pneumonie?

10-12-2011
rodilici62
Nu este medic/terapeut
rodilici62
Buna seara! oboseam foarte repede, asta de cateva luni dar in ultimile zile oboseam si cand ma incaltam.m-am dus la UPU si aveam tensiunea 15 puls130.nu puteam sa-mi revin nici dupa jumatate de ora nu puteam respira usor.aau zis ca am atac de panica.dupa cca o ora a inceput sa-mi amorteasca degetele mana dreapta apoi stanga si urca pan la incheietura tens scazuse la 13.5 (normal eu am tens.9, 10 max 11)dar pulsul aproape mereu mare pana120.simteam o moleseala si neputinta si atunci stiam ca am pulsul mare.mi-au facut raze la plamani si internare.diagn.pneumonie lob stang.pe langa steatoza hepatica..problema nu este de la inima, urmatoarele EKG bune.dupa un tratament cu antibiotice de 8 zile, 7 perfuzii cu aspartofor si corlentor, situatia la fel mai mult am si o durere in spate.omoplat care corespunde in (fata.osul stern )tin sa mentionez ca am 49 de ani 71.kg/158, nu fumez, nu beau, nu mediu toxic nu tusesc, febra nimic n-am mai racit de ani de zile.spuneti-mi va rog ce as putea face si unde sa merg.multumesc si astept
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Reveniți pentru consult la pneumologie, este posibil ca pneumonia să fi persistat în ciuda tratamentului, sau să fi apărut complicații. Este necesară și o radiografie pentru a vedea evoluția sub tratament a pneumoniei. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •