Pleurezia severa - tratament

25-12-2006
lucia galati
Nu este medic/terapeut
lucia galati
ma numesc anghel lucia din galati si acum 2 saptamini sotul meu a fost internat in spitalul TBCdin localitate cu o pleurezie severa.a fost tinit pe streptomocina, ampicilina, calmante pentru durerile pe care le avea in partea dreapta.s-a suspectat de metastaza la un organ.i-am facut tomografie toracica si abdominala si nu a iesit cs vreun organ ar avea ceva.avem CD-ul si hirtia cu rezultatele.Vineripe 23 l-am adus acasa cu tratament cu;USANYN[ASA CRED CA ACUM ESTE LA SPITAL SI NU STIU CUM SE SCRIE EXACT], DICLOFENAC PASTILE SI ATIT.AZI CIN VA SCRIU L-AM INTERNAT DIMINEATA LA SPITALUL JUDETEAN GALATI LA CHIRURGIE TORACICA unde i s-a scos lichid 1, 500.la tbc i s-a scos de 2 ori
azi l-au bagat pe perfuzii ca era slabit.dati-mi un sfat ce sa fac, unde sa il mai duc?are 56 de ani dar e sotul meu de 30 de ani si nu cred ca voi putea supravietui fara el!!!!??? va multumesc
11 comentarii
0
19-01-2007, ora 00:00
MP
Identitate neconfirmată
MP
trebuie putina rabdare pana ce vine rezultatul la analiza lichidului scos din plamani. Aceasta s-ar putea sa puna diagnosticul.In cazul in care se va dovedi necesar, puteti incerca sa-l transferati la Institutul de Pneumologie Marius Nasta(Filaret) sos.Viilor, 90 Bucuresti
0
25-08-2009, ora 20:24
danutzup
Nu este medic/terapeut
danutzup
ma numesc dan si am 21 de ani. transpiratia nocturna in cazul tbc-ului este diferita la miros decat cea normala.?intreb deoarece dimineata cand ma trezesc am un miros ingrozitor in camera
0
20-09-2009, ora 12:49
gigimarea
Nu este medic/terapeut
gigimarea
ma numesc gigi, sora mea are apa la plamani, va rog dati-mi un sfat, un doctor bun, un spital bun unde sa faca analize amanuntite pt. a putea sti diagnosticul.
0
12-07-2010, ora 17:40
mary koko
Nu este medic/terapeut
mary koko
buna ziua va rog mult sa ma ajutati cu un sfat daca a trecut cineva prin asa cv ;am un prieten apropiat si are t b c pulmonar secundar fibro cazeos ulcerat extins a fost propus pentru operatie dar nu stie ce sa faca sa se opereze sau nu?
nu cunoaste nimeni un medic chirurg toracic mai bun?
sau asa cv, daca operatia e grea si ce sanse de vindecare sunt?
VA ROG MULT astept un raspuns
0
31-08-2010, ora 21:11
darina
Nu este medic/terapeut
darina
Unchiul meu de 73 ani a fost diagnosticat cu: hidropneumotorace stg, acetelectazie secundara, dispnee gambiera muculo-purulenta, sonoritate dpulmonara diminuata, emfizem pleural stg inchistat, abces al piramidei bazale rupt in pleura, emfizem bulos pulmonar, pleurezie sufocanta hemoragica stg, pleurezie medio-bazala stg recidivata, bahipleurita stg, fibroza pulmonara interstitiala difuza post-expunere profesionala, cardiopatie mixta pulmonara si hipertensiva (pe langa diabet zaharat tip 2 si coxartroza bilaterala). Toate aceste diadnosticuri au fost extrase de pe numeroasele scrisori medicale cumulate DUPA 4 OPERATII la plamanul stang !!!! Dansul e de parere ca aceste afectiuni se datoreaza unui accident auto in care el a fost implicat ca si pieton dar in momentul acela (in urma cu 2 ani) nu a avut niciun simptom care sa-l determine sa consulte medicul. Dupa fiecare operatie a urmat drenaj dar imediat dupa externare sau cand se considera ameliorata starea dansului si pasibil de externare in stare de "vindecat chirurgical", apar dureri si se acumuleaza puroi care necesita punctii zilnice pe viu extrem de dureroase pentru un am atat de slabit ca nu mai are putere ca dupa 4 operatii in 3 luni sa spuna macar ca nu mai rezista si ca se da batut. De mentionat ca rezultatul este negativ la mezoteliom. Ultima operatie suferita acum 2 saptamani a constat in: decorticare F-G, dublu drenaj aspirativ pleural Mattey-Everet, policaturare aplatizare fara sutura directa a fistulelor bronhice, ligatura prin culegere a bulelor de emfizem, biopsie extemporanee.
NU INTELEG DE CE RECIDIVEAZA SI DE CE FACE PUROI SI DE CE ELIMINA SANGE PRIN SPUTA SI DE CE ARE AMETELI SI DE CE NU GASESC MEDICII CARE L-AU OPERAT O METODA SA-L FACA TOTUSI BINE DUPA 7 LUNI DE OPERATII, INTERNARI DE LUNGA DURTA CU TRATAMENTE (prescrise de medic dar neaplicate de catre asistente !) SI UN IMENS CHIN !
Va rog sa ma ajutati cu o explicatie, o solutie, orice sa il ajute sa se vindece si sa-si traiasca ultimii ani din viata in liniste si cu sanatate. Multumesc din suflet !
0
18-09-2010, ora 23:26
costel cat
Nu este medic/terapeut
costel cat
am 40 ani, 1.78 / 64 kg - sunt fumator de 20 ani - iar de trei - patru saptamani am anumite simptome : atunci cand incerc sa trag aer in plamani se aude un harait, iar dimineata cand dau afara flegma ea este cu sange ( o singura data ) dar parca tot nu reusesc sa iau aer in plamani atat cat simt nevoie. dupa respiratie sunt nevoit sa tusesc ca sa dispara haraiala , iar noaptea ma trezesc transpirat. mentionez ca de cand eram prunc am avut cand si cand probleme cu bronsita. De o saptamana medicul de familie mi.a dat tratament : amoxicilina si bromexim 8 mg , dar niciun rezultat. spuneti.mi , dupa parerea d.voastra si din explicarea simptomelor - despre ce ar putea fi vorba ? problema este ca tocmai am reusit dupa un timp indelungat sa obtin un serviciu (bine platit ) si mi.e teama in caz de un diagnostic mai serios sa nu fiu nevoit sa fiu internat ptr. mult timp ( stiti cum este - afara imediat ). poate si un tratament n.ar strica. am incredere in d.voastra . cu respect costel cat
0
29-10-2010, ora 00:15
alessia ana maria
Nu este medic/terapeut
alessia ana maria
am inceput tratam pt tbc de 7 luni..cam de 2 luni imi pica f f f mult par mai bine de jumate am pierdut intr o perioada f scurta de timp..medicul mi a zis ca nu e din cauza tratamentului cu sinerdol si izoniazida pe care il iau.va rog raspundeti mi daca v ati confruntat cu asa ceva
0
11-02-2011, ora 00:10
ionutz_87
Nu este medic/terapeut
ionutz_87
Salut, as vrea as afu si eu o parere daca se poate:)
am fost diagnosticat cu TBC pulmonar in urma cu 3 luni, si de aproximativ o luna am fost externat din spital (2 luni am fost internat pana mi sa negativat sputa), in prezent iau tratament dupa schema 3/7 si de cateva zile in special seara dupa ce tusesc am observat ca exista niste firicele de sange in saliva:( este normal ca dupa 3 luni de tratament sa mai existe sange in saliva?astept un raspuns va rog din suflet ca nu stiu ce sa fac
0
11-02-2011, ora 18:53
Mihalache Mirabela
Nu este medic/terapeut
Mihalache Mirabela
Buna seara si eu am avut tbc.Pt domnisoara care intreaba daca caderea parului se datoreaza tratamentului asa este am avut acceasi problema dar stai linistita va trece.
Multa sanatate.
0
11-02-2011, ora 18:55
Mihalache Mirabela
Nu este medic/terapeut
Mihalache Mirabela
Ionut sa sti ca nu este normal sa scuipi sange cred ca ar fi mai bine sa mergi la medic sa-i spui de asta.
0
30-01-2015, ora 09:58
nanag
Nu este medic/terapeut
nanag
As avea nevoie de un sfat.Pentru o persoana care face pneumonii dese ce tratamente ati recomanda. Se poate si naturiste Mentionez ca a fost la pneumolog dar nu a ajutat-o numai a vindecat-o pe moment, dar pneumoniile se repeta.I-a dat si un medicament pt sistemul imunitar. Dar nu a ajutat-o.E foarte sensibila se raceste repede, bronhiile sunt atacate si foarte repede si plamanii. A luat si preparate pt imunitate naturiste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •