte ›
0
25-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU prea seamana sa fie normal. Este necesara o internare si o investigatie serioasa!
0
06-04-2010, ora 11:06
zyzyka_eu
Nu este medic/terapeut
zyzyka_eu
buna ziua! am si eu o fetita de 1 an si a avut oneumonie interstitiala acum 2 saptamani.am fost internata in spital unde i sa administrat cefort intravenos...dar nu am stat mai mult de o zi jumatate caci eram la contagioasa si acolo toata lumea vomita...si a inceput si fetiota mea sa vomite flegma...m-am cerut acasa dupa 2 zile iar acasa nu a mai vomitat. rar vmita dak o fortam sa mananca. dupa ce am iesit din spial am inceput tratament cu zinat si gentamicina injectabil pe care ni l-a recomandat medicul pediartu...dupa 2 zile de tratament cu zinat si gentaminina am fost iar la medic pedeiatru si mia spus k nu mai are nimic la plaman. Este posibil sa-i treaca asa repede? totusi am continuat cu tratamentu jumatate de gentamicina inj la 12 ore si zinat 5 ml la 12 ore. i-am dat zinatul 5 zile jumatate si gentamicina 3 zile. vreu sa spun k acum dupa o saptamana de cand a terminat tratamenu e bine. e mancacoiasa iar nu mai face febra nu mai tuseste nu mai are diaree si nu mai vomita. in schimb mai ii curge nasucu chiar niste muci verzisori si grosi. ce imi recomandati pentru secretia nasucului? credeti k ar trebui sa merg la un control doar pentru acest lucru? multumesc mult
0
06-04-2010, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da tre sa mergeti la ORL
sa aveti acasa un aspirator nazal.
aparata de aerosoli.
0
06-05-2010, ora 00:25
emysem
Nu este medic/terapeut
emysem
Buna seara! Mama mea a fost diagnosticata anul trecut in noiembrie cu pneumonie dreapta cu tratament in spital cu ampicilina si gentamicina. Acum, de o saptamana a racit si tuseste foarte rau ( ca un fumator), am fost la medicul de familie care ne-a trimis la medicul pneumolog pentru examen de specialitate cu suspiciunea de "pneumonie interstitiala dreapta". Medicul pneumolog ne-a trimis la radiologie pentru radiografia pulmonara pe care scrie "desen pulmonar usor accentuat bilateral".Doamna doctor pneumolog a zis ca nu ar fi pneumonie, ci o raceala puternica si i-a prescris mamei mele Klabex, Eurespal, Stodal, Aerius si vitamina C cu propolis. Eu am insistat ca ar trebui internata in spital dar dansa a spus sa facem acest tratament acasa si sa revenim dupa zece zile la control. Problema este ca, desi au trecut trei zile de tratament,
tot asa de rau tuseste, nasul ii curge si o doare capul, si nu se simte nici o ameliorare, mai are si insuficienta cardiaca stadiul II, HTA Es st II, CIC si angina fiind sub tratament permanent pentru aceste boli. Credeti ca poate fi ceva grav?Pneumonie ?Tuberculoza? Ce ma sfatuiti sa fac?
1
06-05-2010, ora 07:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema pe tractul bronho-pulmonar trebue tratat si cu Inhalatii sau Aerosoli.
Cu aparatul de aerosoli medicamentele ajung direct in trahee si bronhii.
puteti suna0740100644Gabi.si o s aprimiti prin posta.
se pune ACC 1 fiola+dexametazona fum de fiola+2 pic de ulei volatil de Busuioc.
mergeti si la ORL.. sa vada faringele si laringele.
0
08-06-2010, ora 18:40
nistor_constantin
Nu este medic/terapeut
nistor_constantin
Buna seara ma numesc Nistor Constantin am 41 ani in urma cu 7 ani am avut TBO in
prezent sint diacnosticat cu BPOC sint fumator inrait, ce tratament pot face pentru a mai usura
suferinta la orice miscare gresita tusesc nu pot merge repede obosesc si cind maninc nu pot
face nimic am pauze de respiratii in timpul noptii tusesc foarte des noaptea si ziua am dureri
in piept ferecvent va rog un sfat sami dati


Cu multumiri
Costel
0
08-06-2010, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa aveti acasa un aparta de aerosoli
2. cautati pe internet.. TEHNICI RESPIRATORII DUPA BUTEYKO
0
10-06-2010, ora 22:54
ionutvls
Nu este medic/terapeut
ionutvls
buna seara.am 27 ani, si acum o saptamana am fost diagnosticat cu pneumonie bacteriana lob inferior dreapta de catre de catre medici de la urgente si am fost internat dar din cauza ca nu mai sunt angajat mau externat dupa 4 zile.miau facut tratament cu cefort 2g dimineata si 1g seara timp de 4 zile plus ciprofloxacina de 500mg, algocalmin, paracetamol si bromhexim.la externare miau zis sa continui tratamentul inca 4 zile dar doar 2g de cefort pe zi administrate dimineata plus ciproxacilina, algocalmin, paracetamol si bromhexim maine ar fi a 4 zi zi dupa externare si totusi eu inca am temperatura de 37.1 e normal?iar respiratia o am cam greoaie parca mar tine in gat.Simtomele la internare au fost:febra 40, 3 dureri groaznice de cap[imi zvagnea puternic in special cand ma miscam] frisoane si transpiratie fara dureri in piept sau spate si fara tuse.tusea mia aparut dupa vreo doua zile dar dureri de plamani nu am avut.intrebarea este cam de cat timp este nevoie sa ma vindec si daca tratamentul pe care lam luat e bun.trebuie sa tin vrun regim?la ora actuala nu ma doare nimic decat am 37grade transpir si respiratie greoaie.pot aparea complicatii daca ies afara?
0
11-06-2010, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa stii ca bolile de plaman..NU dor.. ! Chear daca merge un proces inflamator.. Plamanul nu doare..
din acest motiv e greu de stiut cum evolueaza boala.. decat daca mergi la Pneumoftizio.. sa te asculte cu stetoscopul si sa repete radiografiea!!!
ajuta foarte mult la tratamentul pneumoniei si bronsitelor..INHALATIILE facute la domiciliu.. sau Aerosoli !
0
11-06-2010, ora 08:57
ionutvls
Nu este medic/terapeut
ionutvls
mersi pt raspuns dar ce fel de inhalati sau aerosoli
0
14-06-2010, ora 00:45
ionutvls
Nu este medic/terapeut
ionutvls
ce fel de inhalatii sau aerosoli
0
14-06-2010, ora 07:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatiile se fac cu Ceai de musetel + 3-4 Ppic de ulei volatil de eucalipt sau Inhalant din farmacie.
Pentru a face aerosoli trebue sa ai aparat de aerosoli acasa.( in el se adauga medicamente dupa caz.)
0
16-06-2010, ora 14:44
ionutvls
Nu este medic/terapeut
ionutvls
MERSI MULT DE RASPUNS E COMPLICAT SPER SA MA FAC BINE CU MEDICAMENTE PE CALE BUCALA DEFAPT SA VAD CE IMI ZICE MAINE MEDICUL PT CA MERG LA CONTROL.
MAI AM O NELAMURIRE ACUM VREO 2 LUNI AM FOST LA UN CONSULT LA SPITALUL TBC PENTRU CA OBOSESC FOARTE REPEDE SI DE MULTE ORI IN TIMP CE MANCAM SAU CHIAR SI STAND DEGEABA SIMTEAM INSUFICIENTA DE OXIGEN SI TREBUIA SA TOT RESPIR ADANC PT A MA SATURA DE AER SI CEI DE LA TBC MIAU FACUT RAZE, TSTE DE VENTILATIE SI MIAU ZIS CA NU AM NIMIC IN URMA TESTELOR DAR E POSIBIL SA FIE UN INCEPUT DE BPOC IN FAZA 0 SI MIAU DAT SERETIDE DISKUS 50250 SA INHALEZ DIMINEATA SI SEARA.AM FOLOSIT TIMP DE O LUNA DAR NU AM SIMTIT NICI O DIFERENTA ADICA TOT OBOSESC.DUPA CE LAM TERMINAT AM FOST LA MEDICUL DE FAMILIE SI MIA DAT IN CONTINUARE RETETA COMPENSATA PT 2 SERETIDE IAR CAND AM AJUNS LA FARMACIE DOAMNA DE ACOLO MIA ZIS CA POATE PROVOCA DEPENDENTA ADICA NO SA MAI POT RESPIRA DUPA UN TIMP FARA SERETIDE SI NU LAM MAI LUAT TINAND CONT SI DE FAPTUL CA NU AM SIMTIT NICI O DIFERENTA FOLOSINDUL SI MIA ZIS FARMACISTA CA E POSIBIL SA NU AM BPOC CI SA FIE SIMTOMELE DE LA FUMAT.FUMEZ CAM 20 DE TIGARI PE ZI CAM DE 17 ANI.CAND AM FACUT RAZE IAM INTREBAT PE CEI DE LA TBC DACA SE CUNOASTE FUMUL PE PLAMANI SI MIAU ZIS CA SE VEDE PUTIN.
CE MA SFATUITI SA FAC SA IAU SERETIDE IN CONTINUARE.POTE FI CUM MIA ZIS FARMACISTA.IMI POATE AFECTA NEGATIV SERETIDE LA VINDECAREA DE PNEUMONIE.
MULTUMESC ANTICIPAT DE RASPUNS SI TIMPUL ACORDAT
0
16-06-2010, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e simplu.
1. te lasi de fumat
2. citesti pe net.. Tehnici respiratorii dupa Buteyko.. inveti sa respiri corect.. si uiti de toate problemele.
0
18-06-2010, ora 00:32
ionutvls
Nu este medic/terapeut
ionutvls
USOR DE SPUS DAR GREU DE FACUT CU LASATUL DE FUMAT.AM AVUT O TENDINTA DE A MA LASA CAND AM FOST IN STAREA CRITICA CU PNEUMONIA ADICA NUMI MAI CEREA SANGELE NICOTINA SI VREO CATEVA ZILE NU AM FUMAT DAR CUM A INCEPUT SA SE RETRAGA BOALA AM LUAT IAR TIGARILE.APROPO AM FOST AZI LA CONSULT AM FACUT ENDOSCOPIE PULMONARA SI MIA TRECUT PNEUMONIA.DE FUMAT NU MA POT LASA SUNT SIGUR DE ASTA.PANA LA URMA SA CONTINUI CU SERETIDE TRATAMENTUL?
0
23-06-2010, ora 15:23
nyrod53
Nu este medic/terapeut
nyrod53
dle doctor, am fost bolnav de TBC pulmonar caverna acu 20 ani si ma pazesc permanent.Am insa o problema cu rinichii, treb sa beau multa apa, ce spuneti transpiratii puternice pot fi ca plamanul nu e in regula? Am facut acu 6 luni o radiografie si este scris plaman INTARIT bilateral.Ce sa insemne asta ?multumesc
0
23-06-2010, ora 15:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acolo unde a fost TBC. sa fibrozat!!!
uneori organizmul arunca toxinele si prin transpiratie.. daca nu functioneaza rinichii bine...
0
29-06-2010, ora 15:57
wyktor
Nu este medic/terapeut
wyktor
Buna ziua.Dle doctor, si eu am probleme dese cu pneumonia, bronsita, mai ales de cand am avut hepatita si mananc putine grasime.Transpir des si simt tot spatele rece.La fel mi a spus la radiografie PLAMAN INTARIT BILATERAL, ce sa insemne?
0
29-06-2010, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scriemi pe mail
varsta, inaltime. Kg tensiune arteriala.
am sa.ti recomand un regim alimentar, un tratament local si un tratament pentru imunitate...
0
08-07-2010, ora 08:29
cami popa
Nu este medic/terapeut
cami popa
d-nule dr, va rog din suflet spuneti-mi daca pleura inchistata isi mai revine vreodata, cum evolueaza in timp, am pleurezie, fac de 2 luni tratrament tbc, inca am dureri cand inspir adanc, cand casc sau stranut.Cat vor persista aceste dureri.Sunt din cauza pleurei inchistate pt ca foitele pleurei se freaca pe uscat, fara lichidul normal care ar trebui sa fie intre ele?Exista riscul ca tbc sa se activeze, extrapulmonar fiind, pe alte organe interne chiar daca respect tratamentul?VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
08-07-2010, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca faceti tratamentul corect.. NU./. Tbc.. nu se extinde.
cred ca trebuie safaceti mult tratament local ( inhalatii sau Aerosoli..)
sa folositi Vit A si Vit E in drajeuri.. caci ele sunt menite sa hidrateze pleura.
trebui esa consumati 2- 3litri de apa plata si ceaiuri pe zi..
0
08-07-2010, ora 10:20
cami popa
Nu este medic/terapeut
cami popa
va multumesc din suflet d-le dr., cand am inceput tratamentul mi sa spus ca este un tratament considerat agresiv pt ca reactii adverse apar si dupa 2-3 luni de la inceperea tratamentului.De exemplu, de ceva timp, cam 2 sapt am dureri groaznice de cap, de la ceafa in sus cam pe la mijlocul capului ca sa zic asa, durere si o presiune f mare, pana acum eu rar am stiut ce inseamna durere ce cap, iam spus medicului curant mia zis sa iau cate un algocalmin, dar nu pot sa iau asa des nici nu vreau, am si asa destule pastile.
0
08-07-2010, ora 10:51
cami popa
Nu este medic/terapeut
cami popa
d-le dr. am uitat sa va spun ca pana inainte de a 2 biopsie a lichidului pleural am fost suspecta de cancer, este posibil ca in viitor chiar sa il fac?
0
24-08-2010, ora 20:45
camelia florentina
Nu este medic/terapeut
camelia florentina
buna ziua ma numesc camelia am 50 de ani si as vrea sa stiu ce diagnostic am la: hta es st a 2-a gr risc aditional angor pectoris de efort aritmie eptasistolica ventricularadiscipidemie
astept un raspuns
0
01-10-2010, ora 23:53
KingAnubis
Nu este medic/terapeut
KingAnubis
Buna seara. Am avut pneumonie, am stat in spital o saptamana, acum o saptamana am stat acasa, mi s-a spus ca e in retragere pneumonia. As vrea si eu sa stiu cat timp e indicat sa nu fumez. Am stat 3 saptamani fara fumat si am zis, in urma penumoniei, ca o sa fumez mai rar...cam cand as putea sa reincep sa fumez? Mi-am propus ca pana in Noiembrie sa nu mai fumez. Mentionez ca eu NU VREAU sa ma las de fumat si mai spun ca nu sunt dependent deoarece 3 saptamani fara fumat=no problem.
As vrea sa mai stiu daca pneumonia, inainte de a aparea are ceva specific...eu m-am simtit bine, nu am facut nimic neobisnuit si m-am trezit a 2a zi cu febra 39 si cu tuse...ulterior vazand ca nu imi scade febra am facut o radiografie la plamani si mi s-a spus ca am pneumonie si am fost internat o saptamana...dupa 2 zile febra a scazut nu am avut complicatii sau ceva...doar ca sutn tare nelinistit in privinta ideii ca nu stiu unde am racit. Tin sa spun ca nu am fost internat niciodata decat acum pentru prima oara si niciodata nu am avut probleme grave de sanatate si am fost imun la raceli. De ce acum? Multumesc mult
0
29-11-2010, ora 16:52
geman raducu
Nu este medic/terapeut
geman raducu
buna seara.Am un baiat de 3 ani si 7 luni si a fost diagnosticat cu pneumonie.tratamentul cu aerosoli este indicat?.am de gand sa cumpar un aparat de aerosoli.si vreau sa stiu daca se merita?multumesc
0
29-11-2010, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. aparatul de aerosoli este foarte bun pentru bolile traheo-bronsice. si ORL
este unica metoda de a duce eficient si repede medicamentele direct in regiunea inflamata.
0
07-12-2010, ora 22:17
kyka_bruna
Nu este medic/terapeut
kyka_bruna
Buna seara o informazie as dori referitor la un pacient dialitic peritoneal de 4 ani, rezulta bolnav de pneumonie in ultimul an fiind internata odata aproape la 2 luni. Din nou de o saptm, este internata administrandu-ise 4 antibiotice, din cate shtiu foarte puternice, o data la 4 ore aerosol, din cand in cand tub oxigen pt insuficienza respiratorie.Neaflandu-ma la fata locului si nefiind informata de nici-un familiar Eu as dori un raspuns cert si sigur.:(
0
09-12-2010, ora 16:33
adrienn80
Nu este medic/terapeut
adrienn80
Buna!

Am fost diagnosticata cu Bronsita si laringita acuta. Nu fac febra dar transpir.
Iau de 2 zile amoxacilina de 500, Aulin si erdomed. Stau in casa si nu tusesc, ies pe strada, si incepe tusea si trasnpir.
In trecut amavut sinuzita si mi s-a infundat si nasul acum. iau Bioparox.
Mi s-a conformat ca nu am pneumonie.

Antibioticul suficient de puternic? Multumesc
0
09-12-2010, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci si inhalatii sau Aerosoli
poti Lua Aerius 1 tab sear inainte de culcare
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.