pneumonia cronica se ia?

22-10-2009
L.D
Nu este medic/terapeut
L.D
buna ziua!mama mea are pneumonie cronica si as vrea sa stiu daka se ia?a avut din nastere o pata pe plaman nu a tratato si a ajuns aici...A luat tratament se simte mai bine dar as vrea sa stiu daka reapare daca se ia, daca trebuie sa ia mereu medicamente si sa faca controale dese??????????
4 comentarii
0
22-10-2009, ora 21:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pneumonia se ia, insa sunteti sigura ca este vorba despre pneumonie si nu pneumopatie??
0
23-10-2009, ora 07:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pneumonia cronica nu se ia.dar ce fel de pneumonie are, care a fost cauza ei, ce microb s-a gasit la analize ? Ce fel de pata pe plamani "din nastere" a avut ? Pe langa pnemonia cronica trebuie sa mai existe si alt diagnostic.Nu te feri de mama ta caci nu este contagioasa.
0
23-10-2009, ora 21:53
L.D
Nu este medic/terapeut
L.D
Multumesc mult pentru raspuns, are PBOC in termenii medicali nu stiu exact ce inseamna...nu ma feresc de mama mea dar vroiam sa stiu daca mai tarziu poate aparea asta si la mine, si de pata de pe plaman din nastere (da asa sa nascut cu o pata pe plaman si nu a tratat-o in nici-un fel)nu prea am discutat cu mama despre asta dar osa discut ptr ca vreau sa stiu cat mai multe despre ceea ce se intampla cu ea.multumesc!
0
24-10-2009, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
BPOC.Inseamna bronhopneumopatie cronica obstructiva. o boala cronica pulmonara care cateodata se manifesta mai intens dand probleme cu respiratia. are nevoie de tratament pe termen lung.In nici un caz nu se transmite, nu se ia.Cauta pe net mai multe despre aceasta boala a carei denumire acum o stii corect.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •